Na hradě Bezděz zpřístupní dlouhodobě uzavřený Templářský palác

29.06.2018 11:59:40 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Na hradě Bezděz zpřístupní dlouhodobě uzavřený Templářský palác

Na hradě Bezděz bude v sobotu 30. června veřejnosti po dlouhých letech zpřístupněn takzvaný Templářský palác, který byl pro špatný stav uzavřen roku 1844 Kristianem z Valdštejna. Od soboty se opravený palác stává součástí samostatné nebo komentované prohlídky hradu bez navýšení vstupného.

Královský hrad Bezděz, založený roku 1264 Přemyslem Otakarem II., je jednou z našich nejvýznamnějších gotických památek. V 19. století hrad několikrát navštívil i slavný romantický básník a spisovatel K. H. Mácha. Veřejnost si hrad spojuje také s dětstvím kralevice Václava II., který zde byl vězněn. V posledních letech vstoupil hrad do povědomí díky nálezům či odkupu tří původních dřevěných výjevů z Křížové cesty, které byly umístěny v kapličkách lemujících cestu na hrad a které jsou nyní vystavovány při výjimečných dnech návštěvnické sezony.

Do dnešního dne si návštěvníci mohli prohlédnout královský palác s unikátní kaplí a množstvím gotických architektonických detailů, Purkrabský palác a další části hradu včetně velké věže s rytířskou síní. Dlouhodobě byl ale uzavřen tzv. Templářský palác na II. nádvoří, a to z důvodu špatného technického stavu. Od roku 2009 zde probíhala stavební obnova této části hradu a 30. červnem se palác zpřístupní veřejnosti, a to bez změny vstupného.

„Návštěvníci si mohou palác prohlédnout samostatně, anebo v rámci komentovaných prohlídek hradu", uvádí Kamil Seidl, kastelán Bezdězu. „Od soboty zde mohou malí i velcí usednout na repliku královského trůnu - je to stylizovaná kopie z gotického období, připravena je i mučící lavice, ta ale pouze na ukázku", doplňuje kastelán. Na příští rok, tedy na sezonu 2019, bude Templářský palác ještě doplněn o 3D model hradu ze 13. století, o archeologickou expozici a také o dětský koutek, v přízemí paláce by v budoucnu měla vzniknout klidová zóna pro návštěvníky, kde budou moci u stolků posvačit a odpočinout si po namáhavém výstupu na hrad.

Návštěvní doba hradu je v letních měsících (červen-srpen) denně kromě pondělí od 9 do 16.30 hodin, o prázdninových sobotách potom do 17.30 hodin se základním vstupným ve výši 90Kč, sníženým 60Kč a rodinným 240Kč. Na červencové svátky, tedy zde konkrétně od 5. do 8.7., jsou připraveny šermířské ukázky a Bezděz v tyto dny navštíví také mistr kovářský.

Templářský palác - historie a stavební obnova

Bezděz - Templářský palác na druhém nádvoří Templářský palác byl podle různých stavebně-historických průzkumů vystavěn až ve druhé etapě stavby hradu v 70. letech 13. století. Je označován - společně s purkrabským palácem - jako stavebně pokročilejší a vyspělejší stavba. Provedený stavební rozbor dokládá podněty okruhu hessenského a také to, že stavbou byla pověřena Královská stavební huť působící na dvoře Přemysla Otakara II.

Hrad bezdězský, jak historik Jan F. Beckovský a kronikář Václav Hájek vypravují, Václav II. měl popustiti Templářům, kteří prý na Bezdězi zadní část hradu za velikou věží vystavěli. Za podklad této domněnky, která je však historicky nepodložená, považovali prvního převora Templářů Petra Berky z Dubé a Lipé, který do Čech řád Templářů uvedl. Původně sloužil palác k ubytování královských manů a vojenské posádky se zázemím nejen pro vojáky, ale v přízemních místnostech i pro koně. Manové byli šlechtici v lenní závislosti v tomto případě na králi. Za přesně vymezené, převážně vojenské povinnosti, související s provozem a především obranou hradu, měli propůjčen v okolí určitý pozemek s odpovídajícím sídlem. Manové byli vázáni k panovníkovi vojenskou službou, kdy v případě potřeby každý z nich byl povinen poskytnout sedm pěších vojáků se střelnou zbraní a šest vojáků s koňmi.

V takzvané klášterní době v 17. a 18. století nebyly protilehlé budovy na dolním nádvoří využívány a mniši změnili prostor mezi paláci mohutnou navážkou půdy. Vznikly zde terasovité zahrádky, které používali v menší míře k pěstování bylinek a zeleniny. Po zrušení kláštera byl palác i s okolním terénem překopán obyvateli žijícími pod kopcem, kteří věřili v ukrytý poklad z klášterní doby. O projektu konzervace, statického zajištění a zastřešení objektu se rozhodlo v roce 2005 a dílo se začalo realizovat v roce 2009. V té době již byl palác ve špatném stavu a bylo nutné celé jeho zastřešení. Nacházely se zde částečně obnažené klenby se sutí i nálety a kontrolním zpřístupněním byl zjištěn částečný propad klenby přiléhající k věži. Záchrana paláce byla dokončena v roce 2012 s celkovými náklady 9,7 miliónů Kč. V dalších letech bylo vloženo přístupové schodiště a dřevěné vřeteno do podstřeší, kde bude nyní expozice. Také proběhlo nasvícení paláce a vstupy byly zakryty masivními dřevěnými dveřmi.

NPÚ pokračuje v sezóně 2018 s věrnostním programem Klíč k památkám, kdy se návštěvníkům elektronicky načítají vstupy do objektů a šestý mají potom zdarma. NPÚ, ÚPS na Sychrově pokračuje ve spolupráci se ZOO Liberec - dospělý návštěvník má po předložení vstupenky ze ZOO nárok na snížené vstupné na zvolený objekt, sleva platí i obráceně.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Víkend bude patřit na Troskách a Grabštejnu nebojácným návštěvníkům
Český ráj láká zahraniční návštěvníky, přijeli i korejští blogeři
Konec května bude patřit na hradech a zámcích kaplím a dětem
Turistickou sezonu v Českém ráji zahájilo 3500 návštěvníků
Začátek sezony na hradech a zámcích předčil očekávání

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na podporu obchodů na venkově rozdělí kraj téměř čtyři a půl milionu

Malé prodejny na venkově i letos podpořil Liberecký kraj, a to prostřednictvím dotačního programu nazvaného Obchůdek 2021+. Peníze zamíří do obcí do tisíce obyvatel, případně do obcí do tří tisíc obyvatel, v jejichž místních částech žije méně než tisícovka lidí a na jejichž území se nachází nejvýše jedna maloobchodní prodejna s převahou prodeje potravin a nápojů. „V programu bylo stejně jako v předchozím roce k dispozici 4,4 milionu korun. 3,8 milionu poskytlo ze svého rozpočtu ministerstvo průmyslu a obchodu a šesti sty tisíci korunami přispěl Liberecký kraj," uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

O dodavateli novostavby turnovské knihovny je rozhodnuto

Skálova ulice v Turnově v dohledné době ožije stavebním ruchem. Po náročném procesu výběrového řízení je znám dodavatel stavby nové knihovny. Zhotovitelem stavby se stala společnost Bielskie Przedsiebiorstwo Budownictwa Przemyslowego (BPBP), organizační složka Kosmonosy - Česká republika. Firma podala cenově nejvýhodnější nabídku a splnila rovněž požadavek týkající se referencí. Investice tak dosáhne necelých 111,3 mil. vč. DPH. Předání staveniště by se mělo odehrát v první polovině dubna 2024, zhotovitel má pak 600 dní na realizaci stavby. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Podzemí vydá poklady na Velký pátek. 14 jeskyní začne sezonu dřív
Paňmaminko, utonuli jsme zimu. Dlaskův statek slaví Velikonoce
Na Zákupech zpřístupní nové interiéry, vzdají poctu Habsburkům
Řidič havaroval v Jablonci pod vlivem alkoholu
Hasiči zasahovali kvůli požáru v jablonecké nemocnici

Nejčtenější články

27.03.: Hasiči zasahovali kvůli požáru v jablonecké nemocnici
25.03.: Policie hledá svědky dopravní nehody v Jablonci
25.03.: Velikonoce na Horním Tanvaldě zahájil Večer chval s Kolčavovými

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace