Město Jablonec si chválí spolupráci s osadními výbory

08.12.2020 19:24:52 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Město Jablonec si chválí spolupráci s osadními výbory

Statutární město Jablonec nad Nisou stejně jako mnoho ostatních spolupracuje s veřejností. Registruje návrhy na vylepšení života ve městě vložené do participativního rozpočtu a postupně některé z nich realizuje. Letos to byly úpravy pěšin, parku v Kokoníně nebo předzahrádek ve Mšeně. Další projekty se chystají na příští rok. Celkem město letos na projekty zaplatilo z participativního rozpočtu téměř 300 tisíc korun a z běžného rozpočtu přidalo dalších 124 tisíc korun.

„Při předkládání návrhů veřejnosti do participativního rozpočtu hrají důležitou úlohu osadní výbory. Tvoří je lidé, kteří v dané lokalitě žijí a jsou schopni posoudit důležitost projektů pro celou lokalitu, ne jen pro jednotlivce. Provedou takové první třídění, aby na radnici putovaly už návrhy pro lokalitu prospěšné a realizovatelné," připomněl náměstek pro rozvoj města Petr Roubíček, který je garantem participativního rozpočtu.

Za necelých 225 tisíc korun opravilo město v květnu pěšiny ve Vrchlického sadech, na podzim se pak prováděly parkové úpravy v parku pod Kulturním domem v Kokoníně. „Práce tu probíhaly za velmi dobré spolupráce s osadním výborem. Právě ten zajistil odstranění starých jehličnatých keřů, město pak odstranění pařezů a výsadbu nového stromu. Opravili jsme spodní schodiště i podestu toho horního, která je nově vydlážděná. Náklady na tuto opravu se pohybovaly kolem 43 tisíc korun," řekla vedoucí oddělení správy veřejné zeleně Štěpánka Gaislerová.

Dalším hotovým projektem, který vznikl na základě návrhů podaných Společenstvím vlastníků panelového domu v ulici I. Olbrachta, jsou předzahrádky před jejich domy. „Ty jsou nově zatravněné, osázené novou zelení, konkrétně keři a nízkými solitérními dřevinami. Také tady byla velmi dobrá spolupráce. Společenství vlastníků si zajistilo projektanta i návrh a uhradili část prací, protože částka 100 tisíc korun z participativního rozpočtu nedostačovala. Další údržbu a péči o novou zeleň si také zajistí členové společenství," popsala Gaislerová.

Projekty města Jablonec ve spolupráci s osadními výbory K návrhu OV Jablonecké Paseky a Šumava na Paseckém náměstí už bylo třeba zpracovat náročnější projekt. „V tuto chvíli je hotová studie, kterou odsouhlasil jak osadní výbor, tak město. Původní návrh OV jsme trochu rozšířili a park opravíme ve větším rozsahu, jelikož si to zaslouží," konstatuje vedoucí oddělení správy veřejné zeleně. K hotové studii se nyní zpracovává projektová dokumentace, která by měla být dokončená v únoru 2021.

„Pokud dokumentaci všichni odsouhlasíme, zahájíme revitalizaci na jaře. V parku by se měly odstranit stávající jehličnaté porosty, opravit cestičky, měly by vzniknout nové záhony a namísto tří informačních tabulí bude nově jedna. Na přípravě textu, který se bude týkat historie Jabloneckých Pasek, se bude podílet osadní výbor. Náklady na realizaci tohoto projektu určitě nepokryje sto tisíc korun z participativního rozpočtu," uvedl náměstek Roubíček.

Na jaře se začne pracovat také na květnaté louce, ta už ale není projektem z participativního rozpočtu. „Louka bude ve Mšenském parku na místě, které navrhl zdejší osadní výbor. Už máme připravený technologický postup, jehož zpracovatel bude také dodavatelem prací. Musím však upozornit občany, že vznik květnaté louky bude od nás vyžadovat trpělivost. Výsledek se nedostaví hned první rok, naopak. Budeme ji muset ošetřovat v souladu s navrženým postupem, aby rostliny měly dobré podmínky pro svůj růst. Zřejmě budeme muset prostor i ohradit plůtkem, aby na louku nevstupovali lidé nebo psi," připomněla Štěpánka Gaislerová.

Na městské květné louky v praxi a způsoby, jak přispět k zadržování vody v krajině se byl podívat primátor Jiří Čeřovský spolu s pracovníky magistrátu i zástupci veřejnosti v září v Jihlavě. „Setkání, při nichž si města vyměňují své zkušenosti, jsou velmi přínosná. Voda a její zadržování v krajině je v současné době velké a důležité téma," řekl tehdy primátor Čeřovský.

V průběhu roku se ještě na základě návrhů z participativního rozpočtu podařilo umístit dvě ze čtyř navržených laviček v okolí Lidlu v hodnotě 24 tisíc korun. „Na příští rok se připravuje pilotní projekt zastínění dvou dětských hřišť, a to po jednom na každém břehu přehrady. Jedním bude hřiště U Rákosníčka, tím druhým to s pirátskou lodí v ulici Za Hrází. Na základě zkušeností z těchto dvou hřišť se pak budou připravovat možná zastínění dalších navrhovaných," sdělil Jan Štol z oddělení komunikace s veřejností, který s osadními výbory úzce spolupracuje. Ten dodává, že realizovat se bude příští rok například veřejné ohniště v Rýnovicích a připravuje se rozmístění komunitních kompostérů.

Projekt Zlepšení strategického řízení a plánování udržitelného rozvoje v Jablonci nad Nisou je spolufinancován z EU z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního programu Zaměstnanost.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Osadní výbory pomáhají v Jablonci s údržbou města
Fungující komunikace je základ spolupráce i v osadních výborech
Vedení jablonecké radnice podporuje osadní výbory

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hasiči na Semilsku absolvovali cvičení zásahu u nehody se zraněnými

Dvě prověřovací cvičení zaměřená na zásah u dopravní nehody s velkým počtem zraněných osob absolvovali profesionální a dobrovolní hasiči na Semilsku. Zasahující jednotky měly za úkol po příjezdu na místo události zajištění autobusu, zabezpečení protipožárních opatření a za využití metody START (Snadná Terapie a Rychlé Třídění) vyřešit situaci, při které je na místě výrazně více zraněných osob než záchranářů. Další informace na Našem Pojizeří

Školy v regionu se dočkají nového vybavení, pomůcky již mají v Turnově

Liberecký kraj za evropské peníze vybaví několik desítek základních škol v regionu polytechnickými pomůckami. Naplňuje tak tzv. krajský akční plán rozvoje vzdělávání Libereckého kraje II (NAKAP LK II). Cílem projektu je zvýšit kompetencí vyučujících na základních školách v oblasti polytechnického vzdělávání a zkvalitnit výuku. Prvním školským zařízením, jež převzalo pomůcky pro zlepšení polytechnické výuky, je Základní škola Skálova Turnov, jejímž ředitelem je Michal Loukota. Další vybrané školy jsou například ZŠ Cvikov a ZŠ Školní Česká Lípa, které se nového vybavení dočkají do konce letošního října. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Klenoty kousek za hranicemi: ZOO, skvělé koupání i staleté památky
Aktuální opatření na linkách MHD od 1. listopadu
V jablonecké ulici Liberecká se srazilo osobní a nákladní auto
Seniorská Akademie zdraví má další absolventy
Za dívkou z hájovny a lukem z tisového dřeva na Dračí vrch

Nejčtenější články

18.10.: Odešel Jaroslav Dočkal…
18.10.: Hvězdy nad Ještědem září stále víc, ročník 2021 vyrazil dech i porotcům
20.10.: V jablonecké ulici Liberecká se srazilo osobní a nákladní auto

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn