Na Ještědu ocenili nejlepší města a obce v třídění odpadů za rok 2018

03.06.2019 17:21:48 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Lučany nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Kořenov,Harrachov,Liberecký kraj,Jablonecko

Na Ještědu ocenili nejlepší města a obce v třídění odpadů za rok 2018

Kde v kraji nejlíp třídí odpad? Prozradily to výsledky již 14. ročníku soutěže v třídění odpadů v Libereckém kraji Zlatá popelnice, které byly slavnostně vyhlášeny na Ještědu. Nejlépe si v roce 2018 vedli v obcích Bedřichov a Kořenov a ve městech Rokytnice nad Jizerou a Jilemnice.

Soutěž Zlatá popelnice je určená obcím v Libereckém kraji, které soutěží v množství vytříděného odpadu. Vyhlašovatelé, Liberecký kraj a Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s., chtějí jejím prostřednictvím motivovat obce ke zvýšení množství vytříděných odpadů z domácností. 14. ročník proběhl pod záštitou krajského radního Jiřího Löffelmanna z resortu životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. V rámci vyhlášení výsledků soutěže Zlatá popelnice proběhlo i vyhlášení výsledků soutěží kolektivních systémů a ASEKOL a.s. (soutěž ve sběru drobného elektra) a ELEKTROWIN a.s. (soutěž ve zpětném odběru elektrozařízení).

Výsledky třídění odpadů v Libereckém kraji

V roce 2018 vytřídil v průměru každý obyvatel Libereckého kraje 24,9 kilogramu papíru, 10,4 kilogramu plastů, 13 kilogramů skla a bezmála půl kilogramu nápojových kartonů. To je tedy celkem 48,7 kilogramu vytříděného odpadu, což je téměř český průměr.

„Tento výsledek řadí Liberecký kraj na 9. příčku v pomyslném pořadí krajů. Pokud ale k dosaženým výsledkům připočteme ještě přes 25 kilogramů vytříděných kovů, pak dosáhne celková výtěžnost téměř 74 kilogramů na obyvatele za rok. To je v rámci Česka nadprůměrný výsledek, který Liberecký kraj posouvá na 4. příčku v mezikrajském srovnání. V třídění papíru byl Liberecký kraj mezi ostatními kraji absolutně nejlepší," zdůraznil krajský radní Jiří Löffelmann.

Přestože se v soutěži na předních příčkách neumístila krajská metropole, je patrné, že třídění odpadů není lhostejné ani obyvatelům Liberce. Proti roku 2017 se loni podařilo vytřídit každému obyvateli Liberce v průměru o 0,8 kilogramu plastů více, což představuje nárůst této vytříděné komodity, která byla předána k dalšímu zpracování, o 85 tun. Skla se v krajském městě vytřídilo proti roku 2017 o téměř 50 tun více a o více než tisíc tun vzrostlo také množství vytříděného papíru. V Libereckém kraji mají obyvatelé v současné době k dispozici skoro 12 tisíc nádob na tříděný odpad umístěných na veřejně přístupných místech. V roce 2018 bylo v rámci společného projektu Libereckého kraje a AOS EKO-KOM, a.s. zakoupeno a instalováno dalších 236 nádob v hodnotě cca 1,7 mil. Kč. Jedno průměrné, veřejně přístupné kontejnerové hnízdo slouží v současnosti pro 135 obyvatel.

Pravidla soutěže

Do soutěže jsou zařazeny všechny obce v kraji, které mají uzavřenou smlouvu o zajištění zpětného odběru a využití odpadů z obalů se společností EKO-KOM, a.s. - aktuálně je to 214 měst a obcí. Každý ročník je automaticky zahájen prvním dnem kalendářního roku a probíhá po celých 12 měsíců. Vzhledem k odlišnostem ve fungování odpadových systémů v obcích a městech, soutěží obce již třetím rokem ve čtyřech kategoriích rozdělených podle počtu obyvatel. Finanční odměnu od AOS EKO-KOM, a.s. získávají první tři v každé kategorii. Všichni finalisté obdrželi již podruhé zcela nové originální poháry, které vzešly z autorské soutěže na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově. Tentokrát vznikly podle návrhu, který byl v loňské autorské soutěži na druhém místě. Tyto poháry věnoval do soutěže Liberecký kraj.

První kategorií jsou obce do 500 obyvatel (celkem 5 finalistů), druhou kategorií jsou obce nad 501 obyvatel (celkem 5 finalistů). Třetí kategorií jsou města do 3.500 obyvatel (celkem 5 finalistů) a čtvrtou kategorií města nad 3.501 obyvatel (celkem 5 finalistů). Zvláštní kategorií je kategorie „Skokan roku", ve které se soutěží bez ohledu na statut obce.

VÝSLEDKY SOUTĚŽE ZLATÁ POPELNICE 2018

OBCE DO 500 OBYVATEL
1. místo obec Bedřichov 20.000,- Kč
2. místo obec Paseky nad Jizerou 15.000,- Kč
3. místo obec Jestřabí v Krkonoších 5.000,- Kč
4. místo obec Albrechtice v Jiz.horách věcná odměna
5. místo obec Vítkovice věcná odměna

OBCE NAD 501 OBYVATEL
1. místo obec Kořenov 20.000,- Kč
2. místo obec Josefův Důl 15.000,- Kč
3. místo obec Skuhrov 5.000,- Kč
4. místo obec Karlovice věcná odměna
5. místo obec Horní Branná věcná odměna

MĚSTA DO 3 500 OBYVATEL
1. místo město Rokytnice nad Jizerou 30.000,- Kč
2. místo město Harrachov 20.000,- Kč
3. místo město Jablonec nad Jizerou 10.000,- Kč
4. místo město Hodkovice nad Mohelkou věcná odměna
5. místo město Lučany nad Nisou věcná odměna

MĚSTA NAD 3 501 OBYVATEL
1. místo město Jilemnice 30.000,- Kč
2. místo město Lomnice nad Popelkou 20.000,- Kč
3. místo město Semily 10.000,- Kč
4. místo město Nový Bor věcná odměna
5. místo město Turnov věcná odměna

SKOKAN ROKU
obec Roztoky u Semil 10.000,- Kč

ASEKOL a ELEKTROWIN

V rámci slavnostního vyhlášení výsledků soutěže Zlatá popelnice své ceny udělují již tradičně také kolektivní systémy ASEKOL a.s. a ELEKTROWIN a.s.

Kolektivní systém ASEKOL a.s. v soutěži ve sběru drobného elektra ocenil své vítěze ve zcela nových kategoriích. V kategorii 2.000 až 5.000 obyvatel brala prvenství Rokytnice nad Jizerou, v kategorii od 5.001 do 15.000 obyvatel uspěl Frýdlant a v kategorii měst nad 15.001 obyvatel byla nejlepší Česká Lípa.

V soutěži ve zpětném odběru elektrozařízení, kterou vyhlašuje kolektivní systém ELEKTROWIN, a.s., byla hodnocena maximální celková výtěžnost včetně chlazení ve dvou kategoriích. V obcích do 4.000 obyvatel bylo nejlepší město Dubá, v obcích nad 4.000 obyvatel zvítězila Lomnice nad Popelkou.
VÝSLEDKY SOUTĚŽE KOLEKTIVNÍHO SYSTÉMU ASEKOL, a.s.
KATEGORIE 2.000 - 5.000 OBYVATEL obec Rokytnice nad Jizerou 7.000,- Kč
KATEGORIE 5.001 - 15.000 OBYVATEL město Frýdlant 10.000,- Kč
KATEGORIE NAD 15.001 OBYVATEL město Česká Lípa 15.000,- Kč

VÝSLEDKY SOUTĚŽE KOLEKTIVNÍHO SYSTÉMU ELEKTROWIN
KATEGORIE DO 4.000 OBYVATEL město Dubá 20.000,- Kč
KATEGORIE NAD 4.000 OBYVATEL město Lomnice nad Popelkou 20.000,- Kč

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vítězové soutěže Zlatá popelnice 2017 byli oceněni na Ještědu
Bedřichov absolutním vítězem soutěže Zlatá popelnice 2016
Zlatou popelnici 2014 získaly Harrachov a Albrechtice v Jizerských horách
Krajskou soutěž Zlatá popelnice vyhrály Harrachov a Kořenov
V krajské soutěži Zlatá popelnice získal prvenství Harrachov

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Muzeum Českého ráje v září otevře novou horolezeckou expozici

Do závěrečné fáze vstupují práce na přípravě nové stálé expozice Muzea Českého ráje v Turnově. Ponese název Z Českého ráje na vrcholy světa a bude se zabývat historií horolezectví - právě to má totiž v okolí Turnovska mnohaletou tradici. Expozice uvítá první návštěvníky 7. září tohoto roku. Více podrobností na Našem Pojizeří

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FK Jablonec pojede do Arménie či Severní Makedonie
Rod Walderode má dostat zpět svůj majetek nejen na Turnovsku
Kraj chce vybudovat na libereckém letišti nový heliport pro záchranáře
Další kandidát na Památku roku: kostel Povýšení sv. Kříže v Jablonci
V Loužnici budou putovat za pohádkou

Nejčtenější články

18.06.: Tituly Pečovatelka roku 2019 opět předali v městském divadle
19.06.: Amfora hrála se Železným Brodem smírně 7:7
18.06.: Primátor Jablonce předal ocenění dárcům krve

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn