Mistři tradiční rukodělné výroby na Kraji

18.08.2018 10:41:46 | Autor: Lenka Klimentová, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Mistři tradiční rukodělné výroby na Kraji

Od roku 2012 oceňuje Liberecký kraj Mistry tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje. Jedná se o výrobce činné v oborech tradiční rukodělné výroby, které jsou ohroženy, nebo jim přímo hrozí zánik. Od letošního června jednotliví mistři představují své výrobky ve vitrínách kanceláře radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květy Vinklátové.

Aktuálně zde vystavují své výrobky sklář Zdeněk Sochor a autorka podmaleb na skle paní Jana Sojková. Od září pak můžete přijít obdivovat paličkovanou krajku Jany Kaplanové a ukázku broušení šperkových kamenů Petra Šťastného.

„V Libereckém kraji je řada výrobců unikátních výrobků. Vnímám jako svou povinnost a také osobní radost, že mohu jejich výrobky tímto způsobem propagovat. Jsem ráda, že naši „mistři" tuto mou nabídku využívají. Kromě mistrů tradiční rukodělné výroby tu mají ukázky své tvorby firmy Rautis a PVO Zákupy. V prvním případě se jedná o unikátní skleněné vánoční ozdoby, u kterých očekáváme na konci letošního roku rozhodnutí o zařazení na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. V případě PVO Zákupy jde o ukázky masopustních masek, které jsou od konce loňského roku zapsány na Seznam nemateriálního kulturního dědictví naší země," vysvětlila Květa Vinklátová, radní pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Výrobky skláře Zdeňka Sochora a autorky podmaleb na skle Jany Sojkové Zdeněk Sochor získal titul v oboru sklářství - výroby hutních figurek. Pochází ze Železnobrodska a ve sklářské rodině se již narodil. Potřebné znalosti a vědomosti v tomto velmi složitém odvětví sklářské výroby získal od svého otce, mistra ve svém oboru. Výroba je zcela ruční a používá původních technologie, jež zachovávají jejich originalitu a původní ráz.

Jeho betlém můžete obdivovat v Mini muzeu betlémů v Železném Brodě, kde je celoročně vystaven a doplněn o malované kulisy. Kromě skleněných betlémů vyrábí ptáčky ze skla, skleněné klauny atd. Figurky si můžete prohlédnout na http://sklenene-figury.cz/o-nas/

Jana Sojková pochází z Prahy. Zájem o lidové umění ji dovedl až k muzejní práci, nejdříve pracovala v Městském muzeu ve Vysokém nad Jizerou, odkud přešla do Krkonošského muzea ve Vrchlabí. V muzejních sbírkách se seznámila s podmalbami na skle a začala se jim věnovat nejen po odborné stránce. Podmalby, které tvoří, vycházejí z lidové tvorby především 19. století, inspiruje se zejména obrázky světců. Mezi její nejoblíbenější kusy patří vyobrazení Noemovy archy či zobrazení sv. Cecílie.

V našem regionu je jednou z posledních, která ovládá tuto rukodělnou techniku, při výrobě dodržuje tradiční technologie i způsob podmalby na sklo. S její výrobou se můžete setkat na různých tradičních řemeslných trzích v Libereckém kraji nebo přilehlých oblastech.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Aktuální dopravní uzavírky v Jablonci nad Nisou

Do 19. října bude úplně uzavřená ulice Tichá a ve dnech 17. - 26. října bude zcela uzavřená ulice Jindřichovská. Důvodem obou uzavírek v Jablonci nad Nisou budou překopy ulic kvůli plynovodu. Objízdné trasy nejsou vedené. Další úplná uzavírka se týká ulice Zlatá mezi ulicemi Svatopluka Čecha a V Luzích, a to od 11. do 20. října. Ani zde nebude vedená objízdná trasa a v době uzavírky tu bude probíhat stavba sítí.

Varování: Na Jablonecku se stále volně pohybuje šelma

Na Jablonecku se stále pohybuje neznámá kočkovitá šelma. Důrazně vyzýváme občany k obezřetnosti při pohybu ve volné krajině, ke zvýšenému dozoru psů a domácích zvířat. Nedoporučujeme vstup do lesů. Předchozí článek o jablonecké šelmě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hašek a Martinec vstoupili mezi legendy hokeje i na mincích
Program kin v Jablonci nad Nisou od 17. do 30. října
Modernizaci skokanských můstků pod Ještědem chce podpořit i kraj
KAM ZA SPORTEM: ve dnech 18. až 20. října 2019
V Plavech chystají setkání se známou spisovatelkou

Nejčtenější články

16.10.: Na jablonecké křižovatce U Balvanu se srazila dvě auta
14.10.: Liberecký kraj ocenil nejlepší pečovatelky a pečovatele za rok 2019
14.10.: Gottův dvorní fotograf bude vystavovat v Jablonci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn