Krajští hasiči zasahují po víkendových bouřkách

14.06.2020 16:03:11 | Autor: hzs, pjs | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou,Liberecký kraj,Jablonecko

Krajští hasiči zasahují po víkendových bouřkách

Aktualizováno 15. 6. 15.00: Liberecký kraj zasáhla v souvislosti s výstrahou od sobotních odpoledních hodin bouřka a vydatný déšť, hasiči zasahovali u několika desítek událostí až do nočních hodin. Od 14 hodin vyjížděli hasiči zejména na Jablonecku a Liberecku. Od 17 hodin bouřka zasáhla i Českolipsko. Jednalo převážně o spadlé stromy na komunikaci, čerpání zatopených sklepů a chodeb u rodinných i bytových domů.

Jablonečtí hasiči čerpali kalovými čerpadly vodu ze sklepů bytového domu v Jablonci nad Nisou, ulice Pražská a poté z rodinného domu v obci Vrkoslavice.

Hasiči ze stanice Raspenava společně s dobrovolnou jednotkou v obci Dolní Řasnice odstraňovali strom na komunikaci II/291. Po rozřezání stromu hasiči přejeli k místní chalupě, která byla ohrožena přívalovým deštěm. Dobrovolní hasiči zde umístili pytle s pískem.

Ze stanice Liberec hasiči vyjeli do Mníšku, kde ve spolupráci s dobrovolnou jednotkou odstraňovali několik spadlých stromů na dráty telefonního vedení. Další strom hasiči odstranili ve Vratislavicích nad Nisou, kam jednotka později vyjela k většímu množství vody na střeše panelového domu, která protékala do výtahové šachty. Hasiči vyčistili ucpaný svod na střeše, vymetli vodu a zkontrolovali strojovnu výtahu.

Zásahy hasičů po bouřce v Libereckém kraji<br />Autor: HZS Libereckého krajeNěkolik popadaných stromů na neprůjezdné komunikaci z Žibřidic do Zdislavy, odstraňovali pomocí motorových pil hasiči ze stanice Jablonné v Podještědí společně s dobrovolnou jednotkou z Křižan.

Na území České Lípy řešily jednotky více událostí souběžně. Několik zatopených rodinných domů v ulici Meruňková v Novém Boru hasiči odčerpávali kalovými čerpadly tři hodiny. Ve stejnou dobu ve Skalici u České Lípy spadl vzrostlý smrk na kostel sv. Anny. Hasiči evakuovali 12 osob z kostela, ve kterém právě probíhala mše. Strom hrozící pádem byl zajištěn a jeho úplné odstranění za pomocí výškové techniky bylo řídícím důstojníkem územního odboru Česká Lípa domluveno na nedělní dopoledne.

Do obce Sloup v Čechách vyjely k požáru rekreační chaty po zásahu bleskem jednotky ze stanice Česká Lípa a dobrovolné jednotky z obcí Nový Bor, Sloup v Čechách a Cvikov. Hasiči uchránili majetek v hodnotě milion korun a škoda způsobená požárem byla stanovena na 100 tisíc korun.

Po snížení četnosti zásahů v souvislosti s bouřkou došlo hodinu před půlnocí na komunikaci I/9 v obci Jestřebí na Českolipsku k dopravní nehodě tří osobních vozidel a jednoho přívěsného vozidla. Při nehodě se zranilo osm osob. V přívěsném vozidle bylo přepravováno pět koní, které hasiči překládali do náhradních přívěsů. Následně jednotky spolupracovaly s Policií ČR při šetření nehody a zprůjezdnění komunikace.

Aktuální doplnění k neděli 16.00:

Nedělní odpolední bouřka postihla zejména část Pojizeří. Lokální záplavu a nánosy bahna hasiči řešili v obcích Příkrý a Slaná. V Troskovicích stále probíhá čerpání zaplaveného rodinného domu několika čerpadly.

„Vzhledem k počasí, silným bouřkám a velké vodě evidujeme na Pardubicku k 16. hodině 5 poruch na vedení vysokého napětí, stovky poruch na vedení nízkého napětí. Bez energie je přes tisíc domácností. K nejpostiženějším patří oblasti: Semilsko, Chrudimsko, Ústeckoorlicko. Na dostraňování intenzivně pracujeme. V Královéhradeckém kraji zatím bez poruch," sdělila tisková mluvčí ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Shrnutí víkendových událostí 15. 6.: 

Hasiči od páteční 15. hodiny do nedělních večerních hodin zasahovali celkem u 83 událostí spojených s bouřkami a aktuálně platnými výstrahami. „Bouřky a vydatné srážky, které byly často na jednom místě delší dobu rozvodňovaly místní toky, zaplavovaly garáže, sklepy a splavovaly bahno například z polí na pozemní komunikace. Ve městech se jednalo o vodu zatékající ze střech do objektů, ucpané kanály, popadané větve a stromy, zaplavené podúrovňové garáže. Hasiči proto museli mnohdy vzít do rukou motorové pily, čerpadla, ženijní nářadí a pytle s pískem," uvedl zastupující tiskový mluvčí HZS Libereckého kraje David Kořínek.

Výběr z víkendových událostí:

Pátek 12. 6. 2020

V Horním Hanychově v Liberci došlo k pádu stromu na rodinný dům. Vzhledem k tomu, že na místě nešla ustavit výšková technika, ani jeřáb, museli lezci ze stanice Liberec strom postupně odřezávat a jednotlivé části stromu spouštět pomocí kladkostroje.

Zásahy hasičů po bouřce v Libereckém kraji<br />Autor: HZS Libereckého kraje Sobota 13. 6. 2020

Ve Skalici u České Lípy spadl vzrostlý smrk na kostel sv. Anny, ze kterého hasiči evakuovali 12 osob a následující den za pomoci výškové techniky strom odstranili.

Ve Sloupu v Čechách došlo po úderu bleskem k požáru chaty a na místě zasahovaly 4 jednotky. Předběžně stanovená škoda způsobená požárem je 100 000 Kč a hasiči uchráněný majetek je v hodnotě cca 1 000 000 Kč.

Neděle 14. 6. 2020

Bouřky nejvíce řádily na Turnovsku, a to v obcích Troskovice, Hrubá Skála, Rovensko pod Troskami a dále na Semilsku. Hasiči prováděli přečerpávání vodních lagun, odčerpávání zaplavených sklepů, vyprošťování vozidel a odstraňování stromů z pozemních komunikací.

Zásahy celkem:
Okres Liberec - 28 událostí
Okres Semily - 31 událostí
Okres Jablonec nad Nisou - 14 událostí
Okres Česká Lípa - 10 událostí

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Spadlý strom kvůli bouřce zavinil v Liberci smrt motorkáře
Silný vítr ničil střechy a lámal stromy i v Libereckém kraji

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 18 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výzkum okáčů pokračuje v Krkonoších i letos

Návštěvníci východní části Krkonoš si možná v hřebenových partiích mezi chalupou Na Rozcestí a Luční boudou všimli modrých či oranžových plastových praporků, mávajících na ně z vysokohorských luk. Nezapomněli je tam neukáznění turisté, ani nejde o bojovou hru. Označují takzvané příčné transekty, které výzkumníci používají ke sledování okáčů. Více informací

V letním kině Turnov opět přichystali Filmový víkend 2020

Druhý srpnový víkend (od 7. do 9. srpna) bude v Turnově i letos patřit všem filmovým nadšencům! Tradiční dvounoční filmový maraton tak dá konečně zapomenout událostem předchozích měsíců a ačkoliv Hollywood letos vypustil letní sezonu, víkend nabídne pestrý výběr nejlepších letošních filmů obohacený o filmy z let minulých. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vrchol atletické sezóny proběhne o víkendu v Plzni.
KAM ZA SPORTEM: 8.8. – 9.8.2020
Hudební a divadelní Sedmihorské léto jde do své druhé poloviny
Plavecký bazén v Jablonci je opět v provozu
Vrchlabí bylo opět v obležení amerických vozů a motocyklů

Nejčtenější články

04.08.: Žena v Tanvaldě oslnila policejní auto laserem, má pokutu a ujel jí vlak
06.08.: Cyklistka objevila u Radčic havarované vozidlo s mrtvým řidičem
04.08.: V Libereckém kraji je aktuálně situace s koronavirem stabilní

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn