Jablonečtí studenti i letos objevují historii skrze pamětníky

25.11.2020 16:50:43 | Autor: Jana Matěchová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonečtí studenti i letos objevují historii skrze pamětníky

Do vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů, jehož realizátorem je nezisková organizace Post Bellum, se již druhým rokem zapojilo finančně i organizačně město Jablonec nad Nisou. Letošní ročník vyvrcholil 23. listopadu za účasti zástupců města, partnerů a odborné poroty slavnostní závěrečnou prezentací žákovských reportážních výstupů. Stalo se tak po několika nutných odkladech a zvolena musela být netradičně forma online přenosu

Projekt je určen pro žáky 7. - 9. tříd základních škol, popřípadě pro studenty škol středních. Ti se v projektu setkávají s pamětníky ze svého okolí a snaží se formou reportáží zaznamenat, převyprávět a předat dál jejich životní osudy. Poznávají tak dějiny 20. století pomocí životních příběhů svých skutečných sousedů.

Práce devíti školních týmů hodnotila tříčlenná porota, v níž zasedli Petra Laurin (novinářka a programová dramaturgyně Domu česko-německého porozumění), Zdeněk Zoubek (učitel a zastupitel Lučan) a Michal Šmíd (historik za Post Bellum a Ústav pro studium totalitních režimů). Ta v kategorii audio vyhodnotila jako letošního vítěze tým Gymnázia U Balvanu s příběhem Jiřího Pošepného, v kategorii video pak tým ZŠ Pivovarská s příběhem Karla Musila.

Náměstek primátora Jablonce nad Nisou pro oblast humanitní David Mánek vysvětlil, proč město tento projekt finančně podporuje, letos částkou bezmála 69 tisíc korun pro tři žákovské týmy: „Jako učitel vidím velké pozitivum projektu v tom, že děti objevují aktivně historii regionu na příbězích skutečných a dosud žijících lidí. Mohou si události, o kterých dosud jen četly, takříkajíc osahat. To jim výrazně pomáhá chápat historii v jejích souvislostech. Z pozice politika majícího v agendě humanitní oblast oceňuji pozitivní dopad projektu na mezigenerační vztahy, na poznání vlastní historie skrze příběhy pozoruhodných lidí žijících v našem městě."

Koordinátorka projektu Příběhy našich sousedů pro Jablonecko, Lada Halounová připojila pohled ze strany realizátora: „Projekt je celorepublikově velmi úspěšný, svoji podporu si musí ale v každém městě a regionu vybudovat. Jsem moc ráda, že v Jablonci jsme nyní u zástupců města dosáhli velkého pochopení a podpory. Nemám na mysli jen podporu finanční, bez níž by byl projekt jen těžko realizovatelný, ale vnímáme i morální podporu a nadšení konkrétních lidí, kteří nám za město pomáhají s propagací, se zajištěním prostor, kontakty apod. Věřím, že tahle skvělá spolupráce nám pomůže rozšířit projekt i do oblasti Liberce."

Projekt Příběhy našich sousedů na celostátní úrovni dlouhodobě podporuje Český rozhlas, Ministerstvo školství a Ministerstvo kultury.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: I v Jablonci odstartoval Běh pro Paměť národa
Pamětní mince si odnesly děti z DDM Vikýř
Vzpomínky jabloneckých pamětníků ožijí díky reportážím žáků

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V obci Bohumileč u Turnova narazilo auto do sloupu

K čelnímu nárazu osobního automobilu do sloupu došlo v sobotu 23. ledna odpoledne v obci Bohumileč. Na místě zasahovali hasiči ze stanice Turnov a zbrojnice Český Dub. Z místa nehody byla jedna zraněná osoba převezena do nemocnice k dalšímu ošetření. Další informace

Kraj i letos vzdá hold Tibetu, vlajku bude vyvěšovat nejméně do roku 2024

I letos, stejně jako v předchozích letech, zavlaje na terase třetího patra budovy Krajského úřadu Libereckého kraje tibetská vlajka. Připomíná březnové výročí povstání tibetského lidu proti represím a čínské politice. Liberecký kraj se pověšením vlajky každoročně připojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. „Letos si připomeneme již 62. výročí povstání tibetského lidu proti represivní čínské politice. Podpora národů, které bojují za svoji svobodu, je pro nás důležitá. My sami jsme prožili desítky let v nesvobodě. Ke kampani Vlajka pro Tibet se připojujeme každoročně a pokračovat budeme i v současném volebním období," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Firma TGK - Technika oblékla do skleněných šatů oceněné sídlo Lasvitu
Parkování v Bedřichově bylo o víkendu obtížné, ale dostupné
Vyhlídka Špička nadchne milovníky přírody i architektury
Horská služba zachraňovala zraněného muže pod ledopádem
Sněhuláci vyrostli za mateřskou školkou v ulici Arbesova

Nejčtenější články

22.01.: Na jablonecké křižovatce se srazil autobus s kamionem
22.01.: Cena stavby terminálu v Jablonci se zvýšila na dvojnásobek
24.01.: Sněhuláci vyrostli za mateřskou školkou v ulici Arbesova

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn