Liberec ožije mapami, program se poprvé koná na dvou místech

16.11.2015 21:01:39 | Autor: Markéta Dědková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Liberec ožije mapami, program se poprvé koná na dvou místech

Již 15. ročník jedné z nejpopulárnějších akcí v Libereckém kraji, Dny geografických informačních systémů (GIS), se uskuteční ve dnech 18. až 20. listopadu v Liberci. A to hned na dvou místech - v novém pavilonu G Technické univerzity a Krajské vědecké knihovně.

Třetí listopadový týden tradičně patří celosvětovému týdnu geografického uvědomění, jehož součástí jsou i dny GIS. Letošní ročník je věnovaný tématu vody kolem nás. Připomeneme 5. výročí katastrofálních povodní na Liberecku v roce 2010 a budeme se zabývat problematikou využití map a geografických informačních systémů při řešení povodní a sucha. Záštitu nad akcí převzali hejtman Libereckého kraje Martin Půta a děkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické doc. RNDr. Miroslav Brzezina, CSc.

Program v nové budově G v kampusu Technické univerzity v Liberci zahájí ve středu 18. listopadu v 10 hodin za Liberecký kraj radní pro školství Alena Losová. Pro školy jsou připravené hodinové vzdělávací bloky, během kterých se žáci pobaví s experty jednotlivých institucí a studenty geografie Technické univerzity. Ti jim hravou a badatelskou formou představí svou práci, stejně jako nejnovější trendy v tvorbě digitálních map a používání dalších geografických technologií. Celá akce je volně přístupná veřejnosti, která tak dostane i příležitost navštívit nové prostory budovy G v kampusu Technické univerzity v Liberci, kde akce proběhne.

Mezi doprovodné akce bude patřit seminář využití tabletů ve výuce zeměpisu, výstava fotografických prací žáků Libereckého kraje, podvečerní přednášky odborníků a představení tématu geoher. Návštěvníci si na desítkách počítačů vyzkouší práci s ne zcela obvyklými webovými mapami. Žáci libereckého Gymnázia F. X. Šaldy budou návštěvníky učit využívat webové mapy pro nalezení autobusového spojení v Liberci, nejbezpečnější cesty na kole nebo hledání odpovědí na otázky jak vypadala krajina okolí Liberce před 150 lety.

Odborníci krajského úřadu a libereckého magistrátu návštěvníkům vysvětlí a prakticky předvedou, jakým způsobem se využívají mapy a prostorové informace při plánování stavby nové přehrady, na co je třeba myslet při budování cyklostezky podél řeky nebo kolik nás stojí povodně.

Vědci z katedry geografie a aplikované matematiky liberecké univerzity budou na velké podlahové mapě řeky Nisy ukazovat, jaká města na jejím toku vznikla. S pomocí tabletů a interaktivní mapy povodí Nisy si návštěvníci najdou indicie potřebné k správnému pojmenování leteckých snímků vybraných míst. Také se pokusí nalézt souvislost mezi vodou a migrací lidí v jednotlivých částech světa.

Program v Krajské vědecké knihovně v Liberci zahájí ve čtvrtek 19. listopadu od 9 hodin za Liberecký kraj náměstek hejtmana Josef Jadrný. Na půdě Krajské vědecké knihovny je pro školy a širokou veřejnost připraven bohatý program. Zde dostanou prostor geohry, které nám znovu dokážou, že mapy nám nejen slouží, ale mohou i bavit. Po roce si bude možné opět vyzkoušet deskovou mapovou hru Země démonů, zažít virtuální realitu prostřednictvím brýlí Oculus Rift, poznávat vůně dalekých krajů na Mapě vůní, vyzkoušet další GEOzábavy - geohrátky, geohru a otestovat své znalosti při mapových geohádankách. Kdo rád maluje, může se přidat k malovací štafetě a spolutvořit rekordně velkou malovanou mapu. Nabídneme Vám vodu "naživo".

Na unikátních demonstračních zařízeních se mohou žáci a studenti přesvědčit, že voda může vařit i za studena. Poučíme je, jak se neutopit pod jezem při letních výpravách. Na vlastní oči uvidí, jak se vlastně vytvoří v řece výmoly, jak proudí sedimenty a jak dochází k zanášení koryt. Kromě čtvrteční sekce určené zejména pracovníkům povodňové ochrany je akce určena veřejnosti.

Informace o úplném programu naleznou zájemci o mapy a moderní geografické informační systémy na www.dnygis.cz a http://geoportal.kraj-lbc.cz/.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vestibul krajského úřadu zdobí dětské mapy
Populární Dny GIS v Liberci odstartovaly

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jan Randáček končí jako ředitel Oblastní galerie, jde do Bruselu

Významný kariérní posun čeká ředitele Oblastní galerie v Liberci Jana Randáčka. Po dvanácti letech z vedení galerie odejde a vymění Liberec za Brusel. Na podzim letošního roku totiž nastoupí jako národní expert do Evropského parlamentu, konkrétně do oddělení, které spravuje uměleckou sbírku této instituce. „Za léta ve funkci ředitele vykonal Jan Randáček pro Oblastní galerii mnoho dobrého. Vedl ji opravdu kvalitně a v souladu s aktuálními trendy v oblasti galerijnictví. Podařilo se mu zvýšit počty návštěvníků a i díky němu libereckou galerii odborníci vnímají jako jednu z nejdůležitějších v České republice. Upřímně mu za jeho práci děkujeme a přejeme hodně štěstí v novém působišti," prohlásil hejtman Martin Půta.

Kraj letos na obce bezplatně převede pozemky v hodnotě více než 5 milionů

Bezpečnost občanů je na prvním místě, a proto Liberecký kraj chce ještě v prvním pololetí tohoto roku převést více než 9,5 tisíce metrů čtverečných pozemků šesti obcím a přes 2,6 tisíce metrů čtverečných pozemků čtyřem městům. „Za pozemky v celkové hodnotě 5 064 088 korun od samospráv peníze nechceme. Cílem kraje je podpořit města a obce, aby stavěly podél komunikací chodníky, a zvýšila se tak bezpečnost chodců i řidičů," uvedla statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová. Největší plochu pozemků, cca 8584 m2, Liberecký kraj v současné době převádí na statutární město Liberec. Velký pozemek bezplatně získá i obec Pěnčín, kde se jedná o výměru cca 3768 m2.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pozitivní test na koronavirus zavřel jabloneckou školku
O snížení nájmu musí podnikatelé písemně požádat
Proměny míst představí putovní výstava Má vlast cestami proměn
V kořenovské výtopně zahrají tři kapely, finále obstará Fleret
Kuba a Kája děkují záchranářům po autonehodě v Polubném

Nejčtenější články

01.07.: V Libereckém kraji je aktuálně 60 lidí nakažených nemocí Covid-19
01.07.: Ministr vnitra ocenil policistu a zaměstnance z Libereckého kraje
02.07.: Kuba a Kája děkují záchranářům po autonehodě v Polubném

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn