Jako jediní testují srdce pomocí magnetické rezonance

17.08.2011 09:14:32 | Autor: mk | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jako jediní testují srdce pomocí magnetické rezonance

Jako jediná v republice provádí jablonecká nemocnice zátěžové vyšetření srdce pomocí magnetické rezonance.

Nelze zobrazit. Prosím nainstalujte si Flash plugin.

„Vyšetřením se zjistí, zdali je srdeční svalovina prokrvena normálně nebo naopak dochází v některém místě ke snížení zásobení kyslíkem, takzvané ischemii,” uvedl primář radiodiagnostického oddělení Jaromír Frydrych. Ten se s touto metodou seznámil během stáže na univerzitě v německém Bonnu.

Zátěž se u této metody vyvolá podáním speciálního léku. „V případě průkazu zátěží vyvolané ischemie se následně provede srdeční katetrizace s rozšířením příslušné zúžené cévy a předejde se tak vzniku infarktu. Vyšetření je časově více náročné než běžné vyšetření magnetickou rezonancí, trvá celkově asi hodinu a vyžaduje dobrou spolupráci pacienta,” popsal Frydrych.

Nemocnice se chystá letos zavést ještě jednu metodu vyšetřování zátěže srdce. „Nazývá se spiroergometrie a patří k hlavním zátěžovým vyšetřovacím metodám v kardiologii a pneumologii. Má uplatnění také v rehabilitaci, pracovním, tělovýchovném a posudkovém lékařství,” vysvětlila lékařka rehabilitačního oddělení Marcela Dufková.

„Vyšetření probíhá na bicyklovém ergometru a v jeho průběhu je zaznamenávána tepová frekvence, krevní tlak a elektrokardiogram. Pomocí masky připevněné na obličej je měřena během fyzické zátěže spotřeba kyslíku a množství vydechovaného oxidu uhličitého. Podle získaných hodnot se posoudí, do jaké míry jsou srdce a plíce schopny plnit svoji funkci, dopravit kyslík do pracujících svalů,” doplnila Dufková.

Spiroergometr bude nemocnice využívat k vyšetření pacientů s onemocněním srdce, ale také u sportovců a lidí, jejichž povolání vyžaduje zvýšenou kondici, například u horské služby. „Začátkem příštího roku plánujeme otevřít ambulanci tělovýchovného lékařství a vyšetření by chtěli využít pro některé pacienty také lékaři libereckého kardiocentra,” doplnila mluvčí nemocnice Petra Hybnerová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Jilemnici oslaví 125 od zavedení lyžování

Slavnostní večer k výročí 125 let od zavedení lyží na Jilemnicku se koná v úterý 24. října. Oslavy zahájí ve 14 hodin putování po místech spojených s lyžováním v Jilemnici. Začátek je v informačním středisku, kde si vyzvednete mapu. V 16 hodin bude slavnost pokračovat kladením věnců u pomníku na Tyršově náměstí a na hřbitově. V 18 hodin zakončí akci slavnostní večer v Erbovním sále Krkonošského muzea. Více podrobností na Našem Pojizeří

O post ředitele krajské záchranky usiluje deset uchazečů

Celkem deset uchazečů se přihlásilo do výběrového řízení na ředitele Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Možnost měli do pátku 13. října 2017. V současné době je posuzováno, zda splnili veškeré podmínky. „Ve středu 18. října uchazeči podstoupí pohovor s psychologem a o týden později, 25. října, je bude devítičlenná výběrová komise hodnotit. Následně radě kraje navrhne pořadí kandidátů a ta poté dle doporučení vybere vítěze," komentuje postup Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jilemničtí v referendu odmítli koupaliště podle návrhu radnice
Sídla krajských organizací ze sociální oblasti se dočkají vylepšení
Střípky z městské policie: Žena s pivem v tramvaji a host bez peněz
Hannelore Singer oslavila v rodném Jablonci 90 let
Tanvaldský hasič obhájil zlato na Mistrovství Evropy v mushingu

Nejčtenější články

21.10.: Volby 2017 v Jablonci nad Nisou
21.10.: Jak jste hlasovali v parlamentních volbách?
22.10.: Obrazem: Sedmá Podzimní zábava v Tanvaldě

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT