Na Balvanu si připomněli 30. výročí sametové revoluce

08.11.2019 10:01:23 | Autor: Patrik Fišer | Rubrika: Školství | Obce: Jablonec nad Nisou

Na Balvanu si připomněli 30. výročí sametové revoluce

Uplynulo téměř přesně třicet let od doby, kdy 17. listopadu začaly události, v jejichž důsledku padl socialismus a byla zavedena demokracie. Tyto události se budou připomínat po celé republice a v předstihu si je připomněli také studenti a pedagogové jabloneckého gymnázia U Balvanu. Ve středu 6. a ve čtvrtek 7. listopadu na škole probíhaly takzvané Projektové dny zaměřené právě na události okolo 17. listopadu.

V rámci středečního programu studenti shlédli dva dokumenty. První nesl název 1989: Z deníku Ivany A. Ten měl studentům přiblížit události roku 1989, počínaje Palachovým týdnem, přes srpnové výročí okupace z roku 1968, až po samotnou sametovou revoluci. V dokumentu studenti mohli vidět mimo jiné záběry z policejních zásahů proti demonstrantům.

Druhý dokument se jmenoval Magický hlas rebelky. V něm byl připomenut osud Marty Kubišové, které její vystupování proti tehdejším režimu prakticky zničilo kariéru. V dokumentu byla popsána její činnost jako členky Charty 77 a citovány byly i části protokolů tehdejší StB o jejím sledování. Po skončení obou filmů si studenti ještě měli možnost popovídat o událostech z listopadu 1989 se svými třídními profesory, kteří se často těchto akcí jako studenti účastnili.

Ve čtvrtek už probíhal projektový den, jak ho studenti znají z minulých let. Do školy bylo pozváno několik osobností, které byly nějak zapojeny do sametové revoluce, případně zkoumají, co přesně se tenkrát dělo. Tito lidé si pro studenty připravili besedy. Pozvání přijal současný člen Rady Libereckého kraje, přímý účastník demonstrací a jeden z lidí, kteří zakládali Občanské fórum Přemysl Sobotka, jeho přednášku dobovými fotografiemi doplnil Milan Drahoňovský. Rovněž  přednášel bývalý poradce prezidenta Václava Havla Jan Šolc.

Na Balvanu si připomněli 30. výročí sametové revoluce

Svůj pohled prezentovala také koordinátorka občanských aktivit v Libereckém kraji Anna Provazníková. Dcera přímého účastníka událostí 17. listopadu 1939 Danuše Dvořáková vyprávěla o zavření českých vysokých škol nacisty a také o vlivu těchto událostí při revoluci o 50 let později. Životopisy Václava Havla a Gustáva Husáka porovnal absolvent doktorandského studia Ústavu pro soudobé dějiny Filosofické fakulty UK Michal Macháček; ekonomiku „Husákovy éry“ a po roce 1989 srovnával ekonom Ladislav Tajovský; dorazil i pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů Čeněk Pýcha a studenti si mohli povídat i s dalším účastníkem demonstrací v listopadu 1989 Jiřím Melounem. Každý ze studentů se přihlásil na dvě besedy s pozvanými lidmi. Každý z pozvaných studentům předal krom jiného nějakou myšlenku, kterou by si měli do budoucna pamatovat.

S tématem projektových dnů ladila i výzdoba školy. Na chodbách si studenti mohli přečíst nejrůznější socialistická hesla, vylepeny zde byly i fotografie z demonstrací a nástěnky pokrývaly nejrůznější plakáty.

Škola by ráda podobným způsobem připomínala i další významná výročí. „Rádi bychom i do budoucna studentům podobnými akcemi připomínali významné události české a československé historie,“ řekl ředitel gymnázia Jiří Kozlovský. „Záleží však také na iniciativě studentů, zda vůbec chtějí, aby se něco takového konalo,“ dodal vzápětí.

„Loni jsme uspořádali akci k stému výročí vzniku Československa, která měla velmi pozitivní ohlas a chtěli jsme do budoucna zorganizovat něco podobného. Nabízelo se právě třicáté výročí sametové revoluce, takže s kolegy ve sborovně jsme začali debatovat a společnými silami jsme vytvořili tento projekt,“ popsala vznik celé akce Věra Lanková.

„Celý projekt rozhodně vnímám pozitivně. Studenti viděli dva zajímavé filmy, události jim přiblížila řada zajímavých osobností, které se těchto událostí vesměs účastnily. Stejnou měrou, ne-li ještě větší, jako si připomínáme a oslavujeme sametovou revoluci, by měl být připomínán i samotný boj za svobodu,“ hodnotí uplynulé dva dny vyučující dějepisu na Gymnáziu U Balvanu Martin Pokorný. Akce měla především pozitivní ohlasy i mezi samotnými studenty. „Mám radost, že se škola zapojila a udělala nám takhle zajímavý program. Domnívám se, že studenti by měli vědět, jaký byl život před 30 lety a měli by být vděční za to, jaký je teď. Za tyto 2 dny jsem si leccos uvědomil a spoustu jsem se toho dozvěděl, ať už skrze dokumenty nebo přímou konfrontací s pamětníky,“ řekl k projektu student třetího ročníku Tomáš Hejkal.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zateplováním se v krajských budovách ušetří ročně více než milion korun

V letech 2016-2019 ušetřil Liberecký kraj díky zateplování svých budov 3,5 milionu korun. Vyplývá to z analýzy dat z modulu ENERGIE. Ta probíhá pravidelně každý rok. Porovnávají se v ní mimo jiné spotřeby objektů před provedením revitalizačních opatření, tedy před zateplením, a po nich. Ve všech budovách ve správě Libereckého kraje se v letech 2016-2019 ušetřilo 3 250 000 kWh. Ve finančním vyjádření to je 3 500 000 korun. „Je jasně vidět, že investice do revitalizací plášťů budov se dlouhodobě vyplácejí. Navíc snížením spotřeby snižujeme i tzv. uhlíkovou stopu a pomáháme přírodě. Rozhodně v tom hodláme pokračovat," okomentovala výsledky analýzy statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.

Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát

Prodloužený víkend znamenal výrazně vyšší počet návštěvníků Krkonoš a s tím i nárůst počtu zásahů, do Špindlerova Mlýna letěl i vrtulník. Pět náročných zásahů jen za posledních 24 hodin má za sebou Horská služba ze Špindlerova Mlýna. Podrobnosti o zásazích na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Ve Skřivánčí ulici v Jablonci se srazil kamion s osobním autem
Tábor nejen pro neslyšící děti měl letos název Svět kolem nás
Program kin v Jablonci nad Nisou od 9. do 22. července
Obrazem: Rally Bohemia 2020
Bratři Ebenové poprvé zahrají na Sedmihorském létě

Nejčtenější články

11.07.: Lidí s koronavirem v kraji aktuálně 96, v okrese Jablonec přibylo 6 osob
12.07.: Obrazem: Premiérový Farský trh v Jablonci
10.07.: Do Jablonce míří Pilař a Hrubý

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn