Muzeum skla a bižuterie modernizuje stálé expozice

16.02.2014 07:49:35 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie modernizuje stálé expozice

Stálé expozice jabloneckého Muzea skla a bižuterie procházejí proměnou. V průběhu následujících tří měsíců přibude na hlavní budově nová stálá expozice historického šperku, významně se rozšíří také množství vystavených unikátních skleněných knoflíků, flakónů, luxusních nápojových souborů nebo prezentace současných výrobců.

Díky mimořádné finanční dotaci svého zřizovatele, kterým je ministerstvo kultury, zahájilo jablonecké Muzeum skla a bižuterie již v minulém roce tříetapový projekt modernizace stálých expozic. Nejprve odborná firma instalovala v muzejních budovách monitorovací systém klimatu, který umožní včas reagovat na případné výkyvy teplot a vlhkosti, které vzácným sbírkám škodí.

Na podzim pak došlo k výměně osvětlení ve stálých expozicích, kam byla nainstalována svítidla s LED technologií, která při nižší spotřebě energie vykazují daleko vyšší svítivost. „Původní halogenová svítidla navíc vyřazovala nežádoucí teplo, které nejenže škodí sbírkám, ale dokonce ohrožovalo bezpečnost muzea. Docházelo totiž k takovému přehřátí, že hrozilo samovznícení stropu," vysvětlil vedoucí technického oddělení muzea Jiří Frosch.

Poslední, a pro návštěvníky nejviditelnější etapou modernizace bude vlastní obměna expozic. Nejvíce se dotkne expozice bižuterie, která bude doplněna o vložený samostatný celek historických šperků a spínadel, dosud umístěných v Galerii Belveder. „Jedná se o jednu z nejcennějších částí našich sbírek, doslova o historický poklad. Proto jsme se rozhodli jej nabídnout přímo v hlavní budově," sdělila ředitelka muzea Milada Valečková.

Díky získaným dotacím z ministerstva kultury a Libereckého kraje se muzeu podařilo zrestaurovat desítky předmětů z tohoto mimořádného souboru pocházejícího z Waldesova muzea. „Stále ale zbývá odborně ošetřit velkou část předmětů, abychom je mohli nejen prezentovat na dalších výstavách, ale vůbec uchovat dalším generacím," uvedla kurátorka sbírky a vedoucí oddělení bižuterie Kateřina Hrušková.

Dále bude bižuterní muzejní expozice doplněna o řadu nových prvků, dojde k rozšíření prezentace skleněných knoflíků, kterých muzeum vlastní více než 5 milionů unikátních vzorů, apod. Současní výrobci bižuterie najdou místo pro svou prezentaci nově po stranách hlavního schodiště. „Muzeum již řadu let spolupracuje s řadou místních firem, které se u nás prezentují výběrem ze svých aktuálních kolekcí. Při jejich obměně nám vystavené exponáty ponechávají natrvalo ve sbírkovém fondu," doplnila Kateřina Hrušková.

V menší míře se připravované změny dotknou také expozice skla, kde se nově objeví desítky historických flakónů a toaletních souprav či luxusní stolní soubory firmy Lobmeyr včetně setu navrženého v roce 1913 pro rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este. Rozšířena bude též prezentace designového a ateliérového skla z období po roce 1990.

Veškeré práce budou probíhat za běžného provozu, od února zhruba do konce května, čímž samozřejmě bude částečně dotčena přístupnost expozic a pohodlí návštěvníků. To se muzeum rozhodlo kompenzovat poskytováním 20% slevy na vstupném. „Modernizací expozic budou zcela vyčerpány naše možnosti rozšiřování prezentačních prostor. Proto v těchto dnech zadáváme také zpracování projektu na dostavbu našeho muzea podle vítězné studie společnosti Hlaváček - architekti," dodala na závěr ředitelka muzea Valečková.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Výstava Perličkové kabelky je prodloužena do začátku března
Přístavba jabloneckého muzea bude mít tvar obřího broušeného krystalu
České umělecké sklo nejen z Jablonce se představí ve Frankfurtu
V jabloneckém muzeu vybírají podobu nové přístavby

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Příspěvek města Jablonec pro nemocné s roztroušenou sklerózou

Jablonec nad Nisou daruje pět tisíc korun Oblastní charitě Červený Kostelec na zajištění zdravotních rehabilitačních pobytů pro nemocné roztroušenou mozkomíšní sklerózou. „Peněžitý dar je určený pro Domov sv. Josefa, jenž je jediným lůžkovým zařízením svého druhu v České republice. Poskytuje zdravotní rehabilitační pobyty s významným vlivem na zlepšení zdravotního stavu pacienta," řekl náměstek pro oblast humanitní David Mánek.

Zateplováním se v krajských budovách ušetří ročně více než milion korun

V letech 2016-2019 ušetřil Liberecký kraj díky zateplování svých budov 3,5 milionu korun. Vyplývá to z analýzy dat z modulu ENERGIE. Ta probíhá pravidelně každý rok. Porovnávají se v ní mimo jiné spotřeby objektů před provedením revitalizačních opatření, tedy před zateplením, a po nich. Ve všech budovách ve správě Libereckého kraje se v letech 2016-2019 ušetřilo 3 250 000 kWh. Ve finančním vyjádření to je 3 500 000 korun. „Je jasně vidět, že investice do revitalizací plášťů budov se dlouhodobě vyplácejí. Navíc snížením spotřeby snižujeme i tzv. uhlíkovou stopu a pomáháme přírodě. Rozhodně v tom hodláme pokračovat," okomentovala výsledky analýzy statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Skvrnu na přítoku jablonecké přehrady tvoří měňavky, bičíkovci a sinice
Čtyři tituly krajských přeborníků ve vícebojích pro atlety LIAZu
Městský turistický okruh v Jablonci má vlastní značku
Dalibor Janda oslaví v Sedmihorkách 40 let na hudební scéně
Policisté z Jablonecka se opět zaměřili na železniční přejezdy

Nejčtenější články

13.07.: Ve Skřivánčí ulici v Jablonci se srazil kamion s osobním autem
12.07.: Obrazem: Premiérový Farský trh v Jablonci
13.07.: Obrazem: Rally Bohemia 2020

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn