Lidové chaloupky z Železnobrodska představí výstava Petra Luniaczka

24.06.2020 15:04:35 | Autor: pl, pjs | Rubrika: Kultura | Obce: Železný Brod

Lidové chaloupky z Železnobrodska představí výstava Petra Luniaczka

V Městském muzeu a galerii v Semilech bude v pátek 26. června zahájena výstava fotografií Petra Luniaczka s názvem Lidová architektura v Železném Brodě a blízkém okolí, kde se na 42 fotografiích můžete seznámit zejména s roubenými lidovými stavbami.

Stavby jsou zachyceny jak z vesnické památkové rezervace Trávníky v Železném Brodě, tak z dalších osmi vesnic z blízkého okolí (Bzí, Horská Kamenice, Hrubá Horka, Chlístov, Jirkov, Malá Horka, Střevelná a Těpeře), které Petr Luniaczek pořídil v letech 2011-14 při svých toulkách.

Toulky tohoto fotografa a turisty se však netýkají jen Železnobrodska a Maloskalska, protože již v roce 2012 vydal publikaci Putování za lidovou architekturou Jičínska a v roce 2015 knihu Putování za lidovou architekturou Semilska, kam zařadil i dva výlety do Železného Brodu a výše jmenovaných vesnic, které tak vlastně mapují připravovanou výstavu a kde najdete i tři výlety na Maloskalsku.

Obě knihy si můžete zakoupit v informačním centru Infoshop Vejměnek u Boučkova statku, v Městském muzeu v Železném Brodě a v knihkupectví Křižovatka v Semilech a druhou z nich na obecním úřadě Malá Skála, informačním centru v Železném Brodě a v Semilech a v Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech.

Výstava fotografií českobudějovického autora, který ale své mládí prožil v Liberci a již tehdy často jezdil do Českého ráje, Pojizeří i Podkrkonoší, potrvá v Městském muzeu a galerii v Semilech do 30. srpna 2020.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.

Jan Randáček končí jako ředitel Oblastní galerie, jde do Bruselu

Významný kariérní posun čeká ředitele Oblastní galerie v Liberci Jana Randáčka. Po dvanácti letech z vedení galerie odejde a vymění Liberec za Brusel. Na podzim letošního roku totiž nastoupí jako národní expert do Evropského parlamentu, konkrétně do oddělení, které spravuje uměleckou sbírku této instituce. „Za léta ve funkci ředitele vykonal Jan Randáček pro Oblastní galerii mnoho dobrého. Vedl ji opravdu kvalitně a v souladu s aktuálními trendy v oblasti galerijnictví. Podařilo se mu zvýšit počty návštěvníků a i díky němu libereckou galerii odborníci vnímají jako jednu z nejdůležitějších v České republice. Upřímně mu za jeho práci děkujeme a přejeme hodně štěstí v novém působišti," prohlásil hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hradišťan s Jiřím Pavlicou otevřou Sedmihorské léto 2020
Microsoft ocenil systém na hlídání statiky mostů z Jablonce
Asistenti pomáhali v Jablonci i v době koronavirové
Zlatá popelnice 2019: nejlíp třídí odpady v Albrechticích a Jablonečku
Památkou Libereckého kraje 2019 je sídlo sklářské společnosti Lasvit

Nejčtenější články

01.07.: V Libereckém kraji je aktuálně 60 lidí nakažených nemocí Covid-19
03.07.: Lidí s koronavirem je v kraji už 81, pět přibylo i v okrese Jablonec
01.07.: Ministr vnitra ocenil policistu a zaměstnance z Libereckého kraje

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn