Mamografie je nadále volbou číslo 1 v diagnostice nádorů prsů

28.02.2018 08:42:15 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou,Jablonecko

Mamografie je nadále volbou číslo 1 v diagnostice nádorů prsů

Lékaři radiodiagnostického oddělení jablonecké nemocnice reagují na fámu, která se šíří po České republice a zaznamenali dotazy i od řady žen na to, že mamografie škodí. „Naopak tato fáma škodí ženám. Musím se proti ní ohradit," vyjádřil se lékař radiodiagnostického oddělení jablonecké nemocnice MUDr. Miloš Rejmont.

V rámci velkého výzkumného projektu se mamografií zabývala skupina předních světových expertů, lékařů, epidemiologů, biostatiků, fyziků a pacientských organizací. Pozitiva mamografického screeningu jasně převyšují nad negativy.

„Momentálně není přesnější metoda v odhalování raných stadií rakovinného bujení. Např. mikrokalcifikace na malém okrsku žlázy, které mohou být projevem carcinoma in situ, rakoviny v počátku, diferencuji jen na snímcích, ne při ultrazvukovém vyšetření," zdůraznil význam mamografu Miloš Rejmont.

Ke konci listopadu loňského roku Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚBJ) zveřejnil tabulku, která srovnává dávku u jednotlivých vyšetření s dávkou záření, kterou dostáváme z přírodního pozadí. U mamografie se uvádí typická efektivní dávka 0,1 mSv, což odpovídá dávce, kterou každý z nás dostává za 15 dnů z přírodních zdrojů! Potvrdilo se, že mamografie je spojena s velmi nízkou dávkou záření a strach z ní není na místě.

V ČR každoročně onemocní rakovinou prsu 6 500 žen, z toho 1 600 případů končí úmrtím. Ve věkové kategorii 20-54 let zaujímá rakovina prsu dokonce první místo v příčinách úmrtí žen. Statistika ukazuje, že největší počet žen, které nechodí nejen na mamografii, ale ani k praktickému lékaři a ke gynekologovi, je kategorie mezi 50-54 lety.

„Na našem pracovišti jsme provedli v loňském roce na 150 biopsií a punkcí, odběrů tkáně či tekutiny z prsu na histologické a cytologické vyšetření. Většina nádorů byla diagnostikována právě pomocí mamografie," doplnil Miloš Rejmont.

Screening nádorů prsů probíhá v ČR již sedmnáctým rokem. Jeho zásluhou se zachytí 75 % nádorů v I. stadiu, tzn. nádory jsou malé, v časném stadiu. Relativní 5leté přežití je v těchto případech takřka 100%. „Od 45 let je screeningové mamografické vyšetření jednou za dva roky plně hrazeno zdravotní pojišťovnou. U žen s rodinnou anamnézou je vhodné chodit pravidelně již od 40 let," doplnila Petra Hybnerová, tisková mluvčí nemocnice.

Potřebnou žádanku vystaví praktický lékař nebo gynekolog. Objednat se k vyšetření je možné v době mezi 7 a 15. hodinou na telefonních číslech: 483 345 854 nebo 483 345 866 nebo je možné využít objednávkového formuláře na webu nemocnice v sekci „mamografický screening".

Co ještě ukazují statistiky? Nejvzornější z hlediska screeningu prsů jsou ženy v kraji Vysočina, kde jich chodí největší procento z ČR, předposlední místo patří ženám Libereckého kraje a poslední je Praha. Mamografie zachraňuje životy a nadále zůstává nejvýznamnější metodou v diagnostice nádorů prsů. Proto choďte pravidelně na screeningové vyšetření.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonecká nemocnice pokračuje v modernizaci přístrojového vybavení
Zákaz návštěv už je také v jablonecké nemocnici
Prvním miminkem roku 2018 v jablonecké nemocnici je Šimon Klápště
Pavilon intenzívní medicíny v Jablonci bude. Už se hledá stavební firma
Město Jablonec pomáhá dál rozvíjet místní nemocnici

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hokejisté Turnova vstupují do sezony, proběhne i nábor dětí

V září pravidelně startuje hokejová sezona a vstupuje do ní i klub HC Turnov 1931. V neděli 19. září můžete od 18 hodin navštívit první utkání mužů na domácím Zimním stadionu Ludvíka Koška, soupeřem v krajské lize bude celek HC Slavoj Liberec. V permanenci už je i mládež a náborová akce pod názvem Pojď hrát hokej se v Turnově koná v úterý 21. září od 14.30. Více informací

Už 54. ročník Posvícenského koláče přilákal 352 závodníků

FOTO: Už 54. ročník Posvícenského koláče přilákal 352 závodníků Závod v přespolním běhu Posvícenský koláč pořádala v soboru 11. září T. J. Sokol Studenec. Za ideálního běžeckého počasí se na startovní čáru postavilo 352 závodníků. Závod mužů byl zároveň 46. ročníkem Memoriálu Mirka Háka, zde si pro zasloužené prvenství doběhl František Vágenknecht z Nové Paky a zopakoval si vítězství z let 2015 a 2016. Výsledky a fotogalerie na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči v neděli 19. září uctí památku zesnulých kolegů
Sobotní odpoledne v jablonecké hale patřilo házenkářům
Boží muka v Nové Vsi postavili synové na památku svého zesnulého otce
Obrazem: Krajský přebor juniorstva a dorostu proběhl v Jablonci
Jablonec daroval celkem milion třem moravským městům

Nejčtenější články

16.09.: Zeppelin ZF brázdí nebe nad Českem, proletí i nad Jabloncem
16.09.: Strážníci na místě do minuty, muži pomohl jediný kolemjdoucí
18.09.: Při akci Běhá celé Rádlo vybrali 23 tisíc pro dvě organizace

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn