Na demolice v Ralsku může jít díky dotaci dalších 100 milionů korun

15.03.2018 16:46:53 | Autor: Markéta Žitná, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Na demolice v Ralsku může jít díky dotaci dalších 100 milionů korun

Otevření dotačního programu na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách také pro kraje a jeho navýšení ze 100 na 350 milionů korun. Přímo v bývalém vojenském prostoru Ralsko tyto změny přislíbili členové vlády v demisi v čele s premiérem Andrejem Babišem představitelům Libereckého kraje. Jednání o revitalizaci Ralska bylo součástí pracovního výjezdu Vlády ČR do regionu v úterý 13. března 2018.

„Z těch 350 milionů by 100 milionů korun mělo jít na demolice přímo v bývalém vojenském prostoru Ralsko, což považuji za významný posun. Když budeme mít na demolice více peněz, můžeme je samozřejmě urychlit a přiblížit se tak ke stavu, kdy bude území čisté a bezpečné. Pak se konečně můžeme soustředit na to, co bude s prostorem dál," řekla statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.

Liberecký kraj, který v roce 2007 převzal od státu část bývalého vojenského prostoru spolu s letištěm, letos plánuje srovnat se zemí dalších deset objektů. V rozpočtu na to má vyčleněno kolem 20 milionů korun. „Celkem nám ale chybí odstranit 175 budov v různé fázi rozpadu, což si podle propočtů vyžádá investici přibližně 100 milionů korun. Pokud je získáme ve formě dotace, tak to kraji značně ulehčí situaci. Ušetřené peníze můžeme nasměrovat jinam, například do vybudování lepšího zázemí pro sociální služby, které by odpovídalo současným standardům," doplnila náměstkyně Volfová.

Z národního dotačního titulu Ministerstva pro místní rozvoj ČR určeného na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách dosud mohly čerpat dotace pouze města a obce. Žadatelé o dotace si mohli rozdělit až 100 milionů korun. „Je logické, aby tento dotační titul mohly využívat i kraje, protože právě i kraje vlastní budovy, které jsou určeny k demolici. Díky dotacím se mohou pouštět do nových projektů, na které by třeba jinak neměly peníze, a na místě různých ruin a brownfieldů může vznikat něco nového, krásného a hlavně užitečného pro občany," vysvětlila statutární náměstkyně.

Co se týče budoucnosti vojenského prostoru, Liberecký kraj v listopadu loňského roku navázal spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci. Společně pracují na dlouhodobé vizi pro Ralsko. Více zde. „Jsem moc ráda, že s Fakultou umění a architektury liberecké univerzity spolupracujeme. Kde jinde můžete najít tolik kreativního myšlení, inspirace a smyslu pro inovace. A proto věřím, že najdeme společnou představu, jak by v budoucnu mohl bývalý vojenský prostor vypadat," uzavírá náměstkyně Volfová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vláda České republiky navštívila Liberecký kraj i přímo Jablonec
Bývalý štáb sovětské armády do dvou měsíců z Ralska definitivně zmizí
V rozvoji bývalého vojenského prostoru pomůže Technická univerzita

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Aktuální dopravní uzavírky v Jablonci nad Nisou

Do 19. října bude úplně uzavřená ulice Tichá a ve dnech 17. - 26. října bude zcela uzavřená ulice Jindřichovská. Důvodem obou uzavírek v Jablonci nad Nisou budou překopy ulic kvůli plynovodu. Objízdné trasy nejsou vedené. Další úplná uzavírka se týká ulice Zlatá mezi ulicemi Svatopluka Čecha a V Luzích, a to od 11. do 20. října. Ani zde nebude vedená objízdná trasa a v době uzavírky tu bude probíhat stavba sítí.

Varování: Na Jablonecku se stále volně pohybuje šelma

Na Jablonecku se stále pohybuje neznámá kočkovitá šelma. Důrazně vyzýváme občany k obezřetnosti při pohybu ve volné krajině, ke zvýšenému dozoru psů a domácích zvířat. Nedoporučujeme vstup do lesů. Předchozí článek o jablonecké šelmě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj zvažuje majetkový vstup do jilemnické nemocnice
Jablonec nadále jedná o rekonstrukci a prodloužení tramvajové tratě
Na jablonecké křižovatce U Balvanu se srazila dvě auta
Hašek a Martinec vstoupili mezi legendy hokeje i na mincích
Program kin v Jablonci nad Nisou od 17. do 30. října

Nejčtenější články

17.10.: Na jablonecké křižovatce U Balvanu se srazila dvě auta
16.10.: Hasiči vyjížděli k záchraně osoby na železničním mostě v Desné
16.10.: Sportem dětí Tanvald žije

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn