Muzeum skla a bižuterie modernizuje stálé expozice

16.02.2014 07:49:35 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie modernizuje stálé expozice

Stálé expozice jabloneckého Muzea skla a bižuterie procházejí proměnou. V průběhu následujících tří měsíců přibude na hlavní budově nová stálá expozice historického šperku, významně se rozšíří také množství vystavených unikátních skleněných knoflíků, flakónů, luxusních nápojových souborů nebo prezentace současných výrobců.

Díky mimořádné finanční dotaci svého zřizovatele, kterým je ministerstvo kultury, zahájilo jablonecké Muzeum skla a bižuterie již v minulém roce tříetapový projekt modernizace stálých expozic. Nejprve odborná firma instalovala v muzejních budovách monitorovací systém klimatu, který umožní včas reagovat na případné výkyvy teplot a vlhkosti, které vzácným sbírkám škodí.

Na podzim pak došlo k výměně osvětlení ve stálých expozicích, kam byla nainstalována svítidla s LED technologií, která při nižší spotřebě energie vykazují daleko vyšší svítivost. „Původní halogenová svítidla navíc vyřazovala nežádoucí teplo, které nejenže škodí sbírkám, ale dokonce ohrožovalo bezpečnost muzea. Docházelo totiž k takovému přehřátí, že hrozilo samovznícení stropu," vysvětlil vedoucí technického oddělení muzea Jiří Frosch.

Poslední, a pro návštěvníky nejviditelnější etapou modernizace bude vlastní obměna expozic. Nejvíce se dotkne expozice bižuterie, která bude doplněna o vložený samostatný celek historických šperků a spínadel, dosud umístěných v Galerii Belveder. „Jedná se o jednu z nejcennějších částí našich sbírek, doslova o historický poklad. Proto jsme se rozhodli jej nabídnout přímo v hlavní budově," sdělila ředitelka muzea Milada Valečková.

Díky získaným dotacím z ministerstva kultury a Libereckého kraje se muzeu podařilo zrestaurovat desítky předmětů z tohoto mimořádného souboru pocházejícího z Waldesova muzea. „Stále ale zbývá odborně ošetřit velkou část předmětů, abychom je mohli nejen prezentovat na dalších výstavách, ale vůbec uchovat dalším generacím," uvedla kurátorka sbírky a vedoucí oddělení bižuterie Kateřina Hrušková.

Dále bude bižuterní muzejní expozice doplněna o řadu nových prvků, dojde k rozšíření prezentace skleněných knoflíků, kterých muzeum vlastní více než 5 milionů unikátních vzorů, apod. Současní výrobci bižuterie najdou místo pro svou prezentaci nově po stranách hlavního schodiště. „Muzeum již řadu let spolupracuje s řadou místních firem, které se u nás prezentují výběrem ze svých aktuálních kolekcí. Při jejich obměně nám vystavené exponáty ponechávají natrvalo ve sbírkovém fondu," doplnila Kateřina Hrušková.

V menší míře se připravované změny dotknou také expozice skla, kde se nově objeví desítky historických flakónů a toaletních souprav či luxusní stolní soubory firmy Lobmeyr včetně setu navrženého v roce 1913 pro rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este. Rozšířena bude též prezentace designového a ateliérového skla z období po roce 1990.

Veškeré práce budou probíhat za běžného provozu, od února zhruba do konce května, čímž samozřejmě bude částečně dotčena přístupnost expozic a pohodlí návštěvníků. To se muzeum rozhodlo kompenzovat poskytováním 20% slevy na vstupném. „Modernizací expozic budou zcela vyčerpány naše možnosti rozšiřování prezentačních prostor. Proto v těchto dnech zadáváme také zpracování projektu na dostavbu našeho muzea podle vítězné studie společnosti Hlaváček - architekti," dodala na závěr ředitelka muzea Valečková.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Výstava Perličkové kabelky je prodloužena do začátku března
Přístavba jabloneckého muzea bude mít tvar obřího broušeného krystalu
České umělecké sklo nejen z Jablonce se představí ve Frankfurtu
V jabloneckém muzeu vybírají podobu nové přístavby

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Profesor Suchomel získal Poctu České komory architektů

Muž, který před pětadvaceti lety založil Fakultu umění a architektury TUL a vedl ji jako první děkan, převzal 10. června v Praze prestižní uznání od členů své profesní komory. „Letos si připomínáme 25. výročí založení FUA a založení zcela nové školy architektury je jistě významnou součástí právě uděleného ocenění profesora Jiřího Suchomela za celoživotní dílo a přínos k rozvoji architektonického oboru," uvedl k ocenění děkan Osamu Okamura. Zásluhou Jiřího Suchomela vznikla liberecká fakulta k 1. prosinci 1994 inspirována školou architektury Michiganské univerzity v americkém Ann Arbor, na které Jiří Suchomel počátkem 90. let působil. Jejímu založení předcházelo několik ročníků letní školy architektury, kterou profesor Suchomel v Liberci organizoval.

Hejtman Libereckého kraje bude posedmnácté odpovídat online

Ve středu 26. června od 21 hodin mohou návštěvníci facebookového profilu Libereckého kraje již posedmnácté položit prostřednictvím komentářů pod online přenos dotaz Martinu Půtovi. Pokud máte zájem o zodpovězení otázek či chcete zhlédnout reakce Martina Půty na různorodé dotazy, stačí se ve středu 26. června ve 21 hodin přihlásit ke svému facebookovému profilu a zavítat na stránky Libereckého kraje: https://www.facebook.com/libereckraj/. Své otázky můžete napsat do komentářů přímo pod živý přenos. Hejtman si tradičně dotazy přečte a zodpoví. Online vysílání se uskuteční již posedmnácté. Tentokrát proběhne z jabloneckého Tajvanu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Čtyři góly v pařáku
Na otevření Letního kina v Jablonci dorazilo téměř tisíc návštěvníků
Liberecký hasič posbíral cenné kovy v závodě Championships FireFit
Douglaska tisolistá z Lomnice se uchází o titul Strom roku 2019
Bedřichov pokřtil areál pro bikery. Vznikl díky účastníkům Jizerské 50

Nejčtenější články

24.06.: Zemřel Josef Boček, dlouholetý sbormistr SPS Janáček a pedagog
25.06.: Slavnostně otevřeli opravenou silnici mezi Tanvaldem a Albrechticemi
26.06.: Bedřichov pokřtil areál pro bikery. Vznikl díky účastníkům Jizerské 50

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn