Kvůli orkánu Sabine vyjeli krajští hasiči ke stovkám událostí

10.02.2020 18:17:39 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Jenišovice,Liberecký kraj,Jablonecko

Kvůli orkánu Sabine vyjeli krajští hasiči ke stovkám událostí

Aktualizováno: První událost spojenou s orkánem Sabine hasiči evidovali již v neděli od 17.45, do půlnoci vyjeli hasiči v celém kraji k 30 událostem. Jednalo se zejména o popadané stromy a větve, které blokovaly plynulý provoz na komunikacích. Nejvíce událostí spojených s orkánem Sabine řešili hasiči v oblasti Frýdlantského výběžku, v průběhu dne se však situace gradovala v celém kraji.

„Silnice II/592 z Kryštofova Údolí na Andělskou horu byla zcela uzavřena z důvodu spadlých stromů přes celou komunikaci. Provoz tam byl obnoven v 10:30. V Raspenavě vyjeli hasiči ke spadlému stromu na rodinný dům, jehož odstranění řešilo město spolu s dobrovolnou jednotkou. K 10. hodině vyjeli hasiči v Libereckém kraji již k 85 událostem spojených se silným větrem. Bez proudu v Libereckém kraji bylo k 10. hodině 882 lidí. Zasaženy byly oblasti Kryštofova Údolí, Benešova u Semil a Českolipska," uvedla tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Lucie Hložková.

Pád stromu na dům v Raspenavě<br />Autor: HZS Libereckého kraje V souvislosti s výstrahou na extrémně silný vítr hasičský záchranný sbor posiloval počet příslušníků jak na Krajské informační a operační středisko HZS LK, tak i v řadách výjezdových jednotek. Jednalo se o posílení celkem 40 příslušníků. Dobrovolné jednotky byly informovány a pověřeny monitoringem svých zásahových obvodů. Liberecký kraj vydal doporučení rodičům, aby v pondělí 10. 2. 2020 nechali své děti kvůli bezpečnosti doma a neposílali je do škol.

„Ve 12 hodin udeřil orkán Sabine ve druhé vlně a operační středisko bylo doslova zahlceno volajícími. Během chvíle hasiči řešili 140 událostí. Jednalo se zejména o popadané stromy přes komunikaci, v některých případech byla komunikace zcela nebo částečně neprůjezdná. V souvislosti s orkánem Sabine došlo po pádu stromu ke zranění ženy ve Starých Splavech, druhá žena byla zraněna v důsledku dopravní nehody v České Lípě," dodala mluvčí hasičů.

Objevily se také případy utržených nebo poškozených střech rodinných domů, garáží nebo průmyslových objektů. Hasiči řešili popadané stromy na dráty elektrického vedení nebo na železniční koleje. Mimořádné události po celém kraji řešilo více než 900 hasičů. K 16. hodině řešili hasiči více než 300 událostí.

Energetici aktuálně k 19. hodině: 

Ohnutý sloup elektrického vedení<br />Autor: Archiv ČEZ ČEZ Distribuce vyhlásila k 16. hodině kalamitní stav v kraji Vysočina v okrese Havlíčkův Brod a v kraji Pardubickém. Kalamitní stav trvá i nadále v šesti krajích - Liberecký, Ústecký, Královéhradecký, Karlovarský, Plzeňský a Středočeský.

„K 19. hodině eviduje náš dispečink 233 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny je na zásobovacím území ČEZ Distribuce 119 tisíc odběratelů. Počty poruch stále klesají, na odstraňování bezproudí velmi intenzivně pracujeme," sdělila tisková mluvčí ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Nejvíce poruch řeší v terénu ve Středočeském kraji - 47 poruch na vn, bez energie je zde 31 tisíc odběratelů. V počtu poruch na vedení vysokého napětí následuje Královéhradecký kraj se 46 poruchami, bez energie je 29 tisíc odběratelů. V Pardubickém kraji je 19 poruch na vedení vysokého napětí, bez energie cca 10 tisíc odběratelů, na Vysočině /především okres Havlíčkův Brod/ evidují 13 poruch na vedení vysokého napětí a bez energie je 5 tisíc odběrných míst.

„Daří se nám obnovovat dodávky elektřiny na severu Čech, v Ústeckém kraji aktuálně řešíme 17 poruch na vn a bez elektřiny je na 2 tisíce odběrných míst. V Libereckém kraji je situace horší, zde pracujeme na 33 poruchách vn a bez elektřiny je na 18 tisíc odběratelů. Daří se snižovat počty odběratelů bez elektřiny také na západě Čech, v Karlovarském kraji řešíme 7 poruch vn, bez elektřiny je 3,5 tisíce odběrných míst, v Plzeňském kraji pak máme nyní 40 poruch na vn a 13 tisíc odběratelů bez elektřiny. Na Moravě v Moravskoslezském kraji pak jsme v terénu a pracujeme na opravě 9 poruch vn, kdy se snažíme obnovit dodávky elektřiny pro 3 tisíce odběratelů," doplnila Šárka Lapáčková Beránková.


Konkrétně pro Pojizeří už zapnuli kolem 19 hodin elektřinu pro domácnosti v Košťálově, naopak v Jilemnici jsou podle posledních zpráv obyvatelé stále bez proudu, protože došlo k poškození vysokého napětí a k poruše více jak 44 kusů trafostanic.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Orkán Sabine řádí. Nejhorší je situace v Plzeňském a Karlovarském kraji
Meteorologové varují před silným větrem a možnými následky
Popadané stromy po nočním sněžení zaměstnaly hasiče v celém kraji

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Tři žádosti o dotace na čističky odpadních vod jsou schválené

Od začátku dubna přijímalo oddělení dotací jabloneckého magistrátu žádosti o finanční příspěvek do Programu podpory technické infrastruktury. Program podporuje odkanalizování rodinných nebo bytových domů, které dosud nejsou napojené na veřejnou kanalizaci. „Nově se program týká i novostaveb, pokud má žadatel již schválenou žádost do 1. kola radou města v předchozích letech," upozornila Iveta Habadová, vedoucí oddělení dotací, a dodala: „Letos byly předloženy tři žádosti o dotace na domovní čistírny odpadních vod, které schválilo zastupitelstvo na svém zářijovém jednání." Žádosti se stále předkládají ve dvou kolech na oddělení dotací, dotace činí 50 % způsobilých výdajů, maximálně však 50 tisíc Kč na jednu bytovou jednotku. Vyplácena je ex-post, závěrečné vyúčtování příjemce předkládá nejdříve k 1. březnu 2021.

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Tři body a fotbal bavil
V Jablonci pořádali Cykloodpoledne s městskou policií
Policie žádá o pomoc v případu krádeže dvou motocyklů v Harrachově
Akce Běhá celé Rádlo poosmé přispěla na dobrou věc
Komedie Stará láska nerezaví se představí v Železném Brodě

Nejčtenější články

25.09.: VIDEO: V jablonecké ulici Skřivánčí unikal v obytném domě plyn
27.09.: Akce Běhá celé Rádlo poosmé přispěla na dobrou věc
26.09.: Obrazem: Jablonecké podzimní slavnosti 2020 s koncertem Anny K.

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn