Milan Lufinka se na rady mistra kováře musel ptát

17.05.2011 07:25:43 | Autor: Hana Hilleová | Rubrika: Společnost | Obce: Tanvald

Milan Lufinka  se na rady mistra kováře musel ptát

Tanvaldský kovář a podkovář Milan Lufinka dělá tohle řemeslo bezmála třicet let. Pečuje o kopyta koní sportovních, tažných i poníků. Jednou prý koval i oslici. Svoji práci přizpůsobuje rozdílným povahám jednotlivých koní. Musí také respektovat různá přání majitelů a přitom dbát, aby kování nebo způsob úpravy kopyta odpovídal využití koně a kvalitě kopyta.

„Každý kůň je jiný. Snažím se, abych každému koníčkovi pomohl. Někdy stačí korektury kopyt, někdy vyrábím různé krycí plechy na chodidlo, kovu na gumu, dávám zámkové podkovy, jindy fólii proti sněhovým nášlapům. Pořád je co vymýšlet i co se učit," upozornil.

Kromě korektur kopyt a přibíjení podkov koním na Jablonecku a v blízkém okolí se stará o koňská kopyta v Hnanicích pod Troskami, Mírové pod Kozákovem a Kosti. Na druhou stranu jezdí do Zdislavy, Dubnice, Velkého Grunova, Postřelné a Osečné. Často zajíždí na Bulovku, Filipovku, Andělku a do Hejnic, občas do Rokytnice a Vysokého nad Jizerou.
.

Za zničení koně vzal na zootechnika rozporku

Už coby malý kluk se motal kolem koní, a jako žák tanvaldské devítiletky byl rozhodnutý pro učební obor kovář a podkovář. „Do JZD přivezli asi v roce šedesát sedm z Moravy několik kobyl i s hříbaty a chtěli začít s chovem koní. Měl jsem přislíbeno, že mě vyšlou do školy do Kladrub," vyprávěl Milan Lufinka. „Pak mi odvezli tříletou kobylku a když ji přivezli zpátky, pro slzy jsem neviděl, v jakém byla stavu. Zootechnika jsem hnal rozporkou, a kdybych ho dohonil, snad bych ho zabil. A to byl konec mým plánům, protože o takového vzteklouna neměli zájem."

K vysněnému řemeslu se tak dostal až po dalších 15 letech. „Jednou jsem šel pomoct doktoru Jeřábkovi držet koně při broušení zubů. A tam jsem potkal Arnošta Černého, mistra kovářského z Kobylky. Mluvili jsme o tom, že by mě tahle práce bavila a kovář mi přislíbil pomoc. Projednal s vedoucím dílny Lesního závodu v Jablonci Josefem Maršíkem, že tam budu přes zimu pomáhat a na jaře mě vyslali do Pardubic na zaučení k podkovářskému mistrovi Hlaváčkovi. Podkovárna nesla hrdý název Ortopedická podkovárna. Spolupracovali s doktorem Rajmanem z pardubické kliniky, takže jsme se dostali k řadě veterinárních zákroků," vzpomínal Milan Lufinka.

Po zaučení v kovářském a podkovářském řemesle pracoval rok s mistrem Arnoštem Černým v Jablonci. Ten pak odešel do důchodu. Kovářský mistr Arnošt Černý prý říkával, že on není kniha a neumí vyprávět. A že pokud chce začínající kovář Milan Lufinka něco vědět, musí se ptát. „Chtěl jsem řemeslo dělat dobře, tak jsem se na všechno ptal a starý kovář vysvětloval. Mistr dokázal nakreslit kopyto i s tím, jak to vypadá uvnitř, kopytní stěnu i postavení kostí. Ne všechno hned zůstalo v hlavě, ale umím si třeba představit, co se v kopytě děje, když z rentgenu zjistí rotaci kopytní kosti a podobně," zmínil.

Více o tanvaldském kováři se můžete dočíst v tištěném týdeníku Naše Jablonecku, který vychází v úterý 17. května.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nové úřední hodiny jabloneckého magistrátu
Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 29. a 30. dubna
Na jednoho Jablonečana připadá 144 kg směsného odpadu ročně
Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Nejčtenější články

27.04.: Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
25.04.: Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
26.04.: Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace