Místo běžeckého závodu se koná setkání u Památníku horolezců

08.01.2014 07:32:42 | Autor: Jiří Langer a Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Bedřichov

Místo běžeckého závodu se koná setkání u Památníku horolezců

Pro naprostý nedostatek sněhu, déšť a mizernou předpověď se po páté v historii nepojede Jizerská padesátka na lyžích - Memoriál expedice Peru 70. U příležitosti neuskutečněného 47. ročníku se v neděli 12. ledna v 8.45 hodin v areálu zimního stadionu přesto uskuteční panychida za horolezce, kteří v roce 1970 zahynuli pod peruánským Huascaránem.

„Na celý den je připraven kulturní a sportovní program, kterým všichni uctíme památku zakladatelů Jizerské padesátky a umožníme zájemcům absolvovat trasu třeba pěšky, střídavě na lyžích nebo i na kole," zve do Bedřichova předseda organizačního výboru Jizerské 50 Martin Koucký.

K památníku horolezců položí v 8.45 hodin květiny a věnce pozůstalé ženy, děti, vnuci po horolezcích, zástupci Skiklubu, horolezeckého svazu, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, účastníci a příznivci Jizerské padesátky.  

Podle předsedy organizačního výboru závodu se letošní neuskutečněný 47. ročník J50 zase po čase připomene fakt, že největší rozmach Jizerské padesátky začal od 4. ročníku, kdy se stala Memoriálem expedice Peru 70 na paměť československé horolezecké výpravy, která zahynula 31. května 1970 při zemětřesení pod kamennou lavinou hory Huascarán (jižní vrchol 6768 m. n. m., severní 6655 m. n. m.).

„Připomeneme si jejich jména - Ivan Bortel, Arnošt Černík, Milan Černý, Vilém Heckel, Jiří Jech, Valerián Karoušek, Jaroslav Krecbach, Miloš Matras, Ladislav Mejsnar, Milan Náhlovský, Bohumil Nejedlo, Zdeněk Novotný, Jiří Rasl, Svatopluk Ulvr a Václav Urban," zdůraznil Koucký.

Nadšenci se vydají na trať i bez sněhu

V 9 hodin se pak zájemci vydají „indiánským během" na trať či část trasy odvolané Jizerské padesátky - memoriálu expedice Peru 70. Na startu „závodu - nezávodu" bude řada lyžařských veteránů, bývalých závodníků i amatérů v čele s Láďou Míkou a náměstkyní hejtmana LK pro sport, bývalou reprezentantkou a lyžařskou juniorskou mistryní světa Zuzanou Kocumovou.

Všichni jsou rozhodnuti střídavě pěšky či na běžkách trasu zrušeného závodu absolvovat, navíc ponesou symbolické horolezecké vybavení -  kousek lana, karabinu a podobně.

Pro všechny, kteří objedou či obejdou celou či část trasy a budou mít startovní číslo letošního ročníku, bude připraven na čtyřech občerstvovacích stanicích - na Šámalově chatě, Jizerce (Pyramidě), Smědavě a Hřebínku, čaj zdarma.

„Na stadionu bude na neděli připraven, počítáme s účastí cca 1500 lidí, vyhřívaný stan od 8 do 18 hodin, kde bude probíhat výdej čaje, sušenek, iontu, sušené ovoce a podobně pro přihlášené závodníky na lístky přiložené ke startovním  číslům, které si závodníci od 9. ledna do 11. ledna mohou vyzvednout v OC Nisa v Liberci. Ostatní mají možnost zakoupit - buřty, svařák, grog, nealko, kávu a další dobroty. Připravena bude hudba, horská služba předvede svou techniku, bude se besedovat o Jizerské magistrále, o historii závodu, účastníkům zrušeného závodu, kteří „proběhnou" trať, se budou vydávat pamětní diplomy," popsal průběh neděle Martin Koucký s tím, že do Bedřichova pojedou pravidelné autobusové spoje z Liberce a Jablonce nad Nisou - samozřejmě početně posílené.

Kdy se nejela Jizerská 50 v minulosti

Pro naprostý nedostatek sněhu se závod v roce 1988 (21. ročník) poprvé v historii Jizerské padesátky na lyžích - Memoriál expedice Peru 70, nejel. Žel, pro účastníky taková neblahá zpráva přišla za 47 let existence třetího nejstaršího dálkového závodu v běhu na lyžích v Evropě ještě třikrát, a to v roce 1990, 1998 a 2007, vždy kvůli nedostatku sněhu. V roce 1993 byl závod odložen až na 14. března a v roce 2001 se podařilo situaci zachránit přesunutím startu závodu z Bedřichova na Novou louku.

O historii 47 ročníků Jizerské padesátky na lyžích se mohou zájemci dozvědět na závěrečné besedě u příležitosti zakončení výstavy Norská zima v Liberci v Krajské vědecké knihovně, která se uskuteční 9. ledna 2014 od 18 hodin v hlavním přednáškovém sále na téma České a norské lyžování. Společné stopy českého a norského lyžování představí zástupci Jizerské 50 - legenda závodu Ladislav Míka, autor knihy Jizerská 50 Jiří Langer a bývalý český lyžařský olympionik Radim Nyč. Spolu s nimi promluví Jan Luštinec, ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici, které bylo rekonstruováno z EHP a Norských fondů, a v jehož prostorách se nyní nachází rozsáhlá expozice o lyžování. Tato beseda se podle pořadatelů uskuteční i při nepřízni počasí! 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Polovina trati je bez sněhu, vysvětlil odvolání Jizerské 50 Martin Koucký
Jizerská 50 odvolána. Příčinou je nedostatek sněhu

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonec investuje do ulice Hřbitovní

Květnová rozpočtová opatření Jablonce nad Nisou řešila tvorbu rezervy na restriktivní opatření ve výši 113 853 tisíc korun a pětimilionové rezervy na krizové situace. „Dodatečně jsme se rozhodli vyjmout z restriktivních opatření některé investice a přece jen je letos realizovat. Takovým projektem je investiční akce chodník a komunikace v ulici Hřbitovní za 7,2 milionu korun," komentoval rozpočtová opatření náměstek pro ekonomiku Milan Kouřil. Po vyjmutí této investice z rezervního fondu se její výše rovná částce 106,6 milionu korun.

Aktuální překážky na jabloneckých komunikacích

Ještě do 12. června bude v Jablonci částečně uzavřená ulice Březová od č.p. 4965/7 ke křižovatce s ulicí V Luzích kvůli rekonstrukci plynovodu a plynovodních přípojek; do 30. června bude na chodníku od domu s číslem 1711 v ulici Vysoká po objekt s číslem 723/1 v ulici Chelčického stát lešení; do 25. května zabere chodník a část ulice Smetanovy před domem s čp. 2402/1 výkop pro kanalizační přípojku; a do 6. července bude v ulici Pod Skalkou před domem s čp. 2403/1 stát na chodníku lešení.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Za středověkými mnichy a vládcem Jizerských hor na vrch Muchov
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v červnu
Program Městské knihovny Jablonec nad Nisou v červnu
Noc kostelů se koná i v kostele sv. Archanděla Michaela na Smržovce
Muzeum skla přinese dárek ke dni dětí

Nejčtenější články

27.05.: Kamion zablokoval silnici u Hodkovic
29.05.: Na smržovském zámečku představí obrazy Fedderika Pipka
27.05.: VIDEO: Fanoušci Jablonce fandili alespoň za bránou

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn