Město Jablonec děkuje mladým umělcům za počiny v lázních

09.12.2015 20:53:17 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Město Jablonec děkuje mladým umělcům za počiny v lázních

Rada města Jablonec nad Nisou vyslovila veřejné poděkování spolku ArtproProstor za aktivity, které vedly k oživení objektu městských lázní a zdůraznění jeho významu a záchrany.

„Činnost sdružení v budově lázní přilákala pozornost velkého množství návštěvníků a stejně tak vyvolala zájem o krátkodobý pronájem i u dalších subjektů a otevřela veřejnou diskusi," řekl primátor Petr Beitl.

Sdružení ArtproProstor v době půlročního nájmu zrealizovalo v budově městských lázní tři kulturní akce pro veřejnost. „Děkuji ArtproProstoru za oživení lázní i za to, že přivedli do Jablonce i další méně tradiční kulturní formát. Odvedli veliký kus práce. Nyní je zase řada na městě, aby se postaralo o záchranu objektu," dodal Beitl.

Uzavření dlouhodobého nájemního vztahu jablonečtí radní odmítli. Lázně totiž nejsou kulturním stánkem a vzhledem ke svému původnímu účelu nesplňují požadavky stavebních předpisů, požárních předpisů a hygieny na pořádání akcí kulturního charakteru. Město Jablonec nad Nisou tak na své náklady bude i nadále objekt udržovat, aby se zabránilo jeho dalšímu chátrání, a zároveň umožní krátkodobé využívání lázní pro pořádání jednorázových kulturních a dalších neziskových a nekomerčních aktivit nejen spolku ArtproProstor, ale i dalším podobným subjektům.

Překážkou je kanalizace

Budova je zkolaudovaná jako lázně, tudíž provozování kulturních či jiných akcí nevyhovuje předpisům a je to zásadní překážka pro dlouhodobý pronájem lázní jako kulturního stánku. Její rekolaudace by si vyžádala značné stavební úpravy. V současné době, kdy město stále pro lázně hledá investora, který je nejen zrekonstruuje, ale bude také provozovat, zůstává otázkou, zda má větší investice do objektu smysl v kontextu s budoucím využitím, zda nebude zmařena při finální přestavbě. Budova lázní navíc není napojena na kanalizaci. Nejsou tam toalety ani tekoucí voda, návštěvníci musí využívat veřejné WC v Tyršových sadech. Jen připojení objektu na kanalizaci je investice za zhruba dva miliony korun z městského rozpočtu.

„Prostor si určitě zaslouží, aby byl využíván, nicméně cestou standardních nájemních podmínek to v současné době není možné, rozhodli jsme se proto jít cestou jednorázových výpůjček na jednotlivé akce," vysvětlil jablonecký primátor Beitl.

Najde se investor?

Městské lázně v ulici Budovatelů jsou urbanisticky cenným územím v Jablonci nad Nisou. Pocházejí ze začátku 20. století a jsou prohlášeny nemovitou kulturní památkou. Secesní objekt lázní sloužil více jak 60 let k poskytování lázeňských služeb a výuce plavání. Od vybudování nového a moderního bazénu v osmdesátých letech 20. století lázně lidé přestávali využívat a v 90. letech už byl jejich provoz natolik nevýhodný, že došlo k úplnému uzavření. Od té doby město marně čeká na investora, který by objekt lázní zrekonstruoval a provozoval. Rekonstrukce kulturní památky takového rozsahu bude vyžadovat spíše stovky než desítky milionů korun a to je částka, se kterou si městský rozpočet neporadí. Důležité také je zamyslet se nad budoucími provozními náklady, jako jsou např. platby za vodu a energie, mzdy zaměstnanců atd. Při plánování jakýchkoli aktivit je třeba zvažovat budoucí výdaje.

Sdružení ArtproProstor, z. s. má objekt městských lázní v pronájmu od 1. července 2015 do 1. ledna 2016. Jejich aktivita vzbudila mimo jiné zájem o interiér lázní u filmařů i uměleckých fotografů. Vypadá to, že díky mladým umělcům se blýská na lepší časy i nad jabloneckými lázněmi.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V městských lázních chystají design market
Obrazem: Staré městské lázně v Jablonci oživeny!
Uskupení mladých umělců se chystá oživit jablonecké lázně

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hejtman Libereckého kraje bude posedmnácté odpovídat online

Ve středu 26. června od 21 hodin mohou návštěvníci facebookového profilu Libereckého kraje již posedmnácté položit prostřednictvím komentářů pod online přenos dotaz Martinu Půtovi. Pokud máte zájem o zodpovězení otázek či chcete zhlédnout reakce Martina Půty na různorodé dotazy, stačí se ve středu 26. června ve 21 hodin přihlásit ke svému facebookovému profilu a zavítat na stránky Libereckého kraje: https://www.facebook.com/libereckraj/. Své otázky můžete napsat do komentářů přímo pod živý přenos. Hejtman si tradičně dotazy přečte a zodpoví. Online vysílání se uskuteční již posedmnácté. Tentokrát proběhne z jabloneckého Tajvanu.

Muzeum Českého ráje v září otevře novou horolezeckou expozici

Do závěrečné fáze vstupují práce na přípravě nové stálé expozice Muzea Českého ráje v Turnově. Ponese název Z Českého ráje na vrcholy světa a bude se zabývat historií horolezectví - právě to má totiž v okolí Turnovska mnohaletou tradici. Expozice uvítá první návštěvníky 7. září tohoto roku. Více podrobností na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výstavu Vize pro Ještěd představí studenti ČVUT
Ve finále dopravní soutěže nejlepší Krnov, bronzová domácí Lomnice
Železniční doprava na Frýdlantsku se vrací do normálu
Smart akcelerátor Libereckého kraje II podpoří vznik inovací
Obrazem: První den soutěží v atletice na ODM v Jablonci

Nejčtenější články

24.06.: Zemřel Josef Boček, dlouholetý sbormistr SPS Janáček a pedagog
23.06.: Prasoloppet 2019 objektivem Jany Veselé
25.06.: Slavnostně otevřeli opravenou silnici mezi Tanvaldem a Albrechticemi

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn