Město Jablonec děkuje mladým umělcům za počiny v lázních

09.12.2015 20:53:17 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Město Jablonec děkuje mladým umělcům za počiny v lázních

Rada města Jablonec nad Nisou vyslovila veřejné poděkování spolku ArtproProstor za aktivity, které vedly k oživení objektu městských lázní a zdůraznění jeho významu a záchrany.

„Činnost sdružení v budově lázní přilákala pozornost velkého množství návštěvníků a stejně tak vyvolala zájem o krátkodobý pronájem i u dalších subjektů a otevřela veřejnou diskusi," řekl primátor Petr Beitl.

Sdružení ArtproProstor v době půlročního nájmu zrealizovalo v budově městských lázní tři kulturní akce pro veřejnost. „Děkuji ArtproProstoru za oživení lázní i za to, že přivedli do Jablonce i další méně tradiční kulturní formát. Odvedli veliký kus práce. Nyní je zase řada na městě, aby se postaralo o záchranu objektu," dodal Beitl.

Uzavření dlouhodobého nájemního vztahu jablonečtí radní odmítli. Lázně totiž nejsou kulturním stánkem a vzhledem ke svému původnímu účelu nesplňují požadavky stavebních předpisů, požárních předpisů a hygieny na pořádání akcí kulturního charakteru. Město Jablonec nad Nisou tak na své náklady bude i nadále objekt udržovat, aby se zabránilo jeho dalšímu chátrání, a zároveň umožní krátkodobé využívání lázní pro pořádání jednorázových kulturních a dalších neziskových a nekomerčních aktivit nejen spolku ArtproProstor, ale i dalším podobným subjektům.

Překážkou je kanalizace

Budova je zkolaudovaná jako lázně, tudíž provozování kulturních či jiných akcí nevyhovuje předpisům a je to zásadní překážka pro dlouhodobý pronájem lázní jako kulturního stánku. Její rekolaudace by si vyžádala značné stavební úpravy. V současné době, kdy město stále pro lázně hledá investora, který je nejen zrekonstruuje, ale bude také provozovat, zůstává otázkou, zda má větší investice do objektu smysl v kontextu s budoucím využitím, zda nebude zmařena při finální přestavbě. Budova lázní navíc není napojena na kanalizaci. Nejsou tam toalety ani tekoucí voda, návštěvníci musí využívat veřejné WC v Tyršových sadech. Jen připojení objektu na kanalizaci je investice za zhruba dva miliony korun z městského rozpočtu.

„Prostor si určitě zaslouží, aby byl využíván, nicméně cestou standardních nájemních podmínek to v současné době není možné, rozhodli jsme se proto jít cestou jednorázových výpůjček na jednotlivé akce," vysvětlil jablonecký primátor Beitl.

Najde se investor?

Městské lázně v ulici Budovatelů jsou urbanisticky cenným územím v Jablonci nad Nisou. Pocházejí ze začátku 20. století a jsou prohlášeny nemovitou kulturní památkou. Secesní objekt lázní sloužil více jak 60 let k poskytování lázeňských služeb a výuce plavání. Od vybudování nového a moderního bazénu v osmdesátých letech 20. století lázně lidé přestávali využívat a v 90. letech už byl jejich provoz natolik nevýhodný, že došlo k úplnému uzavření. Od té doby město marně čeká na investora, který by objekt lázní zrekonstruoval a provozoval. Rekonstrukce kulturní památky takového rozsahu bude vyžadovat spíše stovky než desítky milionů korun a to je částka, se kterou si městský rozpočet neporadí. Důležité také je zamyslet se nad budoucími provozními náklady, jako jsou např. platby za vodu a energie, mzdy zaměstnanců atd. Při plánování jakýchkoli aktivit je třeba zvažovat budoucí výdaje.

Sdružení ArtproProstor, z. s. má objekt městských lázní v pronájmu od 1. července 2015 do 1. ledna 2016. Jejich aktivita vzbudila mimo jiné zájem o interiér lázní u filmařů i uměleckých fotografů. Vypadá to, že díky mladým umělcům se blýská na lepší časy i nad jabloneckými lázněmi.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V městských lázních chystají design market
Obrazem: Staré městské lázně v Jablonci oživeny!
Uskupení mladých umělců se chystá oživit jablonecké lázně

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Velikonoční prodej výrobků pacientů v jablonecké nemocnici

Ve středu 17. dubna od 11 hodin zve personál z oddělení Centra doléčování a rehabilitace na prodej výrobků od pacientů tohoto oddělení. „Výrobky tvořili pacienti z Jablonce i z našeho detašovaného pracoviště v Tanvaldu a lidé, kteří si je zakoupí, tím přispějí na nákup materiálu pro další aktivity," zve na akci Tereza Niederlová, která prodejní akci se svými kolegyněmi na oddělení CEDR připravuje. „Jedná se již o čtvrtý ročník této akce, podobné organizujeme také v době vánoc," doplnila Petra Hybnerová, tisková mluvčí nemocnice. Akce s velikonoční tématikou se v nemocnici koná vedle lékárny v prostorách před kaplí a potrvá zhruba do 13 hodin.

Jablonecká Rampa přivítá Marco Mendozu a Doctora Victora

Marco Mendoza, americký hardrockový hudebník (Whitesnake, Thin Lizzy, Ted Nugent, The Dead Daisies), se při svém evropském turné zastaví i v České republice, kde odehraje pět koncertů. Jednou ze zastávek je i jablonecký Klub Na Rampě v sobotu 20. dubna. Marco je neuvěřitelný šoumen, který je stejně doma na obrovském stadionu, jako v malém klubu. Dokáže pokrýt jakýkoliv hudební styl od jazzu, Fussion, world music, latino groove až po hard rock. Kromě toho je skvělým zpěvákem, který napsal a vydal uznávaná sólová alba. Za bicí soupravou se opět představí skvělý Kyle Hughes, člen skupiny kytaristy Bumblefoota (Guns n Roses). Celou tour s Marco Mendozou absolvuje kapela Doctor Victor, která se v roce 2012 umístila na druhém místě v celosvětové soutěži kapel GBOB, v roce 2016 předskakovala australským velikánům AC/DC na jejich megakoncertu v pražských Letňanech. Kompletní dubnový program klubu na Rampě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Mšeno nad Nisou má nový osadní výbor
Krajská přehlídka dětských pěveckých sborů letos podevatenácté
Kraj znovu ocení mistry tradičních řemesel
Odborná konference Dny IZS 2019 probíhá v Jablonečku
Restaurováním projdou sbírkové předměty Oblastní galerie Liberec

Nejčtenější články

16.04.: Při požáru domu na Smržovce hasiči zachraňovali muže po žebříku
15.04.: Z hořícího bytu v Jablonci zachránili hasiči kočku a králíka
15.04.: Policisté zajistili v Jablonci nepovolené preparáty živočichů i drogy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT