Liberecký kraj vyhlásil stav zvýšeného nebezpečí vzniku požárů

10.08.2015 15:40:36 | Autor: redakce | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Liberecký kraj vyhlásil stav zvýšeného nebezpečí vzniku požárů

Aktualizováno: Hejtman Martin Půta rozhodl o vyhlášení doby zvýšeného nebezpečí vzniku požárů na území celého Libereckého kraje, s platností od pondělí 10. srpna 2015 do odvolání. Důvodem je současná meteorologická situace, nedostatek dešťových srážek a přetrvávající vysoké teploty, kdy podle předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu trvá nebezpečí požárů na území celého kraje.

„Aktuální nepříznivou situaci jsme opakovaně konzultovali s hasiči již v průběhu minulého týdne, z důvodu přetrvávajícího stavu jsme se nyní rozhodli vyhlásit zvýšené nebezpečí vzniku požárů," zdůraznil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

V období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů se v místech, kde je zvýšené riziko, mimo jiné zakazuje: rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň, kouřit, odhazovat hořící nebo doutnající předměty, používat zábavnou pyrotechniku, spalovat odpady a jiné hořlavé látky, pálit klestí a dřevní zbytky. Zakázána je rovněž jízda parních lokomotiv bez přijatých protipožárních opatření nebo používání mechanizačních prostředků, pokud nejsou opatřeny lapači jisker nebo jiným zařízením zabraňujícím úletu karbonu od výfukových potrubí apod.

Místy se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru se rozumí lesní porosty a jejich bezprostředním okolí do vzdálenosti 50 metrů, suché travní porosty a plochy zemědělských kultur.

Přesné znění rozhodnutí krajského úřadu najdete v příloze pod článkem.

Podnět krajskému úřadu doporučili hasiči

„Statistické údaje jsou velice znepokojivé. Nárůst počtu požárů přírodních porostů za prvních 9 dní měsíce srpna 2015 statisticky přesáhl hodnotu 190 % proti úrovni v měsíci červenci tohoto roku a v porovnání s průměrem za celé „letní" období loňského roku (VII-VIII.2015) dosahuje již úrovně přesahující 420 %. Dodržování preventivních opatření obsažených ve výše uvedeném nařízení kraje je nezbytné k minimalizaci podmínek vzniku požárů, omezení rychlosti jejich rozvoje a zabezpečení efektivity zásahů jednotek požární ochrany v místě zásahu," sdělila tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. 

Po dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru se stanoví následující preventivní opatření:

a) zákaz rozdělávání ohňů a zákaz spalování hořlavých látek (odpad, suchá tráva, plevel, větve apod.) na volném prostranství, a to zejména v blízkosti porostů, polí s obilovinami a pícninami a na místech, kde může dojít k rozšíření hoření; ustanovení zvláštních právních předpisů nejsou tímto dotčena
b) zákaz pálení v lesích,
c) zákaz kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň v přírodním prostředí (zejména v lesích a na lukách),
d) zákaz odhazovat hořící nebo doutnající předměty a používat pyrotechnické výrobky v přírodním prostředí (zejména v lesích a na lukách),
e) zákaz jízd parních lokomotiv bez přijatých protipožárních opatření,
f) zákaz vjezdu motorových vozidel na lesní a polní cesty, (vyjma vozidel vlastníků lesů, kteří zabezpečují opatření pro dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požárů stanovené zvláštním právním předpisem a motorových vozidel používaných k přepravě hořlavých stébelnatých látek při žních a sklizni úrody),
g) zákaz používání vody ze zdrojů pro hašení požárů k jiným účelům; ustanovení zvláštního právního předpisu nejsou tímto dotčena,
h) povinnost zajistit průjezdnost příjezdových cest do lesních porostů,
i) zákaz pro vlastníky lesů k povolování výjimek z ustanovení lesního zákona.

Dále se v době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů stanoví tato preventivní opatření:

a) při skladování pevných paliv se sklonem k samovznícení musí být palivo průběžně kontrolováno a při zjištění příznaků samovznícení provedena účinná opatření k zamezení vzniku a rozšíření požáru, při skladování píce, úrody apod. se sklonem k samovznícení se postupuje obdobně,
b) motorová vozidla používaná k přepravě hořlavých stébelnatých látek při žních a sklizni úrody musí být při jízdě po poli nebo při práci v místech skladování vybavena lapači jisker nebo jiným obdobným zařízením.
Způsobem uvedeným v § 3 odst. 2 až 4 lze vyhlásit na návrh HZS Libereckého kraje případně i jiná vhodná opatření.

Sankce:

1) Za porušení ustanovení tohoto nařízení může být uložena pokuta podle zákona č.129/2000 Sb. o krajích, ve znění pozdějších předpisů a podle zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon).

(2) Porušení ustanovení tohoto nařízení fyzickou osobou může být postiženo rovněž podle zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů.

Liberecký kraj ruší stav zvýšeného nebezpečí vzniku požárů

Hejtman Martin Půta ruší vyhlášení doby zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na území celého Libereckého kraje, s platností od středy 19. srpna 2015 od 8.00. Důvodem je současná meteorologická situace a předpověď Českého hydrometeorologického ústavu, kdy netrvá nebezpečí požárů na území celého kraje. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

O víkendu hořelo pole u Zákup i chata v Příkrém
Při požáru lesa pod Měděncem pomáhal hasičům i vrtulník s bambivakem
Deset jednotek hasičů likvidovalo lesní požár nedaleko zámku Lemberk
Hasiči varují! Ve velkém suchu hrozí požáry polí i lesů

Diskutujte s námi

Ke stažení

Rozhodnutí o vyhlášení doby doby zvýšeného nebezpečí vzniku požárů

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.

Jan Randáček končí jako ředitel Oblastní galerie, jde do Bruselu

Významný kariérní posun čeká ředitele Oblastní galerie v Liberci Jana Randáčka. Po dvanácti letech z vedení galerie odejde a vymění Liberec za Brusel. Na podzim letošního roku totiž nastoupí jako národní expert do Evropského parlamentu, konkrétně do oddělení, které spravuje uměleckou sbírku této instituce. „Za léta ve funkci ředitele vykonal Jan Randáček pro Oblastní galerii mnoho dobrého. Vedl ji opravdu kvalitně a v souladu s aktuálními trendy v oblasti galerijnictví. Podařilo se mu zvýšit počty návštěvníků a i díky němu libereckou galerii odborníci vnímají jako jednu z nejdůležitějších v České republice. Upřímně mu za jeho práci děkujeme a přejeme hodně štěstí v novém působišti," prohlásil hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nová stezka dětem ukáže Zelené putování za tajemstvím stromů
V zásadském areálu bude hrát kapela Volupsije
O cenu památkářů se uchází nádraží Martinice a Beranův hostinec
Jablonec posílí útočník Ivan Schranz
Jediná šance jak to napravit je Baník

Nejčtenější články

04.07.: Zahraniční dělníci o nákaze často nevědí. Otestujte se, vybízejí hygienici
04.07.: Zlatá popelnice 2019: nejlíp třídí odpady v Albrechticích a Jablonečku
06.07.: Jediná šance jak to napravit je Baník

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn