Mrtví zajatci dostanou jména

23.10.2010 15:23:23 | Autor: Bára Charvátová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Mrtví zajatci dostanou jména

Památník v Rýnovicích doplní tabulky se jmény lidí, kteří jsou tam pohřbeni.

V důstojnější místo promění dělníci památník zajatců, který je ukrytý u lesa v jabloneckých Rýnovicích. Město chystá jeho přestavbu, kterou podpořilo i ruské velvyslanectví.
„Dosud byla v lese jen socha, kolem pár schodů a dlouho se místní dohadovali, jestli v těch místech vůbec nějaké hroby jsou. Ukázalo se, že tam je skutečně pohřbeno téměř sto obětí a my chceme, aby tam byla jejich důstojná upomínka," říká Lukáš Pleticha, místostarosta Jablonce a předseda Spolku přátel města Jablonce.

Seznamy zachránili ze sběru

V archivech a na dalších místech se podařilo najít seznamy snad všech lidí, kteří byli v Rýnovicích v pracovním táboře. Hlavně to byli zajatí vojáci Rudé armády, ale i zajatci z dalších zemí. „Ve starších pramenech je uváděno, že tam má být pohřbeno devadesát šest obětí, my jsme dohledali devadesát jmen. Máme seznamy, kde jsou nejen křestní jména a příjmení, ale i to, odkud tito lidé pocházeli, v jakých městech se narodili," vysvětluje Pleticha. Seznamy lidí byly dlouho zastrčené ve starých papírech určených ke startování na půdě jablonecké radnice, další ve Státním okresním archivu v Jablonci nad Nisou.
Všechna jména se teď mají objevit na deskách, které doplní plochu okolo sochy. Každý, kdo půjde kolem, si tak přečte celé jméno člověka, který za války přišel v rýnovickém táboře o život.
Na opravu památníku poslali peníze také z ruské ambasády. „Nedávno byl u nás na návštěvě nový generální konzul z Karlových Varů a nesmírně se o informace o pohybu sovětských vojáků zajímal. Rusové se domnívali, že lidé, jejichž seznamy jsme našli, zemřeli někde v Polsku. Proto je informace o tom, že jsou ve skutečnosti pohřbeni v Rýnovicích, překvapila. Sami mají zájem uchovat jejich památku, a tak zatím poslali na opravu pomníku dvě stě tisíc korun," dodal Pleticha.
Lidem, kteří žijí v okolí památníku, se nápad na jeho zvelebení zamlouvá. „Ať to byli Rusové nebo kdokoliv, mrtví, kteří zemřeli v lágru, si zaslouží, aby se na ně nezapomnělo. Když tomu pomůže socha a desky s jejich jmény, tak to tam klidně může být. Hlavně, aby to hned někdo nezničil nebo nerozkradl," okomentoval plán na stavbu pomníku František Pazderka, který bydlí nedaleko.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Chodník z Růžové hory na Sněžku je s omezením otevřen

Od pátku 19. července od 14 hodin bude otevřený chodník z Růžové hory na Sněžku v úseku od Traverzu nahoru. Práce na opravách budou pokračovat v místech, kde je možné cestáře s opatrností bokem obejít. Další omezení bude v září kvůli štětování v nejnižším úseku, jak aktuálně informovala Správa KRNAP. Více o letních opravách cest v Krkonoších

Jak se chovat při zdravotním omezení v silničním provozu bezpečně

Třicítka osob se zdravotním hendikepem se v Centru denních služeb v ulici U Balvanu zúčastnila besedy s preventistou a okrskářem městské policie. Téma besedy se soustředilo především na bezpečnost v dopravě. Městští strážníci se věnovali v krátké přednášce především oblasti dopravy, a to zvláště chodcům, cyklistům a dopravnímu značení. „Součástí byla i ukázka používání donucovacích prostředků, pout, zastavovacího terče a reflexních vest," popsal setkání v centru preventista jablonecké městské policie Miloslav Lejsek a dodal: „Seniorům a občanům se zdravotním postiženým se městská policie věnuje soustavně již několik let, aktivně spolupracujeme s kluby a svazem seniorů, Českým červeným křížem nebo Jablonecký klubem onkologických pacientů (JAKOP)."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nový odbavovací systém Opuscard má přinést cestujícím víc pohodlí
Areál firmy Kitl ožil díky ochutnávkám a křtu knihy
Obhájí Tomáš Slavík vítězství ve finále JBC 4X Revelations?
Rybářské povolenky cizinci zakoupí v turistickém infocentru v Jablonci
Agroturistika funguje v Libereckém kraji na farmě Vysoká u Chrastavy

Nejčtenější články

18.07.: Cyklisté nedbají na výbavu svých kol, zjistili jablonečtí strážníci
19.07.: Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 19. až 21. července
19.07.: Vlaky Arriva se v pátek a sobotu představí v Libereckém kraji

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn