Na Novoročním koncertě v Jablonci se předávaly dvě ceny Pro meritis

02.01.2020 16:35:41 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Na Novoročním koncertě v Jablonci se předávaly dvě ceny Pro meritis

Jablonec nad Nisou má dva nové držitele Ceny města Pro meritis. Stali se jimi atlet Ivan Ullsperger in memoriam a sbormistr dětského pěveckého souboru Iuventus, gaude! Tomáš Pospíšil. Ceny předal na Novoročním koncertě v městském divadle primátor Jiří Čeřovský.

Stalo se již tradicí, že v rámci Novoročního koncertu předává jablonecký primátor prestižní městskou cenu Pro meritis. Letos předal Jiří Čeřovský ceny dvě. Jednu in memoriam získal jablonecký atlet Ivan Ullsperger, za kterého ji převzal jeho vnuk Miroslav. „Pamatuji si, že dědeček byl sportovcem do poslední chvíli. Když už nemohl chodit, alespoň jezdil doma na rotopadu každý den kolem třiceti kilometrů," prozradil na oceněného sportovce, který byl současníkem Emila Zátopka, vnuk Miroslav Ullsperger.

Druhou cenu Pro meritis převzal z rukou primátora Čeřovského pedagog jablonecké ZUŠ a sbormistr dětského pěveckého sboru Iuventus, gaude! Tomáš Pospíšil. Na otázku, zda je práce s dětmi těžká, řekl: „Hlavně je krásná. Děti nejsou horší, než byly dříve, jak se někdy říká. Naopak. Práce s nimi mě stále nesmírně těší a nabíjí. Doufám, že to tak bude dlouho."

Slavnostní rámec celému novoročnímu večeru dodala Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Kaspara Zehndera. „Královehradecká filharmonie je také už tradiční součástí slavnostního koncertu. Letos přivezla program nazvaný Tango sinfonico," doplnila vedoucí kanceláře primátora Jana Matěchová s tím, že s kralovéhradeckou symfonií vystoupili také zpěvačka Analia Selis, klavírista Mariano Castro a hráč na bandoneon Omar Massa z Argentiny.

Novoroční koncert pořádá statutární město Jablonec nad Nisou v městském divadle od roku 2011. Cenu města Pro metritis na něm začal primátor udělovat o rok později. Jejím historicky prvním držitelem je Václav Vostřák.

Ivan Ullsperger

se narodil 20. prosince 1931 v bulharském Svilengradu. Jeho matka pocházela z Lublaně, otec byl Čech. Přes slovinský Maribor, kde zahájil školní docházku, a Rakousko se v roce 1944 dostal do Jablonce nad Nisou. Inspirován knihou o Paavo Nurmim (devět zlatých a tři stříbrné

medaile na olympijských hrách v letech 1920 až 1928) začal po válce s běháním. Specializoval se na střední a dlouhé tratě. Byl jediným československým běžcem, který dokázal opakovaně porazit Emila Zátopka v době jeho největší sportovní kariéry.

Závodil za Jiskru Jablonec nad Nisou (1949-52), ÚDA-Duklu Praha (1953-58) a LIAZ Jablonec (1975-83). Byl držitelem československého rekordu v oddílové štafetě 4x1500 metrů časem 15:26,4 (1954), reprezentoval v šesti mezistátních utkáních (1954-57). Všechny jeho osobní rekordy jsou z roku 1955, kdy měl životní formu. Zvlášť ten na „desítku" budí respekt: 1500 metrů za 3:50.4 /3000 metrů za 8:12.8/5000 m 14:09.8 /10 000 m 29:29.2.

Ivan Ullsperger zemřel 7. června 2017 ve věku 86 let.

MgA. Tomáš Pospíšil

se narodil v Jablonci nad Nisou. Po skončení docházky do základní umělecké školy absolvoval konzervatoř v Teplicích, obor klavír. Poté pokračoval ve studiích na pražské AMU, obor skladba. Již tehdy vyučoval hru na klavír na jablonecké ZUŠ. Současně působil, a dosud působí, i jako varhaník a sbormistr při chrámu Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Horním náměstí v Jablonci nad Nisou. Je ženatý, má tři syny a jednu dceru. Letos oslaví 45 let.

Od roku 2005 je sbormistrem dětského pěveckého sboru Iuventus, gaude! a čtyř jeho přípravných sborů. Koncertní pěvecký sbor na sborových olympiádách World Choir Games získal už celkem šest zlatých a jednu stříbrnou medaili. Dále vybojoval titul Mistra světa sborového zpěvu 2011 a absolutní vítězství v Grand Prix 2011 v rakouském Grazu, a v roce 2016 v polské Toruni.

Za soutěžní úspěchy na sborových olympiádách World Choir Games byl jmenován sbor Iuventus, gaude! Sborem roku 2012 a v roce 2016 byl pozván k uspořádání celovečerního koncertu na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro.

V roce 2009 byl sbor vybrán k doprovodu setkání papeže Benedikta XVI. s dětmi při jeho návštěvě Prahy. V roce 2016, v rámci oslav 150. výročí povýšení Jablonce na město, obdržel Tomáš Pospíšil cenu GRATIAS TIBI AGO.

Medaile Pro meritis

Návrh medaile vzešel z výtvarné soutěže v roce 2009, do které 12 výtvarníků zaslalo minimálně dva návrhy, a jejím autorem je ak. soch. Jiří Dostál. Na přední straně je nápis PRO MERITIS Jablonec nad Nisou se stylizovaným pohledem na město a jeho dominanty, na zadní straně je volný čtvercový prostor pro dorytí jména oceněné osoby.

Základní informace k medaili
• Autor: ak. soch. Jiří Dostál
• Kov: MS 90
• Průměr: 101 mm
• Hrana: hladká
• Patina: ruční, dle vzoru
• Nástroj na výrobu razidel: Česká mincovna a. s., Jablonec nad Nisou
• Výroba: Znak Malá Skála, družstvo hodinářské a umělecké výroby - ražebna Železný Brod

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Novoroční koncert proběhl znovu v úchvatné atmosféře
Cenu Pro Meritis převzala pěstounka Dobroslava Kricklová
Novoroční koncert nabídl klasiku i lehkost bytí
Ceny Pro Meritis 2017 obdrží Ivo Jörg a Pavel Šochman
Ceny Pro Meritis 2016 byly předány Janu Strnadovi a Janu Vízkovi
Na Novoročním koncertu ocenili Otokara Simma a Jaroslava Hlubůčka
Ceny Pro Meritis obdrží Jaroslav Hlubuček a Otokar Simm
Na Novoročním koncertu ocenili Václava Poláčka a Zdeňka Nerudu
Obrazem: Cena města Pro Meritis za rok 2013

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Tipy na výlety po Českém ráji v nové podobě

Období jara a s ním spojené výletování se blíží. Pro snazší orientaci v nabídce regionu Sdružení Český ráj pro zájemce připravuje tipy na výlety v nové formě elektronického flipbooku. Aktuálně jsou k dispozici první z nich, a to je Český ráj ve filmu a pohádkách. „V katalogu najdete deset tipů na pohádkové výlety, v rámci kterých se můžete vypravit například na zámek Sychrov za princeznou Zlatovláskou, za čerty do Klokočských skal nebo loupežníkem Rumcajsem do Jičína. Flipbook si můžete pohodlně otevřít ve svých počítačích i telefonech, tipy jsou doplněny o fotogalerie a také trasu výletu na portálu mapy.cz," přiblížila Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Stezka pod Hrubým Rohozcem je momentálně uzavřena

Stezka pod Hrubým Rohozcem je momentálně uzavřena Město Turnov informuje občany, že z důvodu hrozícího pádu kamení je zavřena stezka pod zámkem Hrubý Rohozec. „Uzavření je kvůli možnému pádu kamení po odtávání sněhu a ledu. Děkujeme za pochopení," dodala tisková mluvčí města Turnov Klára Preislerová.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Strategický plán by měli v Jablonci schvalovat do konce roku
Otázky k pohybu mezi okresy i s formuláři ke stažení
Sportovci požádali město Jablonec o peníze
Jablonec se dohodl s Bytovým družstvem Horní Proseč
Do Německa i Polska s negativním testem, odběry spustí i v Harrachově

Nejčtenější články

26.02.: V Jablonci dojde ke změnám v MHD od začátku března
28.02.: Otázky k pohybu mezi okresy i s formuláři ke stažení
26.02.: Jablonečtí strážníci zadrželi celostátně hledaného muže

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn