Královský balet v Londýně předvede romantické Labutí jezero

18.03.2015 18:10:20 | Autor: Kateřina Nermuťová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Královský balet v Londýně předvede romantické Labutí jezero

Nejoblíbenější světový balet spoutá nešťastnou láskou Odettu Natalie Osipové a Siegfrieda Matthewa Goldinga. Čajkovského Labutí jezero uvidí diváci kina Radnice v neděli 22. března od 16 hodin. Záznam představení z londýnského Královského baletu je další projekcí celoročního cyklu Balet v kině.

Čajkovského Labutí jezero je v baletním světě pojmem, který není třeba blíže představovat. Také v repertoáru Královského baletu v Londýně patří zcela přirozeně ke stálicím, na nichž vyrostly generace věhlasných tanečnic a tanečníků i choreografů.

„Baletní soubor v Labutím jezeře je hvězdou sama o sobě," upozorňuje noblesní baletní nestor Anthony Dowell na klíčovou roli baletních sboristek v této proslulé feérii. „Dívky zde tvoří páteř, hlavu i srdce celé jevištní produkce a jen díky nim lze naplno prožívat magii příběhu."

Dowellova slova jsou stále platná i téměř po třiceti letech, kdy pro Královský balet vytvořil tuto svoji verzi Labutího jezera. Jako hluboký a věrný ctitel klasického baletu Dowell navíc vycházel z původní a nepřekonatelné choreografie titánů Maria Petipy a Lva Ivanova z roku 1985, kdy Čajkovského opus světově proslavilo Mariinské divadlo v Petrohradě. Dowellova citlivá interpretace díla ruských tanečních velikánů tak jen potvrzuje, že klasické pojetí baletu má své neochvějné místo i na scéně 21. století a zcela obstojí vedle moderního přístupu k současné choreografii a její snahy zaujmout co nejširší divácké obecenstvo především s důrazem na efekt.

A právě na tomto představení lze vedle hlavních rolí poukázat na úctyhodnou a skoro až galejní práci baletního souboru, hlavně při náročných hromadných scénách, kdykoli sboristky opanují jeviště. Ať už jde o tanečnice a dvořany honosného královského plesu či o příslovečný jezerní rej zakletých labutí.

„Je to mimořádné vypětí fyzických i duševních sil," poodhaluje jedna z vůdčích baletních sboristek Sabina Westcombe zákulisní přípravu. „Přechod mezi dějstvími je tak hektický a rychlý, z kostýmů dvořanů a bujaré atmosféry královského plesu se musíte doslova vmžiku přerodit v zakleté labutě na jezerní hladině, kde jsou navíc i poměrně dlouhé pasáže ve strnulé poloze s vypjatou šíjí. Nikomu bych nepřála, co přitom tělo i mysl zažívá," směje se při vzpomínce na jakékoli z dosud absolvovaných představení. Ovšem výsledek je uhrančivý, jak potvrzují četné nadšené ohlasy návštěvníků londýnského baletu, kteří již představení v této sezoně zhlédli. Náročné společné taneční party jsou zde za tajemného třpytu světel přetaveny v tanec jednolitého živého organismu - pohádkové labutí krásy, křehkosti a elegance.

Inspirace z rukou ruského zlatníka

Scéna Yolandy Sonnabend v sobě zase nese inspiraci v jiné ruské ikoně, petrohradském zlatníku Carlovi Fabergém, který od druhé poloviny 19. století mj. vyráběl šperky pro carskou rodinu i evropskou šlechtu. Královský ples na jevišti tak odkazuje na opulentnost carského dvora, který stojí ve zjevném kontrastu s lyricky tklivým prostředím pohádkového jezera v hloubi lesa.

Primabalerína Natalia Osipova v hlavní dvojroli a po boku Matthewa Goldinga jako prince Siegfrieda bude mít v přímém přenosu možnost umocnit tuto scénu o dokonalou souhru křehké elegance, smutku a temných živlů, které její postavě v příběhu uložil zlý čaroděj Von Rothbart v neméně působivé kreaci baletního matadora Garyho Avise.

Královský balet v Londýně: Labutí jezero

Balet o čtyřech dějstvích | 180 min včetně dvou přestávek

Hudba: Petr Iljič Čajkovskij
Choreografie: Marius Petipa a Lev Ivanov (úprava Frederick Ashton a David Bintley)
Výprava: Yolanda Sonnabend
Režie: Anthony Dowell
Účinkují:
Odetta / Odilie: Natalia Osipova
Princ Siegfried: Matthew Golding
Von Rothbart: Gary Avis
Orchestr Královské opery diriguje Boris Gruzin
Sbor Baletu Královské opery

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Souhrnný program kin v Jablonci nad Nisou v březnu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj zná výsledky ze čtvrtého měření hluku v okolí dolu Turów

Měření hluku, které na schválených lokalitách v obcích Uhelná a Oldřichov na Hranicích provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, se uskutečnilo v období 15. až 22. září 2025, a to vždy v noční době od 22:00 do 6:00. Zároveň došlo k souběžnému měření v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou na technickém místě měření umístěném v Polsku, které bylo do monitoringu zařazeno z důvodu lepší identifikace hluku způsobeného provozem těžebních zařízení dolu Turów a jeho odlišení od dalších hluků z pozadí. „Z výsledků čtvrtého letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB), vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB). Průměrná hodnota akustického tlaku za uvedené měřící období byla na měřicím místě v obci Uhelná - 34,2 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 35,0 dB (v rámci třetího letošního měření byly zjištěny tyto hodnoty: v obci Uhelná - 40,6 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 37,4 dB a oproti předchozímu kolu tak došlo k výraznému snížení hlukové zátěže). V rámci čtvrtého letošního měření zároveň nedošlo k překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu L Aeq,1h."

Starý porost musí ustoupit nové generaci

Koncem týdne zahájí statutární město Jablonec nad Nisou těžbu dřevní hmoty v městském lese v ulici U Lesního divadla na Horní Proseči. „Kácíme zde 110 let starý smrkový porost. Jde o mýtní část lesa, která je už podrostlá mladými smrky a buky. Aby mohla nová generace stromů růst, musí starý porost ustoupit," uvádí Michal Šarbort z jabloneckého magistrátu. Těžba probíhá v souladu s platným lesním hospodářským plánem a nejedná se o holoseč. „Volíme výběrný způsob, který šetrně uvolňuje prostor pro přirozenou obnovu. Těžba potrvá do února příštího roku," doplňuje městský lesní hospodář.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Petr Hostinský a Pavel Herzog přivábí Vánoce do jabloneckého kostela
Mikulášská nadílka v Lučanech láká děti na sobotu 6. prosince
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Mikulášská nadílka u Střelnice nabídne program pro děti i autogramiádu

Nejčtenější články

02.12.: Městská policie posílila dohled na konečné tramvaje
02.12.: Jablonečtí hasiči zachránili člověka i zvířata při požáru jeho domu
03.12.: Svoz velkoobjemového odpadu a dřeva bude v Jablonci 4. prosince

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace