Na řidiče v Libereckém kraji dohlížel policejní autobus

10.06.2020 19:57:15 | Autor: Vladimíra Šrýtrová | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj

Na řidiče v Libereckém kraji dohlížel policejní autobus

V pondělí 8. června 2020 se mohli řidiči na Liberecku opět setkat s policejním autobusem. Po celý den probíhala dopravně bezpečnostní akce zaměřená na věnování se řízení s využitím pracovního týmu Top Speed Team a služebního autobusu.

S ohledem na vývoj dopravní nehodovosti a nekázeň některých řidičů nákladních vozidel se policisté zaměřili primárně na způsob jízdy řidičů právě nákladních vozidel, zakázané předjíždění nákladních vozidel v určitých úsecích pozemní komunikace, používání povinného bezpečnostního pásu řidiči, předměty bránící řidiči ve výhledu z vozidla, držení hovorového nebo záznamového zařízení, respektování dopravního značení, technický stav vozidel a všechny formy nevěnování se řízení.

Akce byla zaměřena na dálnici č. D10 a na silnici pro motorová vozidla č. I/35 a zúčastnilo se ji celkem 12 dopravních policistů.

Tento druh dopravně bezpečnostních akcí se dlouhodobě ukazuje jako vysoce efektivní represivní nástroj Policie ČR zajišťující bezpečnost a plynulost silničního provozu. Takovýto způsob výkonu služby byl se služebním autobusem realizován již posedmé.

 „Pro monitorování a dokumentaci dopravních přestupků řidičů nákladních vozidel je využíván autobus, ze kterého policisté skrytě natáčejí protiprávní jednání řidičů v silničním provozu v průběhu jeho jízdy po silnici č. I/35 a dálnici č. D10. Autobus s výhodou využívá nadhledu a výhodného pozorovacího úhlu policistů pro dokumentaci protiprávního jednání řidičů nákladních vozidel na videozáznam, jelikož některá protiprávní jednání řidičů nákladních vozidel nelze za jízdy z osobního motorového vozidla Policie ČR dokumentovat, protože řidiči nákladních vozidel jsou před pohledem policistů obvykle ukryti ve vysoko nad zemí položené kabině nákladního vozidla. V případě zjištění protiprávního jednání, je informace o zadokumentovaném přestupku předána policejní hlídce za autobusem, touto hlídkou je přestupkové jednání ihned řešeno. Policejní hlídka vždy zastaví řidiče vozidla na bezpečném vhodném stanovišti, provede dechovou zkoušku pro vyloučení ovlivnění řidiče alkoholem a projedná zjištěné protiprávní jednání řidiče," sdělil kpt. Ing. Jan Frieser, MBA z odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

V případech, kdy řidič souhlasí s projednáním přestupku na místě, je uložen příkazový blok, řidiči mají možnost uhradit pokutu na místě kartou s využitím služebního platebního terminálu. V případě, kdy řidič se zadokumentovaným protiprávním jednáním nesouhlasí, je hlídkou vyhotoveno oznámení přestupku, kdy věc posléze projedná příslušný správní orgán ve správním řízení. Správní orgán obdrží jako důkazní prostředek pořízený videozáznam přestupkového jednání.

Policisté odhalili během akce 54 dopravních přestupků, za které uložili pokuty příkazem na místě v celkové částce 27000 Kč:
1. bezpečnostní pásy 36/16600 Kč
2. technický stav vozidla 3/2500 Kč
3. držení hovorového nebo záznamového zařízení za jízdy (mobil) 10/4600 Kč
4. nezajištěný náklad 1/300 Kč
5. předměty ve výhlu 1/500 Kč
6. způsob jízdy 1/500 Kč
7. nevěnování se řízení 1/1500 Kč
8. nerespektování dopravního značení 1/500 Kč
Ve dvou případech přestupky policisté oznámili příslušnému správnímu úřadu.

V jednom případě řešili policisté jízdu v protisměru. Kolem krátce před sedmou hodinou večer volalo na tísňovou linku 158 několik řidičů, že se na silnici I/35 ve směru od čerpací stanice Moll u obchodního centra Nisa na Děčín pohybuje osobní vozidlo Renault v protisměru. Řidič projel v protisměru i libereckým tunelem a následně sjel na čerpací stanici Shell v ulici Žitavská, kde jej dostihly policejní hlídky začleněné do akce.

 Řidič celkem ujel v protisměru 3 km. Policisté provedli u řidiče orientační dechovou zkoušku na alkohol, která byla pozitivní, s naměřenou hodnotou 0,7 promile. Řidiče na místě zadrželi a následoval je na policejní služebnu obvodního oddělení Liberec - Centrum. Policisté případ nyní šetří jako přečin "obecné ohrožení z nedbalosti".

Nesprávný způsob jízdy byl v období od ledna do května 2020 na území Libereckého kraje nejčastější hlavní příčinou vzniku dopravní nehody. Z celkového počtu 1714 šetřených dopravních nehod v Libereckém kraji byl nesprávný způsob jízdy hlavní příčinou nehody v 871 případech, při těchto nehodách bohužel zemřeli tři účastníci dopravních nehod, pět jich bylo zraněno těžce a 120 lehce.

„Z těchto důvodů bude dokumentace přestupků řidičů nákladních vozidel za použití autobusu využívána i nadále, tento způsob dokumentace se osvědčil a přispívá k větší bezpečnosti a plynulosti silničního provozu," doplnil kpt. Ing. Jan Frieser.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Děti šly zpátky do školy po Covidu, doprovázeli je policisté
Desátý ročník projektu Na kole jen s přilbou odstartoval v Bedřichově
Policisté dohlíželi o prodlouženém víkendu na mimořádná opatření
Na neukázněné řidiče v Libereckém kraji dohlížel policejní autobus

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Tři žádosti o dotace na čističky odpadních vod jsou schválené

Od začátku dubna přijímalo oddělení dotací jabloneckého magistrátu žádosti o finanční příspěvek do Programu podpory technické infrastruktury. Program podporuje odkanalizování rodinných nebo bytových domů, které dosud nejsou napojené na veřejnou kanalizaci. „Nově se program týká i novostaveb, pokud má žadatel již schválenou žádost do 1. kola radou města v předchozích letech," upozornila Iveta Habadová, vedoucí oddělení dotací, a dodala: „Letos byly předloženy tři žádosti o dotace na domovní čistírny odpadních vod, které schválilo zastupitelstvo na svém zářijovém jednání." Žádosti se stále předkládají ve dvou kolech na oddělení dotací, dotace činí 50 % způsobilých výdajů, maximálně však 50 tisíc Kč na jednu bytovou jednotku. Vyplácena je ex-post, závěrečné vyúčtování příjemce předkládá nejdříve k 1. březnu 2021.

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Jablonecké podzimní slavnosti 2020 s koncertem Anny K.
Město Jablonec nad Nisou zabodovalo v Odpadovém Oskarovi 2020
Tři otázky pro Václava Hudečka
V Libereckém kraji uspělo kouzlo starého skla a obrábění plastů
S libverdským kohoutem na Kočičí kameny

Nejčtenější články

23.09.: VIDEO: Hasiči museli vyzvednout ve Smržovce převrácenou Tatru
24.09.: Evakuace žáků ZŠ Rýnovice nebyla cvičením, hořelo elektrické vedení
24.09.: Rodiče ignorovali v ulici Arbesova zákaz stání, teď nemohou ani zastavit

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn