Kapka naděje přináší do vysocké nemocnice víc než naději

20.08.2013 11:39:24 | Autor: Antonín Bělonožník | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Kapka naděje přináší do vysocké nemocnice víc než naději

Už podruhé pomohl Nadační fond Kapka naděje Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou. V pátek 16. srpna předala prezidentka nadace Vendula Svobodová ve vysocké nemocnici dar, který pomůže dětským pacientům. 

 „Od Nadačního fondu Kapka naděje jsme dostali vybavení sloužící především při operacích malých dětí, a to ultrazvukový diagnostický přístroj a mikrochirurgické nástroje,“ říká ředitelka nemocnice Marcela Škodová. 

Poprvé přišla Nadace Kapka naděje do Vysokého nad Jizerou v roce 2011. Tehdy nemocnici darovala vrtačku pro operace drobných dětských kostí v hodnotě téměř půl milionu korun. Ve středu 16. srpna předala prezidentka Kapky naděje Vendula Svobodová společně s ředitelkou nadace Elen Švarcovou a předsedou správní rady Milošem Profousem do rukou ředitelky Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou Marcely Škodové a primářky Aleny Schmoranzové ultrazvukový diagnostický přístroj a mikrochirurgické nástroje v hodnotě 232 434 Kč.

Ultrazvukový diagnostický přístroj pomáhá právě při operacích dětí. „Většina operačních výkonů, které provádíme u velmi malých dětí, je rozsáhlá a pooperační bolesti jsou značné. Tomu se můžeme vyhnout tím, že po úvodu do narkózy a po uspání dítěte anesteziolog aplikuje ke svazku nervů tzv. vysoký blok, čímž dočasně naprosto umrtví například horní končetinu a umožní tak její dostatečné znecitlivění během operace. Potom není třeba používat vysoké dávky anestetik a výkon probíhá klidněji.  Použití přístroje také umožňuje analgesii po operaci a tím zaručuje klidný pooperační průběh,“ vysvětluje primářka Alena Schmoranzová.

Vysoký blok je podle jejích slov aplikace umrtvující látky jehlou přímo ke svazku nervů za pomoci speciálního přístroje: „Obvykle lékař zavádí jehlu k nervům v podpaží nebo nad klíčkem, sleduje elektrické impulsy a odpovědi, aby získal jistotu, že je na správném místě u nervu,“ vysvětluje lékařka a dodává, že tato procedura není příjemná ani pro dospělého. Dětem se však jehla zavádí až po uspání a anesteziolog aplikuje léčivo víceméně podle zkušenosti. K větší jistotě o místě, kam se anestetikum aplikuje, přináší sledování aplikační jehly právě prostřednictvím ultrazvuku. 

„Přístroj jsme potřebovali pro velké spektrum dětských pacientů, u kterých aplikaci bloku potřebujeme s jistotou použít,“ komentuje dar ultrazvukového diagnostického přístroje ředitelka Škodová. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 51 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT