Mistři tradiční rukodělné výroby na Kraji

18.08.2018 10:41:46 | Autor: Lenka Klimentová, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Mistři tradiční rukodělné výroby na Kraji

Od roku 2012 oceňuje Liberecký kraj Mistry tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje. Jedná se o výrobce činné v oborech tradiční rukodělné výroby, které jsou ohroženy, nebo jim přímo hrozí zánik. Od letošního června jednotliví mistři představují své výrobky ve vitrínách kanceláře radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květy Vinklátové.

Aktuálně zde vystavují své výrobky sklář Zdeněk Sochor a autorka podmaleb na skle paní Jana Sojková. Od září pak můžete přijít obdivovat paličkovanou krajku Jany Kaplanové a ukázku broušení šperkových kamenů Petra Šťastného.

„V Libereckém kraji je řada výrobců unikátních výrobků. Vnímám jako svou povinnost a také osobní radost, že mohu jejich výrobky tímto způsobem propagovat. Jsem ráda, že naši „mistři" tuto mou nabídku využívají. Kromě mistrů tradiční rukodělné výroby tu mají ukázky své tvorby firmy Rautis a PVO Zákupy. V prvním případě se jedná o unikátní skleněné vánoční ozdoby, u kterých očekáváme na konci letošního roku rozhodnutí o zařazení na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. V případě PVO Zákupy jde o ukázky masopustních masek, které jsou od konce loňského roku zapsány na Seznam nemateriálního kulturního dědictví naší země," vysvětlila Květa Vinklátová, radní pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Výrobky skláře Zdeňka Sochora a autorky podmaleb na skle Jany Sojkové Zdeněk Sochor získal titul v oboru sklářství - výroby hutních figurek. Pochází ze Železnobrodska a ve sklářské rodině se již narodil. Potřebné znalosti a vědomosti v tomto velmi složitém odvětví sklářské výroby získal od svého otce, mistra ve svém oboru. Výroba je zcela ruční a používá původních technologie, jež zachovávají jejich originalitu a původní ráz.

Jeho betlém můžete obdivovat v Mini muzeu betlémů v Železném Brodě, kde je celoročně vystaven a doplněn o malované kulisy. Kromě skleněných betlémů vyrábí ptáčky ze skla, skleněné klauny atd. Figurky si můžete prohlédnout na http://sklenene-figury.cz/o-nas/

Jana Sojková pochází z Prahy. Zájem o lidové umění ji dovedl až k muzejní práci, nejdříve pracovala v Městském muzeu ve Vysokém nad Jizerou, odkud přešla do Krkonošského muzea ve Vrchlabí. V muzejních sbírkách se seznámila s podmalbami na skle a začala se jim věnovat nejen po odborné stránce. Podmalby, které tvoří, vycházejí z lidové tvorby především 19. století, inspiruje se zejména obrázky světců. Mezi její nejoblíbenější kusy patří vyobrazení Noemovy archy či zobrazení sv. Cecílie.

V našem regionu je jednou z posledních, která ovládá tuto rukodělnou techniku, při výrobě dodržuje tradiční technologie i způsob podmalby na sklo. S její výrobou se můžete setkat na různých tradičních řemeslných trzích v Libereckém kraji nebo přilehlých oblastech.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.

Přednáška ve Vratislavicích poučí seniory o bezpečnosti na silnicích

Chystaná vzdělávací přednáška Senior bez nehod ukáže, jak se chovat v silničním provozu. Akce, která je určena především pro občany seniorského věku, se uskuteční v úterý 18. června od 17 hodin v Kulturním centru Vratislavice 101010. K vidění budou divadelní scénky na téma bezpečnost seniorů na silnicích v roli řidičů, spolujezdců, vlivu nemocí či medikamentů na výkon řidiče. Ty budou spojené s odborným výkladem a audiovizuální prezentací. Řeč bude i o tom, jak se správně chovat jako chodec, cyklista nebo jak správně cestovat autobusem či tramvají. To vše nevšední - interaktivní, velmi přístupnou a zábavnou formou.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pohár běžce Tanvaldu dosáhl „cílové mety“
Madame Rubinstein s famózní Danou Syslovou
Výpadky vlaků na Frýdlantsku a Tanvaldsku ohrožují důvěru v železnici
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v červnu
Ve středu se poběží v Bedřichově Olympijský běh

Nejčtenější články

15.06.: Obrazem: Vrcholí přípravy na Noc Slovanských bojovníků
15.06.: Běháním u přehrady můžete pomoci psím útulkům
15.06.: Obrazem: Zahradní slavnost ve Vikýři 2019

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn