Macbeth a Figarova svatba zahájí sezonu přenosů z Metropolitní opery

09.10.2014 11:29:23 | Autor: Kateřina Nermuťová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Macbeth a Figarova svatba zahájí sezonu přenosů z Metropolitní opery

Již v sobotu 11. října představením Verdiho dramatické opery Macbeth vstoupí přenosy z Metropolitní opery do své osmé sezony v České republice. Přenosy budete moci opět vidět i v jabloneckém kině Radnice.

Sezona bude zahájena v rychlém tempu, když pouhý týden po výkonu Anny Netrebko v roli Lady Macbeth uvidí milovníci opery na plátně kina Radnice druhý přímý přenos Figarovu svatbu, kterou Met vybrala pro zahajovací gala sezonu operního domu. Mozartovu mistrovskou operu buffa bude řídit James Levine, který stanul za dirigentským pultem při zahajovacím představení poprvé po čtyřech letech.

Konal se happy end, může přijít drama

Sezona 2014-15 začíná v Met happy endem. To se dá bez nadsázky konstatovat v souvislosti s letním tlakem odborů na šéfa Met, o němž dlouho nebylo jasné, jak může dopadnout (obávaný odklad začátku sezony nevyjímaje). 22. září však Met otevřela novou sezonu ve velkém stylu a ničím nerušené atmosféře.

Expresivní Netrebko s blond vlasy

11. října budou moci usednout v kinech i první diváci HD přenosů a vychutnat si Verdiho drama Macbeth, jež je Verdiho první operní adaptací Shakespearovy předlohy. Stejně jako v loňském Oněginovi, i letos se na úvod přenosové sezony představí diva Anna Netrebko, tentokráte jako plavovlasá Lady Macbeth oděná do saténu, který více odhaluje, než zakrývá. Kariéru ruské pěvkyně, která právě oslavila 43. narozeniny, lemují spíše role lyrické a belcantové, i proto je dramatická a výrazově vypjatá role Lady Macbeth i pro tak kvalitní sopranistku výzvou. Nejde v ní totiž jen o polohu hlasovou, operní herečka je nucena zpívat vkleče i vleže. „Tento večer patřil Anně Netrebko už od prvního dějství," zhodnotily její suverénní výkon při prvním vystoupení sezony v této roli New York Times.

V temně působivé inscenaci Adriena Noblea z roku 2007, která je navzdory originálnímu časoprostoru Skotska 11. století převedena do kostýmů současného střihu, vystoupí v titulní roli srbský baryton Željko Lučić (na foto s Annou Netrebko), který byl do této inscenace obsazen od samotné premiéry. Podle New York Times vyniká elegancí a měkkým a mírně zemitým hlasem. Avšak teprve Anna Netrebko po jeho boku jej dokáže inspirovat k vůbec nejsilnějšímu a nejvěrohodnějšímu výkonu. Jako generál Banquo se představí neméně skvělý basbarytonista René Pape. Kulisy scénografa Marka Thompsona umně pracují s náznakem, temnotou a přesným nastavením světel a i za použití minimalismu dokonale evokují prostředí hradu i exteriér lesa.

Figarova svatba, dokonalý svazek mládí a zkušenosti

Zatímco taktovky u přenosu 18. října se chopí ikona Met James Levine, pro půvabnou pěvkyni Amandu Majeski (zcela vlevo) v jedné z hlavních rolí Hraběnky Almavivy půjde teprve o první měsíc působení na nejprestižnější operní scéně světa, když debutovala v zahajovací inscenaci 22. září. „Velký tlak zažila v Met debutující mladá americká sopranistka Amanda Majeski jako Hraběnka Almaviva. Měla se objevit až v pozdějších uvedeních Figarovy svatby, ale nakonec jí Met svěřila vytoužené zahajovací galapředstavení i větší počet uvedení místo zdravotně indisponované Mariny Poplavskaje. Slečna Majeski je nadaná plným a expresivním hlasem. Zpívala s citem pro nuance a s velkým vkusem ztělesnila zranitelnou hraběnku, ženu nejen vnitřně zasaženou, ale i poníženou ztrátou lásky svého záletného manžela," vyzdvihly New York Times její výkon.

I celkové hodnocení předního kritika NYT Anthonyho Tommasiniho vyznívá pro tuto inscenaci, zasazenou do ornamentálních interiérů Sevilly 30. let, nadmíru pozitivně: „Pokud snad mohla (po letních odborářských vyjednáváních) přetrvat nahořklá pachuť ve vztahu mezi Peterem Gelbem, generálním ředitelem Met, a členy souboru, při pondělním zahajovacím gala beze zbytku zůstala v zákulisí. James Levine, jenž vystoupil jako dirigent na zahajovacím představení poprvé po čtyřech letech, řídil oblíbené pěvce ve velice atraktivním složení i skvělý orchestr Metropolitní opery ve výřečné a bohatě propracované inscenaci mnohovrstevnatého Mozartova mistrného opusu." Titulní role Figara nadmíru svědčí Ildaru Abdrazakovovi, který loni zazářil jako Kníže Igor, a publikum uchvátila také mladá mezzosopranistka s hvězdnou kariérou před sebou Isabel Leonard v kalhotkové roli Cherubína.

MACBETH | kino Radnice| sobota 11. října 2014 od 18.45 hodin

FIGAROVA SVATBA | kino Radnice| sobota 18. října března 2014 od 18.45 hodin

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Souhrnný program kin v Jablonci nad Nisou v říjnu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výzkum okáčů pokračuje v Krkonoších i letos

Návštěvníci východní části Krkonoš si možná v hřebenových partiích mezi chalupou Na Rozcestí a Luční boudou všimli modrých či oranžových plastových praporků, mávajících na ně z vysokohorských luk. Nezapomněli je tam neukáznění turisté, ani nejde o bojovou hru. Označují takzvané příčné transekty, které výzkumníci používají ke sledování okáčů. Více informací

V letním kině Turnov opět přichystali Filmový víkend 2020

Druhý srpnový víkend (od 7. do 9. srpna) bude v Turnově i letos patřit všem filmovým nadšencům! Tradiční dvounoční filmový maraton tak dá konečně zapomenout událostem předchozích měsíců a ačkoliv Hollywood letos vypustil letní sezonu, víkend nabídne pestrý výběr nejlepších letošních filmů obohacený o filmy z let minulých. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Tři vítězství atletů LIAZ na mítinku v Innsbrucku.
Jablonecká hudební noc zve posedmé především rockové fanoušky
FOTO: Eva Urbanová zazpívala v Sedmihorkách rockové hity
Trénujeme a ladíme …
V Harrachově se koná již 25. ročník festivalu Keltská noc

Nejčtenější články

03.08.: Obrazem: Slavnostní otevření nové rozhledny Schovanka v Plavech
04.08.: Žena v Tanvaldě oslnila policejní auto laserem, má pokutu a ujel jí vlak
04.08.: V Libereckém kraji je aktuálně situace s koronavirem stabilní

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn