Kříž v Proseči je jabloneckou proměnou roku 2016

03.05.2017 08:11:23 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Kříž v Proseči je jabloneckou proměnou roku 2016

Cestami proměn se i letos vydá jedna z jabloneckých obnovených památek. O nejlepší proměnu se bude v letošním ročníku soutěže ucházet kamenný barokní kříž v Proseči. Soutěž je součástí putovní výstavy Má vlast cestami proměn, jejímž posláním je přinášet svědectví o zvelebování opomíjených míst a objektů v sídlech a krajině.

Prosečský kříž je čtvrtou památkou, která reprezentuje Jablonec na výstavě Má vlast cestami proměn. První byla proměna roku 2015 - kaplička v Proseči, která v internetovém hlasování skončila na krásném 4. místě. V loňském roce Jablonec zastupovaly křížek ve Vysoké ulici a zrekonstruovaný vodojem na Dobré vodě. I když si vodojem nevedl špatně, na čelní příčky to nestačilo. Letošní ročník putovní výstavy bude zahájen na Vyšehradě v sobotu 20. května. I letos během léta část výstavy Má vlast cestami proměn doputuje také do jabloneckých ulic.

„Jablonec má v oblasti drobných památek co nabídnout. Těší mě, že se v posledních letech daří nacházet finance na jejich opravy, protože, i když to jsou drobnosti, do města patří a pro místní obyvatele jsou důležité. Všem, kteří se na jejich obnově patří můj dík," řekl primátor města Petr Beitl.

Přibližně třímetrový pískovcový kříž v Proseči stojí pod staletými lipami u odbočky na Horní Proseč už od roku 1775 a patří tak k nejstarším kamenickým památkám v okolí. Protože je nemovitou kulturní památkou, na jeho obnovu přispělo osmdesátitisícovou dotací Ministerstvo kultury z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Finanční podíl města na celkové obnově činil 9 tisíc korun. Restaurování kamenného kříže s reliéfy znázorňujícími Pannu Marii s Ježíškem, Antonína Paduánského, Jana z Nepomuku a Máří Magdalénu se ujal Martin Wagner.

„Kamenný kříž byl pokrytý mechem, místy až v několikacentimetrové vrstvě, měl i několik prasklin," popsal stav kříže před obnovou Ivana Řimnáčová, vedoucí odboru stavebního a životního prostředí. Kříži za účasti prosečských obyvatel i zástupců tamního osadního výboru a města vloni posledního listopadu požehnal děkan římskokatolické církve Oldřich Kolář.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Další drobné památky se v Jablonci dočkaly opravy
Křížky fungují jako němí svědkové jablonecké historie
Připravuje se obnova kaple ve Mšeně
Jablonec chce připravit památníky na 100. výročí 1. světové války
Má vlast cestami proměn představuje čtyři projekty z Libereckého kraje
Prosečská kaplička je čtvrtou nejlepší proměnou

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Příspěvek města Jablonec pro nemocné s roztroušenou sklerózou

Jablonec nad Nisou daruje pět tisíc korun Oblastní charitě Červený Kostelec na zajištění zdravotních rehabilitačních pobytů pro nemocné roztroušenou mozkomíšní sklerózou. „Peněžitý dar je určený pro Domov sv. Josefa, jenž je jediným lůžkovým zařízením svého druhu v České republice. Poskytuje zdravotní rehabilitační pobyty s významným vlivem na zlepšení zdravotního stavu pacienta," řekl náměstek pro oblast humanitní David Mánek.

Zateplováním se v krajských budovách ušetří ročně více než milion korun

V letech 2016-2019 ušetřil Liberecký kraj díky zateplování svých budov 3,5 milionu korun. Vyplývá to z analýzy dat z modulu ENERGIE. Ta probíhá pravidelně každý rok. Porovnávají se v ní mimo jiné spotřeby objektů před provedením revitalizačních opatření, tedy před zateplením, a po nich. Ve všech budovách ve správě Libereckého kraje se v letech 2016-2019 ušetřilo 3 250 000 kWh. Ve finančním vyjádření to je 3 500 000 korun. „Je jasně vidět, že investice do revitalizací plášťů budov se dlouhodobě vyplácejí. Navíc snížením spotřeby snižujeme i tzv. uhlíkovou stopu a pomáháme přírodě. Rozhodně v tom hodláme pokračovat," okomentovala výsledky analýzy statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Čtyři tituly krajských přeborníků ve vícebojích pro atlety LIAZu
Městský turistický okruh v Jablonci má vlastní značku
Dalibor Janda oslaví v Sedmihorkách 40 let na hudební scéně
Policisté z Jablonecka se opět zaměřili na železniční přejezdy
Netradiční hody a vrhy v Srnčím dole

Nejčtenější články

13.07.: Ve Skřivánčí ulici v Jablonci se srazil kamion s osobním autem
12.07.: Obrazem: Premiérový Farský trh v Jablonci
13.07.: Obrazem: Rally Bohemia 2020

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn