Motorkářská sezona začíná, co před první jízdou nezapomenout?

10.04.2019 15:43:06 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Motorkářská sezona začíná, co před první jízdou nezapomenout?

S prvním sluníčkem vyjíždějí na silnice i milovníci motorek. Každý motorkář by si měl uvědomit, že patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu. Řidič v autě je proti nárazu chráněný spoustou bezpečnostních prvků a hlavně karoserií, ale člověk na motorce si musí uvědomit, že náraz tělem či hlavou do pevné překážky může být pro něj fatální.

Největší vliv na chování na silnicích má připravenost, což je ale také největším problémem. Spousta motorkářů na silnice vyjíždí nepřipravená.

Pozornost je třeba věnovat především stavu a nahuštění pneumatik, stavu brzd a osvětlení. V žádném případě nelze podceňovat kvalitní oblečení, obuv a přilbu. Chrání motocyklistu nejen před nepřízní počasí, ale jsou jedinou ochranou v případě kolize či pádu. Proto když se někdo rozhodnode investovat nemalé peníze do motorky, neměl by rozhodně šetřit ani na této další kvalitní výbavě.

Řidiči motocyklů, kteří vyrazí po zimě na svou první jízdu, by měli počítat s tím, že se na silnicích vyskytují zbytky posypového materiálu, navíc na nás mohou na nejméně očekávaných místech čekat výtluky, což může sehrát tragickou roli při nepřiměřené rychlosti jízdy při průjezdu zatáčkou či při intenzivním brzdění.

Proto je nejdůležitější vždy přizpůsobit jízdu svým schopnostem a také možnostem motocyklu a velmi důležité je také umět jízdu přizpůsobit aktuálním povětrnostním podmínkám. Je nutné pamatovat na to, že stačí malá chyba a krásná projížďka se změní v tragédii.

Před první jízdou je dobré si vyzkoušet základní ovládací prvky. Za řidítky motocyklu je potřebná vysoká dávka předvídavosti, sledování okolního provozu, ale také ohleduplnosti a tolerance. A to platí nejen pro řidiče motocyklů, ale velmi pozorní by měli být i ostatní účastníci silničního provozu. Řidič na motocyklu je pro ně mnohdy snadno přehlédnutelný a všimnou si jej až když už je pozdě, napřílad ve chvíli, kdy jsou motocyklem předjížděni.

Motocyklista by měl být zároveň pro své okolí dostatečně viditelný. Kromě výrazného oblečení jsou vhodné i reflexní vesty či reflexní šle nebo jiné doplňky z reflexního materiálu.

Většina nehod je způsobena lidskou chybou jak ze strany motocyklistů, tak i ze strany ostatních účastníků silničního provozu. V případě motorkářů bývá často na vině nepřiměřená rychlost nebo špatný způsob jízdy.

„V loňském roce se stalo v Libereckém kraji celkem 181 dopravních nehod s účastí motorkářů, z toho 6 jich bylo smrtelných. Ve 25 případech utrpěli řidiči motocyklů těžká zranění a ve 117 případech šlo o zranění lehčího charakteru. V letošním roce od 1. ledna do 1. dubna 2019 máme v celém kraji evidováno celkem 7 dopravních nehod s účastí řidičů motorek, při kterých byl těžce zraněn jeden člověk a 4 vyvázli s lehkým zraněním. Naštěstí při techto nehodách nepřišel nikdo o život," upřesnila koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje Vladimíra Šrýtrová.

I v letošním roce je pro řidiče motocyklů připravena řada zajímavých akcí. Jednou z nich je akce pořádaná v rámci preventivního projektu Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR ve spolupráci s Asociací center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR zaměřená na bezpečnost řidičů motocyklů "Začněme spolu anebo kolama dolů", která v našem kraji proběhne ve středu 8. května na autodromu Sosnová u České Lípy. Více informaci i přihlašovací formulář naleznete zde.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Při akci Stavba policisté kontrolovali nelegální zaměstnávání cizinců
Policisté na Jablonecku se zaměřili na řidiče autobusů
Liberecký kraj hostil program pro mladé a začínající řidiče

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výzkum okáčů pokračuje v Krkonoších i letos

Návštěvníci východní části Krkonoš si možná v hřebenových partiích mezi chalupou Na Rozcestí a Luční boudou všimli modrých či oranžových plastových praporků, mávajících na ně z vysokohorských luk. Nezapomněli je tam neukáznění turisté, ani nejde o bojovou hru. Označují takzvané příčné transekty, které výzkumníci používají ke sledování okáčů. Více informací

V letním kině Turnov opět přichystali Filmový víkend 2020

Druhý srpnový víkend (od 7. do 9. srpna) bude v Turnově i letos patřit všem filmovým nadšencům! Tradiční dvounoční filmový maraton tak dá konečně zapomenout událostem předchozích měsíců a ačkoliv Hollywood letos vypustil letní sezonu, víkend nabídne pestrý výběr nejlepších letošních filmů obohacený o filmy z let minulých. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Tři vítězství atletů LIAZ na mítinku v Innsbrucku.
Jablonecká hudební noc zve posedmé především rockové fanoušky
FOTO: Eva Urbanová zazpívala v Sedmihorkách rockové hity
Trénujeme a ladíme …
V Harrachově se koná již 25. ročník festivalu Keltská noc

Nejčtenější články

03.08.: Obrazem: Slavnostní otevření nové rozhledny Schovanka v Plavech
04.08.: Žena v Tanvaldě oslnila policejní auto laserem, má pokutu a ujel jí vlak
04.08.: V Libereckém kraji je aktuálně situace s koronavirem stabilní

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn