Ministerstvo nechce víceleté Gymnázium U Balvanu, kraj protestuje

12.04.2016 19:54:18 | Autor: Markéta Dědková a Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Ministerstvo nechce víceleté Gymnázium U Balvanu, kraj protestuje

Liberecký kraj obdržel 5. dubna 2016 zamítavé rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky ohledně zápisu šestiletého studijního oboru na Gymnáziu U Balvanu Jablonec nad Nisou, o nějž požádal v listopadu loňského roku. Rada Libereckého kraje na svém mimořádném jednání 11. dubna 2016 rozhodla o podání rozkladu proti tomuto rozhodnutí, neboť zásadním způsobem omezuje existenci této školy.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR ve věci rozhodlo až po dlouhých 132 dnech čekání, přičemž rozhodnout mělo již v polovině února. Negativní rozhodnutí je opřeno o koncepční dokumenty resortu, které dlouhodobě nepodporují víceletá gymnázia, avšak v potaz neberou jednotlivá krajská specifika.

Podíl víceletých gymnázií je v Libereckém kraji ve srovnání s ostatními kraji jedním z nejnižších a šestiletý studijní obor zaměřený na německý jazyk je pouze na Gymnáziu F. X. Šaldy v Liberci. Otevření šestiletého oboru se zaměřením na francouzský jazyk a přírodovědné předměty mělo škole umožnit využití celé kapacity školy, neboť nyní vzdělává pouze ve čtyřletém oboru. Zápis takto koncipovaného šestiletého oboru nepodpořily pouze francouzské kulturní instituce či spolupracující vysoké školy, ale kladně se k němu vyjádřila i místní hospodářská komora.

Paradoxem je, že jablonecké Gymnázium U Balvanu například nedávno obdrželo 100 tisícový příspěvek za mimořádné výsledky v soutěži Excelence středních škol 2015. Příspěvky rozděluje podle hodnocení v rozvojovém programu samo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky! Podrobnosti k tomu zde

Vzhledem k tomu, že kraj nadále usiluje o zápis tohoto oboru, rozhodla na svém mimořádném zasedání Rada Libereckého kraje o podání rozkladu proti rozhodnutí ministerstva. „Rozkladem se bude usilovat o šestiletý studijní obor. Rada kraje přitom dala najevo, že je připravena přijmout, v případě neúspěchu, jiné řešení ve čtyřletých oborech," komentoval rozhodnutí Jiří Kozlovský, ředitel gymnázia, který byl na jednání přizván.

„Zájmem Libereckého kraje je školu zachovat a zejména umožnit jí připravovat další úspěšné absolventy, škola na to má kapacitu. Zaměření na francouzský jazyk a zejména přírodovědné předměty prozatím v kraji chybí," dodala Alena Losová, radní Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti, k podání rozkladu, o němž rozhodne ministryně školství, mládeže a tělovýchovy.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dotace za skvělé výsledky míří i do Gymnázia U Balvanu Jablonec
Žáci jabloneckého Gymnázia U Balvanu zazářili v soutěži o fungování EU
Podaří se zachránit Gymnázium U Balvanu?

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Krajský úřad podpoří deseti miliony liberecké Divadlo F. X. Šaldy

Částkou 10 milionů podpoří Liberecký kraj rekonstrukci topení a vzduchotechniky Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Na svém jednání o tom rozhodla rada kraje. Celková částka na modernizaci budovy činí více než 26 milionů korun. „Ač se to na první pohled může zdát jako okrajová záležitost, kvalitní vzduchotechnika a vytápění jsou jedním ze základních předpokladů funkčnosti celého divadla. Proto jsme se rozhodli v letošním roce směřovat příspěvek Libereckého kraje právě do těchto úprav," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Komunitní centrum Slunce všem v Turnově bude mít novou přístavbu

Spolek Slunce všem se věnuje péči o jedince s mentálním postižením a poruchami autistického spektra. Nyní se centrum dočká přístavby odlehčovacích služeb pro klienty s nestandardním chováním. Maximální denní kapacita bude šest klientů. Modernizace sídla komunitního centra probíhá již od roku 2012. Celková výše finanční podpory z rozpočtu Libereckého kraje již dosáhla částky 7 742 000 korun. Přístavba bude dokončena v první polovině příštího roku. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Resort kultury, památek a cestovního ruchu vyhlašuje dotační programy
Případů žloutenky v Libereckém kraji stále přibývá
Rada byl v klinči poločas, a málem jsme prohráli
Hejtman Libereckého kraje udělil hasičům záslužné medaile IZS
Během víkendu krajští hasiči vyjížděli k jedenácti nehodám

Nejčtenější články

09.11.: Obrazem: Ve Velkých Hamrech slavnostně otevřeli novou dráhu
10.11.: Tak snad už to Radovi došlo
10.11.: Domov důchodců Jablonecké Paseky má nového ředitele

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn