Jablonecký primátor navštívil slavnosti v partnerském městě

17.07.2019 21:17:26 | Autor: Jana Hajná | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecký primátor navštívil slavnosti v partnerském městě

Primátor Milan Kroupa navštívil partnerské město Jablonce nad Nisou Kaufbeuren v době, kdy se tam konala tradiční městská slavnost Tänzelfest. Obě města si letos v září připomenou deset let od podpisu partnerské smlouvy.

„Tänzelfest nazývají místní pátým ročním obdobím a nesmí na něm, podle jejich slov, nikdo chybět," řekla Kateřina Hujerová, která má na jabloneckém magistrátě na starosti partnerské vztahy. Jablonecká delegace absolvovala oblíbený Lagerleben, neboli večerní a noční historický trh s táborovými leženími různých spolků, institucí, škol apod. „Tábor-stánek Jablonce byl v Ludwigstrasse v sekci partnerských měst mezi italskou Ferrarou a maďarským Szombathely. O zábavu se staral Spolek jabloneckých dam a pánů - s harmonikou a houslemi dokázala hrstka tanečníků vytvořit uvolněnou pouliční atmosféru začátku 20. století," popsala Hujerová a dodala, že kolemjdoucí kromě české muziky mohli ochutnat také svatební koláčky, chleba se škvarky, víno či sirupy od firmy Kitl.

„Líbilo se mi sobotní vystoupení dechových orchestrů. Sedm místních kapel rozšířilo také několik muzikantů od nás z Jablonce, kteří společně s kolegy z Neugablonz zahráli Jaguar-Marsch. Pak se začlenili do velkého orchestru, který dirigoval kaufbeurenský primátor Stefan Bosse," vzpomněl primátor Kroupa a zve na oplátku do Jablonce. „V září naše města slaví deset let od podpisu partnerské smlouvy. Toto jubileum si připomeneme o Jabloneckých podzimních slavnostech, kam budou pozvána i další partnerská města. V kulturním programu se pak objeví kaufbeurenská dechovka Musikvereinigung Neugablonz a současný Kaufbeuren představí výstava fotografií v Domě česko-německého porozumění."

Partnerství Jablonce a Kaufbeurenu je velmi živé. Na začátku července se v Neugablonz slavilo 100. výročí založení jabloneckého fotbalu. V přátelském zápase se utkaly BSK Neugablonz a FK Jablonec (junioři), v němž zvítězili domácí 3:2. Ve stejnou dobu měřili v Kaufbeuren své síly i házenkáři a opět vyhráli domácí.

Druhý z projektu Bunter Bus

Petra Laurin z rýnovického Domu česko-německého porozumění pořádala pro veřejnost zájezd Po stopách Jablonečanů. „Letos je to již druhý autobusový zájezd z Jablonce do Kaufbeurenu - ten první se uskutečnil v dubnu a účastnili se ho především jablonecké děti a teenageři. Jednalo se o pokračování projektu Bunter Bus, který za Jablonec organizovala římsko-katolická farnost v čele s Borkem Tichým a Petrou Handlířovou," připomněla Kateřina Hujerová s tím, že do Jablonce brzy zavítají dva autobusy z Kaufbeuren, jeden v září, druhý v říjnu.

Tänzelfest (Tanečková slavnost)

má několikasetletou tradici, je vůbec nejstarší dětskou oslavou v Bavorsku a trvá dva týdny. Letošní ročník byl věnovaný 700. jubileu kostela sv. Blažeje a patronem slavností se stal farář Bernhard Waltner. Vedle oblíbeného dopoledního dětského trhu, kde nejmenší obyvatelé města v historických kostýmech předvádí různá řemesla a nabízí vlastnoručně vyrobené zboží, je hlavním tématem návštěva císaře Maxmiliána I., který do Kaufbeurenu zavítal na přelomu 15. a 16. století. Tuto událost připomíná slavnostní průvod, v němž pochoduje 1600 kaufbeurenských dětí od 3 do 16 let v dobových kostýmech, 150 koní a 35 alegorických vozů. Pivní stan na okraji města nabízí pravé allgäuské speciality v podobě křupavého kolena či vepřové pečeně s typickým bramborovým knedlíkem a zelím. To vše se zapíjí tuplákem bavorského piva ze zdejšího pivovaru.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Primátor Jablonce Kroupa se setkal se svým protějškem z Kaufbeurenu
Schuhplattler na jabloneckých Podzimních slavnostech
Studenti z Německa se opět podívali do Jablonce
Němečtí policisté navštívili kolegy v Jablonci

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Příspěvek města Jablonec pro nemocné s roztroušenou sklerózou

Jablonec nad Nisou daruje pět tisíc korun Oblastní charitě Červený Kostelec na zajištění zdravotních rehabilitačních pobytů pro nemocné roztroušenou mozkomíšní sklerózou. „Peněžitý dar je určený pro Domov sv. Josefa, jenž je jediným lůžkovým zařízením svého druhu v České republice. Poskytuje zdravotní rehabilitační pobyty s významným vlivem na zlepšení zdravotního stavu pacienta," řekl náměstek pro oblast humanitní David Mánek.

Zateplováním se v krajských budovách ušetří ročně více než milion korun

V letech 2016-2019 ušetřil Liberecký kraj díky zateplování svých budov 3,5 milionu korun. Vyplývá to z analýzy dat z modulu ENERGIE. Ta probíhá pravidelně každý rok. Porovnávají se v ní mimo jiné spotřeby objektů před provedením revitalizačních opatření, tedy před zateplením, a po nich. Ve všech budovách ve správě Libereckého kraje se v letech 2016-2019 ušetřilo 3 250 000 kWh. Ve finančním vyjádření to je 3 500 000 korun. „Je jasně vidět, že investice do revitalizací plášťů budov se dlouhodobě vyplácejí. Navíc snížením spotřeby snižujeme i tzv. uhlíkovou stopu a pomáháme přírodě. Rozhodně v tom hodláme pokračovat," okomentovala výsledky analýzy statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Skvrnu na přítoku jablonecké přehrady tvoří měňavky, bičíkovci a sinice
Čtyři tituly krajských přeborníků ve vícebojích pro atlety LIAZu
Městský turistický okruh v Jablonci má vlastní značku
Dalibor Janda oslaví v Sedmihorkách 40 let na hudební scéně
Policisté z Jablonecka se opět zaměřili na železniční přejezdy

Nejčtenější články

13.07.: Ve Skřivánčí ulici v Jablonci se srazil kamion s osobním autem
12.07.: Obrazem: Premiérový Farský trh v Jablonci
13.07.: Obrazem: Rally Bohemia 2020

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn