Medaile Gratias Tibi Ago – Vzdávám Ti Dík byla představena veřejnosti

10.06.2016 08:21:24 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Medaile Gratias Tibi Ago – Vzdávám Ti Dík byla představena veřejnosti

Medaile vyražená k 150. výročí města nesoucí nápis Gratias Tibi Ago, která se bude udělovat 23. září v Městském divadle jabloneckým občanům jako poděkování za práci pro město, byla ve středu 8. června poprvé představena veřejnosti. Stalo se tak na veřejné obhajobě absolventské práce jejího autora - studenta jablonecké SUPŠ a VOŠ Jakuba Matouše.

Podoba medaile vzešla ze studentské soutěže, do níž Jakub Matouš předložil dva návrhy. Návrh medaile, který se nakonec dočkal realizace, znázorňuje jedinečnou jabloneckou architekturu, secesní divadlo, funkcionalistickou radnici, městské lázně, jablonecké věže včetně hodin. „Jakub měl štěstí, že Jablonec je krásné město a svým panoramatem, které Jakub zachytil, připomíná nějaké italské město, napadá mě třeba Florencie," vysekl poklonu nejen autorovi, ale i našemu městu akademický malíř Václav Benda, který byl Matoušovým oponentem.

„Vybírat z návrhů studentů vaší školy nebylo vůbec jednoduché a bylo mi ctí, že jsem se mohl toho výběru zúčastnit. Jsem tak trochu staromilec, i proto jsem se při rozhodování přiklonil ke konzervativnější podobě medaile, která představuje krásné jablonecké budovy," řekl v úvodu slavnostní obhajoby tajemník magistrátu Marek Řeháček, který spolu s primátorem Beitlem, akademickým sochařem Jiřím Dostálem a ředitelkou školy Martinou Picko Baumannovou zasedl v komisi, která konečnou podobu ze studentských návrhů medaile vybírala.

Medaile Gratias Tibi Ago, tedy latinsky Vzdávám Ti dík, budou udělovány na slavnostním večeru v jabloneckém Městském divadle v pátek 23. září 2016 jabloneckým osobnostem jako poděkování za jejich práci pro město. Osobnosti mohli navrhovat sami občané na základě veřejné výzvy do konce března. Užší výběr ze zaslaných nominací provedla stejná pracovní skupina, která doporučuje zastupitelům udělení ocenění medailí Pro Meritis, které jsou nejvyšším městským oceněním. O konečném seznamu oceněných budou na základě doporučení pracovní skupiny rozhodovat zastupitelé v červnu.

Pracovní skupina Pro Meritis:

Jablonečtí starostové P. Beitl, J. Čeřovský, P. Tulpa, historikové O. Palata, J. Kašpar, O. Simm, V. Vostřák, tajemníci jabloneckého úřadu J. Nesvadba, M. Řeháček a za Spolek přátel města Jablonec nad Nisou L. Pleticha.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Tři žádosti o dotace na čističky odpadních vod jsou schválené

Od začátku dubna přijímalo oddělení dotací jabloneckého magistrátu žádosti o finanční příspěvek do Programu podpory technické infrastruktury. Program podporuje odkanalizování rodinných nebo bytových domů, které dosud nejsou napojené na veřejnou kanalizaci. „Nově se program týká i novostaveb, pokud má žadatel již schválenou žádost do 1. kola radou města v předchozích letech," upozornila Iveta Habadová, vedoucí oddělení dotací, a dodala: „Letos byly předloženy tři žádosti o dotace na domovní čistírny odpadních vod, které schválilo zastupitelstvo na svém zářijovém jednání." Žádosti se stále předkládají ve dvou kolech na oddělení dotací, dotace činí 50 % způsobilých výdajů, maximálně však 50 tisíc Kč na jednu bytovou jednotku. Vyplácena je ex-post, závěrečné vyúčtování příjemce předkládá nejdříve k 1. březnu 2021.

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Od 24. září se v Česku rozšiřují protiepidemická opatření
Spartak Rychnov je stále na čele východní skupiny I.B třídy
Noční linka autobusu v Jablonci dočasně jezdit nebude
Rodiče ignorovali v ulici Arbesova zákaz stání, teď nemohou ani zastavit
V derby Desná vs. Mšeno padlo osm gólů

Nejčtenější články

22.09.: Krajští policisté odhalili alkohol u šesti řidičů autobusů
23.09.: VIDEO: Hasiči museli vyzvednout ve Smržovce převrácenou Tatru
23.09.: Fotbalisté Velkých Hamrů potvrdili druhé místo v divizi

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn