Mrtví zajatci dostanou jména

23.10.2010 15:23:23 | Autor: Bára Charvátová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Mrtví zajatci dostanou jména

Památník v Rýnovicích doplní tabulky se jmény lidí, kteří jsou tam pohřbeni.

V důstojnější místo promění dělníci památník zajatců, který je ukrytý u lesa v jabloneckých Rýnovicích. Město chystá jeho přestavbu, kterou podpořilo i ruské velvyslanectví.
„Dosud byla v lese jen socha, kolem pár schodů a dlouho se místní dohadovali, jestli v těch místech vůbec nějaké hroby jsou. Ukázalo se, že tam je skutečně pohřbeno téměř sto obětí a my chceme, aby tam byla jejich důstojná upomínka," říká Lukáš Pleticha, místostarosta Jablonce a předseda Spolku přátel města Jablonce.

Seznamy zachránili ze sběru

V archivech a na dalších místech se podařilo najít seznamy snad všech lidí, kteří byli v Rýnovicích v pracovním táboře. Hlavně to byli zajatí vojáci Rudé armády, ale i zajatci z dalších zemí. „Ve starších pramenech je uváděno, že tam má být pohřbeno devadesát šest obětí, my jsme dohledali devadesát jmen. Máme seznamy, kde jsou nejen křestní jména a příjmení, ale i to, odkud tito lidé pocházeli, v jakých městech se narodili," vysvětluje Pleticha. Seznamy lidí byly dlouho zastrčené ve starých papírech určených ke startování na půdě jablonecké radnice, další ve Státním okresním archivu v Jablonci nad Nisou.
Všechna jména se teď mají objevit na deskách, které doplní plochu okolo sochy. Každý, kdo půjde kolem, si tak přečte celé jméno člověka, který za války přišel v rýnovickém táboře o život.
Na opravu památníku poslali peníze také z ruské ambasády. „Nedávno byl u nás na návštěvě nový generální konzul z Karlových Varů a nesmírně se o informace o pohybu sovětských vojáků zajímal. Rusové se domnívali, že lidé, jejichž seznamy jsme našli, zemřeli někde v Polsku. Proto je informace o tom, že jsou ve skutečnosti pohřbeni v Rýnovicích, překvapila. Sami mají zájem uchovat jejich památku, a tak zatím poslali na opravu pomníku dvě stě tisíc korun," dodal Pleticha.
Lidem, kteří žijí v okolí památníku, se nápad na jeho zvelebení zamlouvá. „Ať to byli Rusové nebo kdokoliv, mrtví, kteří zemřeli v lágru, si zaslouží, aby se na ně nezapomnělo. Když tomu pomůže socha a desky s jejich jmény, tak to tam klidně může být. Hlavně, aby to hned někdo nezničil nebo nerozkradl," okomentoval plán na stavbu pomníku František Pazderka, který bydlí nedaleko.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výstava Turistika na Semilsku přenese do časů vzniku Riegrovy stezky

Výstava Turistika na Semilsku přenese do časů vzniku Riegrovy stezky

Novou výstavu Turistika na Semilsku - 110 let Riegrovy stezky a Klubu českých turistů otevřou v semilském muzeu. Díky velkoformátovým historickým fotografiím a dalším dobovým materiálům vás tato výstava přenese do časů výstavby Riegrovy stezky. Zároveň připomene činnost Klubu českých turistů v Semilech od jeho vzniku až dodnes. Další informace

Finanční úřad v Jablonci hledá právníka

Finanční úřad pro Liberecký kraj hledá pro Odbor metodiky a výkonu daní právníka v oboru Daně a poplatky a Legislativa a právní činnost s místem výkonu práce Finanční úřad pro Liberecký kraj, 1. máje 97, Liberec. Předpokládaný termín nástupu je 1. 12.2019. Lhůta pro podání žádosti je 21. 10. 2019. Bližší informace najdete na https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/. Kontakt na kompetentní osobu: telefon: +420 485 211 210, e-mail: martin.prihunek@fs.mfcr.cz.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec opět povede ODS
Obrazem: 16. ročník Semilského pecnu
Novým primátorem Jablonce zvolen Jiří Čeřovský
Zastupitelé Jablonce odvolali primátora Kroupu
Na neukázněné řidiče v Libereckém kraji dohlížel policejní autobus

Nejčtenější články

18.09.: Zastupitelé Jablonce odvolali primátora Kroupu
18.09.: V Desné byl autem sražen chodec
18.09.: Novým primátorem Jablonce zvolen Jiří Čeřovský

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn