Město Jablonec děkuje mladým umělcům za počiny v lázních

09.12.2015 20:53:17 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Město Jablonec děkuje mladým umělcům za počiny v lázních

Rada města Jablonec nad Nisou vyslovila veřejné poděkování spolku ArtproProstor za aktivity, které vedly k oživení objektu městských lázní a zdůraznění jeho významu a záchrany.

„Činnost sdružení v budově lázní přilákala pozornost velkého množství návštěvníků a stejně tak vyvolala zájem o krátkodobý pronájem i u dalších subjektů a otevřela veřejnou diskusi," řekl primátor Petr Beitl.

Sdružení ArtproProstor v době půlročního nájmu zrealizovalo v budově městských lázní tři kulturní akce pro veřejnost. „Děkuji ArtproProstoru za oživení lázní i za to, že přivedli do Jablonce i další méně tradiční kulturní formát. Odvedli veliký kus práce. Nyní je zase řada na městě, aby se postaralo o záchranu objektu," dodal Beitl.

Uzavření dlouhodobého nájemního vztahu jablonečtí radní odmítli. Lázně totiž nejsou kulturním stánkem a vzhledem ke svému původnímu účelu nesplňují požadavky stavebních předpisů, požárních předpisů a hygieny na pořádání akcí kulturního charakteru. Město Jablonec nad Nisou tak na své náklady bude i nadále objekt udržovat, aby se zabránilo jeho dalšímu chátrání, a zároveň umožní krátkodobé využívání lázní pro pořádání jednorázových kulturních a dalších neziskových a nekomerčních aktivit nejen spolku ArtproProstor, ale i dalším podobným subjektům.

Překážkou je kanalizace

Budova je zkolaudovaná jako lázně, tudíž provozování kulturních či jiných akcí nevyhovuje předpisům a je to zásadní překážka pro dlouhodobý pronájem lázní jako kulturního stánku. Její rekolaudace by si vyžádala značné stavební úpravy. V současné době, kdy město stále pro lázně hledá investora, který je nejen zrekonstruuje, ale bude také provozovat, zůstává otázkou, zda má větší investice do objektu smysl v kontextu s budoucím využitím, zda nebude zmařena při finální přestavbě. Budova lázní navíc není napojena na kanalizaci. Nejsou tam toalety ani tekoucí voda, návštěvníci musí využívat veřejné WC v Tyršových sadech. Jen připojení objektu na kanalizaci je investice za zhruba dva miliony korun z městského rozpočtu.

„Prostor si určitě zaslouží, aby byl využíván, nicméně cestou standardních nájemních podmínek to v současné době není možné, rozhodli jsme se proto jít cestou jednorázových výpůjček na jednotlivé akce," vysvětlil jablonecký primátor Beitl.

Najde se investor?

Městské lázně v ulici Budovatelů jsou urbanisticky cenným územím v Jablonci nad Nisou. Pocházejí ze začátku 20. století a jsou prohlášeny nemovitou kulturní památkou. Secesní objekt lázní sloužil více jak 60 let k poskytování lázeňských služeb a výuce plavání. Od vybudování nového a moderního bazénu v osmdesátých letech 20. století lázně lidé přestávali využívat a v 90. letech už byl jejich provoz natolik nevýhodný, že došlo k úplnému uzavření. Od té doby město marně čeká na investora, který by objekt lázní zrekonstruoval a provozoval. Rekonstrukce kulturní památky takového rozsahu bude vyžadovat spíše stovky než desítky milionů korun a to je částka, se kterou si městský rozpočet neporadí. Důležité také je zamyslet se nad budoucími provozními náklady, jako jsou např. platby za vodu a energie, mzdy zaměstnanců atd. Při plánování jakýchkoli aktivit je třeba zvažovat budoucí výdaje.

Sdružení ArtproProstor, z. s. má objekt městských lázní v pronájmu od 1. července 2015 do 1. ledna 2016. Jejich aktivita vzbudila mimo jiné zájem o interiér lázní u filmařů i uměleckých fotografů. Vypadá to, že díky mladým umělcům se blýská na lepší časy i nad jabloneckými lázněmi.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V městských lázních chystají design market
Obrazem: Staré městské lázně v Jablonci oživeny!
Uskupení mladých umělců se chystá oživit jablonecké lázně

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Svolána krajská komise kvůli šíření koronaviru

V souvislosti s vývojem výskytu koronaviru COVID-19 a jeho šířením ve světě i v Evropě a potřebou přijmout opatření odpovídající aktuální úrovní epidemie svolal předseda Krajské epidemiologické komise MUDr. Vladimír Valenta, Ph.D. mimořádné jednání komise, a to na středu 26. 2. 2020 ve 13 hodin. „Jsem velmi rád, že předseda epidemiologické komise reaguje velmi operativně. Naším úkolem bude navrhnout opatření pro případ výskytu koronaviru v oblasti Libereckého kraje," řekl MUDr. Přemysl Sobotka.

Výstava Vilém Heckel - kouzlo hor je prodloužena do 14. března

Pro mimořádný zájem návštěvníků je v Domě národopisců Scheybalových v Jablonci nad Nisou prodloužena výstava: Vilém Heckel - kouzlo hor do 14. března. Výstavu navštívila i dcera horolezce a fotografa Helena Heckelová. Podrobnosti o výstavě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policie hledá svědky nehody v jablonecké ulici Harrachovská
Tomáš Slavík zvítězil v Bogotě v nejdelším městském sjezdu na světě
Od roku 2020 je očkování psa platné pouze s označením mikročipem
V Brodě se auto srazilo s mladou chodkyní. Ta měla na uších sluchátka
Petici proti dolu Turów podepsalo 13 tisíc lidí. Projedná ji Europarlament

Nejčtenější články

23.02.: Obrazem: 17. Sportovní ples v Tanvaldě
24.02.: V Maršovicích vletělo auto do zastávky
24.02.: Hasiči kvůli větru zasahovali celou noc, někde stále nejde elektřina

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn