Jablonecký rozpočet na rok 2020 je schválený

23.02.2020 14:21:19 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecký rozpočet na rok 2020 je schválený

Zastupitelé schválili rozpočet města Jablonec nad Nisou pro rok 2020 v celkovém objemu 1 243,4 milionu korun. Schodek ve výši 150,8 milionu korun je kryt zapojením prostředků minulých let, což jsou zůstatky na běžných, spořících a fondových účtech města a prostředky ve správě aktiv. Finanční zdraví Jablonce je aktuálně hodnoceno nejvyšší možnou známkou.

ZDROJE celkem

1 243 406 tis. Kč

VÝDAJE celkem

1 243 406 tis. Kč

daňové příjmy 

782 312 tis. Kč

běžné výdaje

914 490 tis. Kč

nedaňové příjmy

132 763 tis. Kč

kapitálové výdaje

283 829 tis. Kč

kapitálové příjmy

13 083 tis. Kč

splátky úvěrů

45 087 tis. Kč

transfery

119 352 tis. Kč

 

 

financování

195 896 tis. Kč

 

 

„Naším cílem bylo sestavit reálný rozpočet, který odpovídá potřebám města s ohledem na efektivnost a hospodárnost vynakládaných prostředků. Chceme udržet stabilní hospodaření, abychom mohli pokračovat v realizaci započatých investičních akcí," konstatoval ekonomický náměstek Milan Kouřil a dodal, že letošní rozpočet nepředpokládá přijetí žádného nového úvěru. „Stabilita rozpočtu 2020 je zajištěna, ačkoliv podle finanční terminologie máme rozpočet schodkový. To ale neznamená, že vzniká nějaká ztráta v hospodaření města a musíme si půjčovat. Pouze je to konstatování matematického vzorce, že příjmy a výdaje mají rozdíl, který je vyrovnáván tím, čím disponujeme již nyní," řekl náměstek Kouřil.

„Hospodaření roku 2019 skončilo schodkem ve výši necelých 42 milionů Kč, kdy byly do hospodaření zapojeny přebytky z let minulých a bylo investováno více než 370 milionů Kč. Nejvýznamnější investiční akcí minulého roku byla výstavba pavilonu intenzivní medicíny v areálu nemocnice, která se bude finančně vypořádávat i z letošního rozpočtu. Pro rok 2020 máme sice naplánované hospodaření se schodkem 150 milionů Kč, což je dáno zapojením veškerých prostředků - zůstatků na účtech a ve správě aktiv - na straně zdrojů a rozpočtováním rezerv, které většinou vyčerpány nebývají, na straně výdajů. Doufáme i v lepší plnění daňových příjmů, součástí kterých jsou zejména daně ze státního rozpočtu, a v získání dotačních prostředků," uvedla vedoucí odboru ekonomiky Renata Vítová, podle níž vývoj celkové bilance rozpočtu ukazuje, že město za poslední čtyři roky hospodařilo s přebytkem 185 milionů Kč.

Provozní saldo je nadále na solidní úrovni

Finanční zdraví Jablonce je aktuálně hodnoceno nejvyšší možnou známkou A+A+, první A+ za kondici a druhé A+ za momentální stav financí. Pro hodnocení finančního zdraví města se využívá mimo jiných ukazatelů také ukazatel provozního salda, jež vyjadřuje jakousi „roční finanční sílu" města. V letech 2018 a 2019 finanční kondice města posílila na nový rekord provozního salda, na částku převyšující 200 milionů Kč. Tyto prostředky jsou určeny na splátky úvěrů a rozvojové akce města.

„Město si nechalo opět zpracovat finanční analýzu od odborníka na hospodaření měst a obcí Luďka Tesaře. Její závěr je pozitivní: Jablonci se v minulosti podařilo skvěle sanovat své finance a zároveň připravit projekty k rozvoji. Dobrá zpráva pro občany je, že Jablonec plnil a plní svoje závazky včas, nemá problémy s likviditou a je finančně zdravé město," připomněl náměstek Kouřil.

Investice jsou téměř 300 milionů korun

Na investice rozpočet letos myslí částkou přes 280 milionů korun. Mezi ty největší patří 1. etapa rekonstrukce ulice V Aleji (13,4 mil. Kč), 1. etapa dešťové kanalizace v centru (23,7 mil. Kč), revitalizace části sídliště Šumava - ulice Březová a Spojovací (10,1 mil Kč), MŠ Arbesova (19,6 mil. Kč), první část rekonstrukce MŠ Montessori (13 mil. Kč) ZŠ Kokonín v Rychnovské ulici (18,8 mil. Kč), doplatek za stavební práce na PIM (26,6 mil. Kč), přes 27 milionů korun si vyžádá JUDO aréna a další. Rozpočtované jsou také přípravy nových investic, a to za téměř 30 mil. korun. K těm největším patří dopravní terminál (15 mil. Kč).

V rezervě je částka 60 milionů

Do rezerv městského rozpočtu je alokováno téměř 60 milionů korun. Tvoří ji několik rezerv obvyklých, vloni nová, určená na participativní rozpočet, se zvýšila z loňského jednoho na dva miliony korun. Zcela nově vznikla rezerva Proseč, kterou budou tvořit prostředky z prodeje bytů na Horní Proseči a použitá bude k rozvoji této lokality.

Rezervy města - 59,75 mil. Kč - skládají se z několika částí:

klasická

20 mil. Kč

spolufinancování, k předfinancování či dofinancování dotačních akcí

1,5 mil. Kč

na opravy (zavedená v roce 2011)

25 mil. Kč

na opravy památek

1 mil. Kč

na krizové řízení

0,25 mil. Kč

na participaci

2 mil. Kč

Proseč - NOVĚ

10 mil. Kč

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Slavnostně otevřeli pavilon intenzivní medicíny v jablonecké nemocnici
Rekonstrukce jablonecké ulice V Aleji začne v polovině února
Balkon zasedacího sálu na jablonecké radnici má nový kabát
Do nového rozpočtu město Jablonec hospodaří v rozpočtovém provizoriu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Koronavirus

Informace k mimořádným opatřením v souvislosti s šířením koronaviru Covid-19.

Základní informace

Překážky na jabloneckých ulicích

Tři dny, od 3. do 6. dubna, bude v jablonecké ulici Křížová stát lešení, které zabere zhruba metr široký a 12 metrů dlouhý pás. Od 6. do 9. dubna se budou v ulici Zlatá stavebníci provádět čtyři metry dlouhý výkop pro položení kabelu nízkého napětí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Některá opatření v kontextu s koronavirem vláda zmírnila
Poslanec Beitl daroval školám a školkám v kraji více jak 860 respirátorů
Střední školy v kraji vyučují na dálku online i v klasické papírové podobě
FAČR ukončil amatérské soutěže, platí samozřejmě i pro Jablonecko
Nákup seniorům v Jablonci přivezou pod heslem Zůstaňte doma!

Nejčtenější články

06.04.: Hasiči zasahují při požáru lesa v Horské Kamenici u Železného Brodu
05.04.: Pro zraněného motorkáře v Jirkově u Železného Brodu letěl vrtulník
05.04.: Nakažených koronavirem je v Libereckém kraji 147 osob, přibylo sedm

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn