Jaké budou Velikonoce v Libereckém kraji?

11.04.2019 10:11:14 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Jaké budou Velikonoce v Libereckém kraji?

Letošní Velikonoce připadají na pondělí 22. dubna. Svátek spojený s obdobím lidových tradic a vítáním jara oslaví také Liberecký kraj. Program připravily příspěvkové organizace odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu a také hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu.

„Všichni s radostí vítáme jaro a s ním i Velikonoce. Někdo je má, bohužel, zúžené jen na dny volna a pomlázku. Těší mě proto, že se v kraji koná řada akcí, které zájemcům představí smysl těchto významných svátků a také tradice s nimi spojené," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Události příspěvkových organizací odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu:

Oblastní galerie v Liberci připravila Velikonoční ornamentum, program zaměřený především na symboly a lidovou ornamentiku spojenou s národními kroji. Ornament se stane stěžejním motivem výkladu a základním zdobným prvkem výtvarné části programu. Děti si odnesou vlastnoručně vyrobenou velikonoční kokardu (štítek, stužka) z pentlí a mašliček.
13. 4., od 10 do 13 hodin: Velikonoční ornamentum - sobotní výtvarná dílna pro děti a jejich (pra)rodiče
18. 4., od 8 do 16 hodin: Velikonoční mecheche - jednodenní příměstský tábor, nutno se dopředu přihlásit!
18. 3. - 17. 4.: Velikonoční ornamentum - doprovodný program pro MŠ, ZŠ a SŠ
Velikonoce u muzea, kde si pochutnáte na staročeském občerstvení, si pro vás na 14. 4. 2019 od 13 do 16 hodin připravilo Severočeské muzeum v Liberci.

Krajská vědecká knihovna si pro děti, jejich rodiče a prarodiče připravila na 4. 4. 2019 od 17 do 19 hodin velikonoční dílnu s názvem Jarní ladění - Babi, dědo, mami, tati, pojďte se mnou do knihovny na jarně velikonoční tvoření. Děti i dospělí si budou moci vytvořit drobnosti na téma jaro a Velikonoce, jako např. kuřátka, slepičky, velikonoční ozdobičky, přívěsky, záložky atd.

Na Bílou sobotu 20. 4. 2019, kterou končí postní předvelikonoční období, připravilo Muzeum Českého ráje v Turnově na Dlaskově statku tradiční akci, přibližující návštěvníkům výroční obyčeje a zvyky jarního novoročí.

Velikonoce na Vísecké rychtě se letos konají 20. 4. 2019 od 10 do 16 hodin. Program je určen hlavně rodinám s dětmi, ale i těm, kteří si chtějí užít atmosféru a tradice jarního venkova. Velikonoční veselí budou doprovázet rukodělné dílničky, v rámci kterých si budou moci děti i dospělí vyrobit kraslici, uplést pomlázku nebo si zkusit upéct voňavé dobroty. Od 11 hodin vystoupí folklórní soubor Patašpička z Jablonného v Podještědí společně s hudebním doprovodem Lusatia Consort ze Cvikova. Vystoupení nese název „Barborky". Za účasti obou souborů bude ve 13 hodin vynesena smrtka do Bobřího potoka. Pro děti si Divadélko Koloběžka připravilo od 14 hodin pohádku s názvem: „O čarovné vrbě". Nebudou chybět ani tradiční řemeslné výrobky a občerstvení.

Hrady a zámky v Libereckém kraji pod správnou Národního památkového ústavu:

státní hrad Bezděz
19. 4. 2019 - 22. 4. 2019 od 10 do 16 hodin
Na Bezdězu budou vystaveny vzácné dřevořezby z Bezdězské křížové cesty. Ty se ztratily v druhé polovině 20. století. Tři vzácné výjevy z ukřižování Ježíše Krista byly po nalezení restaurovány a vloženy do původních rámů ze 17. století.

státní hrad Grabštejn
19. 4. 2019 - 22. 4. 2019 od 9 do 16 hodin
V období velikonočních svátků od Velkého pátku do Velikonočního pondělí můžete na hlavním prohlídkovém okruhu zhlédnout velikonoční výzdobu a dozvědět se něco o zvycích spjatých se svátky jara v době posledních majitelů - Gallasů a Clam-Gallasů. Součástí I. okruhu je o velikonočním prodlouženém víkendu i slavnostně vyzdobená kaple!
22. 4. 2019 od 9 do 16 hodin
Šestý ročník Velikonoc na Grabštejně, svátků jara, které na hradě můžete strávit na prohlídce velikonočně vyzdobených interiérů především z doby posledních majitelů - Gallasů a Clam-Gallasů s průvodci v kostýmu, občerstvením v hradním šenku či v tvůrčích dílničkách. Můžete se těšit na oblíbené zdobení perníčků a kraslic, velikonoční pomlázky, výrobu velikonočních věnců a další aktivity.

státní zámek Lemberk
19. 4. 2019 - 22. 4. 2019 od 9.30 do 14.30 hodin
Speciální prohlídky velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple s průvodcem v 9.30, 10.30, 11.30, 12.30, 13.30 a 14.30 hodin. Ukázka velikonočního slavení a zvyků šlechty zaměřená na 20.-30. léta 20. století.
O víkendech 6. 4. 2019 - 7. 4. 2019, 13. 4. 2019 - 14. 4. 2019 a 19. 4. 2019 - 22. 4. 2019: Středověká věž s vyhlídkou na okolí zámku Lemberk bude přístupná od 9.00 do 15.00 hodin.

státní zámek Sychrov
13. 4. 2019 - 14. 4. 2019 od 9 do 16 hodin
Tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. Na stáncích nebudou chybět pomlázky nebo velikonoční ozdoby, ale nakoupíte tu také výborné koláče a spoustu dalších dobrot. Připraven je i bohatý doprovodný program. Pouličníci zazpívají jarmareční písně, pásmo velikonočních písní zazní v podání sboru Iuventus, gaude!, děti se mohou těšit na představení loutkového divadla a další zábavu.

státní zámek Zákupy
19. 4. 2019 - 22. 4. 2019 od 10.25 do 15.25 hodin
Tradiční prohlídky do běžně nepřístupných prostor zámku Zákupy vás letos poprvé zavedou do historického provozního zázemí, které sice na svou obnovu teprve čeká, zato však stojí za návštěvu. Navštívíme společně dvě části zámecké kuchyně, sklepení s ledárnou a zámeckou prádelnu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na hradech a zámcích už mají velikonoční výzdobu
Velikonoce v Riedelově vile v Desné
Krajský úřad opět patřil Velikonočním trhům
Kraj a Tatrhy chtějí opravit planetu
Velikonoční jarmark na Bělišti se koná od 12. do 14. dubna

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Pokračuje výstava fotografií v jablonecké nemocnici

V jablonecké nemocnici na chodbě za bistrem pokračuje výstava fotografií Jaroslavy Fojtíkové, která ve dvou blocích, s názvem Orchideje naší přírody a I u nás máme stepi, představuje svá oblíbená místa České republiky. „Ráda bych vám svými snímky zprostředkovala malou procházku po stepních lokalitách u nás. Z nepřeberného množství druhů rostlin jsem vybrala pár zástupců, typických pro tato místa v průběhu jedné vegetační sezony. Alespoň několik záběrů jsem musela věnovat i zástupcům říše živočišné, bez které by malý exkurz do našich stepních lokalit nebyl myslitelný," uvedla autorka výstavy.

Liberecký kraj finančně podpoří Paměť národa

Celkem 200 tisíc korun poskytne Liberecký kraj společnosti Post Bellum na projekt Paměť národa, který pomůže rozšířit příběhy pamětníků z regionu. Organizaci se podařilo vytvořit nejrozsáhlejší veřejně přístupnou pamětnickou databázi v Evropě a v současné době obsahuje bezmála 5 tisíc svědectví. Kraj dá 200 tisíc korun na projekt Vyhledejme a představme pamětníky 20. století Libereckého kraje. Ucelený obrazový dokument, který by představil příběhy lidí, jež byli přímými účastníky významných historických událostí, zatím v Libereckém kraji chybí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Staročeské trhy v Turnově opět uctí mistry řemesel
I.B třída: Mistrovská Bělá oslavila titul osmigólovým nášupem Roztokám
Parní vlak pojede z Turnova na slavnosti do Rychnova
Hladiny řek stouply i v Libereckém kraji, nejvíce zlobila Smědá
Noc kostelů proběhne i v Libereckém kraji

Nejčtenější články

22.05.: Obrazem: In line závody v rámci seriálu PBT 2019 v Tanvaldě
22.05.: ZŠ Pasířská Jablonec shání finance na účast v celostátním finále štafet
23.05.: KAM ZA SPORTEM: 24. 5. – 26. 5. 2019

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Ebony Porn European Porn