Na demolice v Ralsku může jít díky dotaci dalších 100 milionů korun

15.03.2018 16:46:53 | Autor: Markéta Žitná, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Na demolice v Ralsku může jít díky dotaci dalších 100 milionů korun

Otevření dotačního programu na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách také pro kraje a jeho navýšení ze 100 na 350 milionů korun. Přímo v bývalém vojenském prostoru Ralsko tyto změny přislíbili členové vlády v demisi v čele s premiérem Andrejem Babišem představitelům Libereckého kraje. Jednání o revitalizaci Ralska bylo součástí pracovního výjezdu Vlády ČR do regionu v úterý 13. března 2018.

„Z těch 350 milionů by 100 milionů korun mělo jít na demolice přímo v bývalém vojenském prostoru Ralsko, což považuji za významný posun. Když budeme mít na demolice více peněz, můžeme je samozřejmě urychlit a přiblížit se tak ke stavu, kdy bude území čisté a bezpečné. Pak se konečně můžeme soustředit na to, co bude s prostorem dál," řekla statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.

Liberecký kraj, který v roce 2007 převzal od státu část bývalého vojenského prostoru spolu s letištěm, letos plánuje srovnat se zemí dalších deset objektů. V rozpočtu na to má vyčleněno kolem 20 milionů korun. „Celkem nám ale chybí odstranit 175 budov v různé fázi rozpadu, což si podle propočtů vyžádá investici přibližně 100 milionů korun. Pokud je získáme ve formě dotace, tak to kraji značně ulehčí situaci. Ušetřené peníze můžeme nasměrovat jinam, například do vybudování lepšího zázemí pro sociální služby, které by odpovídalo současným standardům," doplnila náměstkyně Volfová.

Z národního dotačního titulu Ministerstva pro místní rozvoj ČR určeného na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách dosud mohly čerpat dotace pouze města a obce. Žadatelé o dotace si mohli rozdělit až 100 milionů korun. „Je logické, aby tento dotační titul mohly využívat i kraje, protože právě i kraje vlastní budovy, které jsou určeny k demolici. Díky dotacím se mohou pouštět do nových projektů, na které by třeba jinak neměly peníze, a na místě různých ruin a brownfieldů může vznikat něco nového, krásného a hlavně užitečného pro občany," vysvětlila statutární náměstkyně.

Co se týče budoucnosti vojenského prostoru, Liberecký kraj v listopadu loňského roku navázal spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci. Společně pracují na dlouhodobé vizi pro Ralsko. Více zde. „Jsem moc ráda, že s Fakultou umění a architektury liberecké univerzity spolupracujeme. Kde jinde můžete najít tolik kreativního myšlení, inspirace a smyslu pro inovace. A proto věřím, že najdeme společnou představu, jak by v budoucnu mohl bývalý vojenský prostor vypadat," uzavírá náměstkyně Volfová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vláda České republiky navštívila Liberecký kraj i přímo Jablonec
Bývalý štáb sovětské armády do dvou měsíců z Ralska definitivně zmizí
V rozvoji bývalého vojenského prostoru pomůže Technická univerzita

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
Smržovský kostel rozezní vážná a filmová hudba
Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?

Nejčtenější články

24.04.: Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
24.04.: Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
24.04.: Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace