Jubilejní 20. Slavnosti Nisy tentokrát od pramene až po soutok s Odrou

10.06.2019 11:46:21 | Autor: Zuzana Bauerová | Rubrika: Kultura | Obce: Nová Ves nad Nisou,Jablonec nad Nisou,Liberecký kraj

Jubilejní 20. Slavnosti Nisy tentokrát od pramene až po soutok s Odrou

Před 20 lety zahájila skupina nadšenců z Jablonce nad Nisou a Liberce tradici happeningů, spojených s řekou Nisou, která protéká naším městem a je i v jeho názvu. V dalších letech se k nim přidali vodní skauti, konkrétně Flotila z Liberce a vodáci z jabloneckého Sundisku či SK Tuleň.

Prvotním cílem bylo upozornit na význam řeky pro náš život, na to, že je třeba se o řeku starat, dbát na čistotu její vody i břehů. Často je během akce organizováno čištění řeky a jejich břehů, v loňském roce spolu se žáky ZŠ v Hrádku nad Nisou a na náklady společnosti Sundisk v úseku mezi Chotyní a Hirschfelde.

„Postupně se řeku skutečně podařilo uvést do současné, přeci jen přijatelější podoby a do programu akce se dostala témata jako je turistika či cestovní ruch, vodáctví, setkávání lidí ze všech tří zemí na březích řeky," uvedl Martin Bauer starší ze společnosti Sundisk.

Program, který je s událostí spojený, mívá různou podobu. Stálým prvkem je plavba vodáků a skautů s vílou Nisou po řece Nise (symbolická například u pramene Nisy), která předává své poselství zástupcům měst a obcí na břehu. V Jablonci nad Nisou je tradicí pochod mažoretek, bubeníků a vodáků doprovázejících vílu Nisu na koni. V dalších městech často probíhají různé poutě či slavnosti (letos v Liberci, Chotyni..).

Slavnosti Nisy<br />Autor: Archiv Sundisk Součástí 20. ročníku slavností Nisy bude vernisáž výstavy k této akci, která se uskuteční v pondělí 10. června. 2019 v 15:00 ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje. Výstava potrvá do 17. 6. 2019, vstup je zdarma.

Na ostro bude zahájen jubilejní 20. ročník v pátek 14. 6. 2019 v 8:45 veřejně přístupnou konferencí s mezinárodní účastí na téma Nisa - řeka, která nás spojuje v jabloneckém Eurocentru.

Ve 13.00 bude zahájena letošní plavba u pramene Nisy v Nové Vsi, pokračovat bude až do německého Ratzdorfu na soutoku Nisy s Odrou, kde bude zakončena 21. 6. 2019 ve 14:00. Během plavby bude předáváno poselství víly Nisy při setkáních se zástupci všech měst a obcí na březích, časový rozpis je na přiloženém plakátu. Případní zájemci o plavbu, nebo její část, se mohou přihlásit například na info@sundisk.cz . Pořadatelé zajišťují zapůjčení lodí, přepravu a ubytování během plavby.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hejtman Libereckého kraje bude posedmnácté odpovídat online

Ve středu 26. června od 21 hodin mohou návštěvníci facebookového profilu Libereckého kraje již posedmnácté položit prostřednictvím komentářů pod online přenos dotaz Martinu Půtovi. Pokud máte zájem o zodpovězení otázek či chcete zhlédnout reakce Martina Půty na různorodé dotazy, stačí se ve středu 26. června ve 21 hodin přihlásit ke svému facebookovému profilu a zavítat na stránky Libereckého kraje: https://www.facebook.com/libereckraj/. Své otázky můžete napsat do komentářů přímo pod živý přenos. Hejtman si tradičně dotazy přečte a zodpoví. Online vysílání se uskuteční již posedmnácté. Tentokrát proběhne z jabloneckého Tajvanu.

Muzeum Českého ráje v září otevře novou horolezeckou expozici

Do závěrečné fáze vstupují práce na přípravě nové stálé expozice Muzea Českého ráje v Turnově. Ponese název Z Českého ráje na vrcholy světa a bude se zabývat historií horolezectví - právě to má totiž v okolí Turnovska mnohaletou tradici. Expozice uvítá první návštěvníky 7. září tohoto roku. Více podrobností na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zemřel Josef Boček, dlouholetý sbormistr SPS Janáček a pedagog
Pozvánka na Pelechovské hry
Prasoloppet 2019 objektivem Jany Veselé
Liberečtí hasiči nejlepší ve čtyřčlenném raftu na divoké vodě
Český oddílový rekord juniorek LIAZU

Nejčtenější články

23.06.: Prasoloppet 2019 objektivem Jany Veselé
21.06.: Letní kino v Jablonci zahajuje sezonu
21.06.: V Bělé po duelu se Smržovkou převzali pohár pro Mistra I.B třídy!

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn