Ministerstvo nechce víceleté Gymnázium U Balvanu, kraj protestuje

12.04.2016 19:54:18 | Autor: Markéta Dědková a Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Ministerstvo nechce víceleté Gymnázium U Balvanu, kraj protestuje

Liberecký kraj obdržel 5. dubna 2016 zamítavé rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky ohledně zápisu šestiletého studijního oboru na Gymnáziu U Balvanu Jablonec nad Nisou, o nějž požádal v listopadu loňského roku. Rada Libereckého kraje na svém mimořádném jednání 11. dubna 2016 rozhodla o podání rozkladu proti tomuto rozhodnutí, neboť zásadním způsobem omezuje existenci této školy.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR ve věci rozhodlo až po dlouhých 132 dnech čekání, přičemž rozhodnout mělo již v polovině února. Negativní rozhodnutí je opřeno o koncepční dokumenty resortu, které dlouhodobě nepodporují víceletá gymnázia, avšak v potaz neberou jednotlivá krajská specifika.

Podíl víceletých gymnázií je v Libereckém kraji ve srovnání s ostatními kraji jedním z nejnižších a šestiletý studijní obor zaměřený na německý jazyk je pouze na Gymnáziu F. X. Šaldy v Liberci. Otevření šestiletého oboru se zaměřením na francouzský jazyk a přírodovědné předměty mělo škole umožnit využití celé kapacity školy, neboť nyní vzdělává pouze ve čtyřletém oboru. Zápis takto koncipovaného šestiletého oboru nepodpořily pouze francouzské kulturní instituce či spolupracující vysoké školy, ale kladně se k němu vyjádřila i místní hospodářská komora.

Paradoxem je, že jablonecké Gymnázium U Balvanu například nedávno obdrželo 100 tisícový příspěvek za mimořádné výsledky v soutěži Excelence středních škol 2015. Příspěvky rozděluje podle hodnocení v rozvojovém programu samo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky! Podrobnosti k tomu zde

Vzhledem k tomu, že kraj nadále usiluje o zápis tohoto oboru, rozhodla na svém mimořádném zasedání Rada Libereckého kraje o podání rozkladu proti rozhodnutí ministerstva. „Rozkladem se bude usilovat o šestiletý studijní obor. Rada kraje přitom dala najevo, že je připravena přijmout, v případě neúspěchu, jiné řešení ve čtyřletých oborech," komentoval rozhodnutí Jiří Kozlovský, ředitel gymnázia, který byl na jednání přizván.

„Zájmem Libereckého kraje je školu zachovat a zejména umožnit jí připravovat další úspěšné absolventy, škola na to má kapacitu. Zaměření na francouzský jazyk a zejména přírodovědné předměty prozatím v kraji chybí," dodala Alena Losová, radní Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti, k podání rozkladu, o němž rozhodne ministryně školství, mládeže a tělovýchovy.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dotace za skvělé výsledky míří i do Gymnázia U Balvanu Jablonec
Žáci jabloneckého Gymnázia U Balvanu zazářili v soutěži o fungování EU
Podaří se zachránit Gymnázium U Balvanu?

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Od července povede odbor rozvoje města Jablonec nový vedoucí

Jablonecký magistrát bude mít od července nového vedoucího odboru územního a hospodářského rozvoje. Rada města rozhodla na základě výsledku výběrového řízení jmenovat do funkce Martina Jančíka. Současný vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje Otakar Kypta rezignoval na svou funkci už počátkem tohoto roku, a to ke konci června. Do výběrového řízení předložili úplné přihlášky tři kandidáti. Výběrová komise doporučila na jmenování do funkce dva z nich. „Podle názoru komise jsou oba dva uchazeči pro funkci vedoucího v oblasti rozvoje vhodní z hlediska svých znalostí na úseku projektů či územního plánování," konstatoval tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Jablonec investuje do ulice Hřbitovní

Květnová rozpočtová opatření Jablonce nad Nisou řešila tvorbu rezervy na restriktivní opatření ve výši 113 853 tisíc korun a pětimilionové rezervy na krizové situace. „Dodatečně jsme se rozhodli vyjmout z restriktivních opatření některé investice a přece jen je letos realizovat. Takovým projektem je investiční akce chodník a komunikace v ulici Hřbitovní za 7,2 milionu korun," komentoval rozpočtová opatření náměstek pro ekonomiku Milan Kouřil. Po vyjmutí této investice z rezervního fondu se její výše rovná částce 106,6 milionu korun.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Libereckém kraji má Covid-19 pouze 12 lidí, už 184 se uzdravilo
Paraglidista spadl u sjezdovky pod Ještědem na elektrické vedení
Za středověkými mnichy a vládcem Jizerských hor na vrch Muchov
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v červnu
Program Městské knihovny Jablonec nad Nisou v červnu

Nejčtenější články

27.05.: Kamion zablokoval silnici u Hodkovic
29.05.: Na smržovském zámečku představí obrazy Fedderika Pipka
27.05.: VIDEO: Fanoušci Jablonce fandili alespoň za bránou

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Eshop zaměřený na prodej postelí, matrací, roštů a doplňků pro zdravý spánek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn