Mrtví zajatci dostanou jména

23.10.2010 15:23:23 | Autor: Bára Charvátová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Mrtví zajatci dostanou jména

Památník v Rýnovicích doplní tabulky se jmény lidí, kteří jsou tam pohřbeni.

V důstojnější místo promění dělníci památník zajatců, který je ukrytý u lesa v jabloneckých Rýnovicích. Město chystá jeho přestavbu, kterou podpořilo i ruské velvyslanectví.
„Dosud byla v lese jen socha, kolem pár schodů a dlouho se místní dohadovali, jestli v těch místech vůbec nějaké hroby jsou. Ukázalo se, že tam je skutečně pohřbeno téměř sto obětí a my chceme, aby tam byla jejich důstojná upomínka," říká Lukáš Pleticha, místostarosta Jablonce a předseda Spolku přátel města Jablonce.

Seznamy zachránili ze sběru

V archivech a na dalších místech se podařilo najít seznamy snad všech lidí, kteří byli v Rýnovicích v pracovním táboře. Hlavně to byli zajatí vojáci Rudé armády, ale i zajatci z dalších zemí. „Ve starších pramenech je uváděno, že tam má být pohřbeno devadesát šest obětí, my jsme dohledali devadesát jmen. Máme seznamy, kde jsou nejen křestní jména a příjmení, ale i to, odkud tito lidé pocházeli, v jakých městech se narodili," vysvětluje Pleticha. Seznamy lidí byly dlouho zastrčené ve starých papírech určených ke startování na půdě jablonecké radnice, další ve Státním okresním archivu v Jablonci nad Nisou.
Všechna jména se teď mají objevit na deskách, které doplní plochu okolo sochy. Každý, kdo půjde kolem, si tak přečte celé jméno člověka, který za války přišel v rýnovickém táboře o život.
Na opravu památníku poslali peníze také z ruské ambasády. „Nedávno byl u nás na návštěvě nový generální konzul z Karlových Varů a nesmírně se o informace o pohybu sovětských vojáků zajímal. Rusové se domnívali, že lidé, jejichž seznamy jsme našli, zemřeli někde v Polsku. Proto je informace o tom, že jsou ve skutečnosti pohřbeni v Rýnovicích, překvapila. Sami mají zájem uchovat jejich památku, a tak zatím poslali na opravu pomníku dvě stě tisíc korun," dodal Pleticha.
Lidem, kteří žijí v okolí památníku, se nápad na jeho zvelebení zamlouvá. „Ať to byli Rusové nebo kdokoliv, mrtví, kteří zemřeli v lágru, si zaslouží, aby se na ně nezapomnělo. Když tomu pomůže socha a desky s jejich jmény, tak to tam klidně může být. Hlavně, aby to hned někdo nezničil nebo nerozkradl," okomentoval plán na stavbu pomníku František Pazderka, který bydlí nedaleko.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Od července povede odbor rozvoje města Jablonec nový vedoucí

Jablonecký magistrát bude mít od července nového vedoucího odboru územního a hospodářského rozvoje. Rada města rozhodla na základě výsledku výběrového řízení jmenovat do funkce Martina Jančíka. Současný vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje Otakar Kypta rezignoval na svou funkci už počátkem tohoto roku, a to ke konci června. Do výběrového řízení předložili úplné přihlášky tři kandidáti. Výběrová komise doporučila na jmenování do funkce dva z nich. „Podle názoru komise jsou oba dva uchazeči pro funkci vedoucího v oblasti rozvoje vhodní z hlediska svých znalostí na úseku projektů či územního plánování," konstatoval tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Jablonec investuje do ulice Hřbitovní

Květnová rozpočtová opatření Jablonce nad Nisou řešila tvorbu rezervy na restriktivní opatření ve výši 113 853 tisíc korun a pětimilionové rezervy na krizové situace. „Dodatečně jsme se rozhodli vyjmout z restriktivních opatření některé investice a přece jen je letos realizovat. Takovým projektem je investiční akce chodník a komunikace v ulici Hřbitovní za 7,2 milionu korun," komentoval rozpočtová opatření náměstek pro ekonomiku Milan Kouřil. Po vyjmutí této investice z rezervního fondu se její výše rovná částce 106,6 milionu korun.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Proběhla slavnostní ražba medaile na počest Rádiu Svobodná Evropa
Druhá etapa rekonstrukce Severočeského muzea v Liberci pokračuje
Od 2. června opravují chodník od Růžové hory na Sněžku
Hasiči radí, jak se zachovat při požáru dopravního prostředku
FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů

Nejčtenější články

31.05.: FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
30.05.: Obrazem: Fotbalisté Smržovky podlehli Lučanům
30.05.: V Libereckém kraji má Covid-19 pouze 12 lidí, už 184 se uzdravilo

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn