Jablonecký magistrát může lépe komunikovat s neslyšícími

18.09.2018 22:54:23 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecký magistrát může lépe komunikovat s neslyšícími

Jablonec se připojil k projektu Bezbariérová komunikace pro neslyšící a má nyní k dispozici dva tablety pro lepší komunikaci s neslyšícími klienty. Prostřednictvím tabletů od organizace Tichý svět je možné se připojit na Tichou linku, kde je připravený tlumočník k překladu hovoru do znakového jazyka nebo k jeho přepisu.

Organizace Tichý svět začala s tlumočením online do znakové řeči prostřednictvím tabletů nejprve v nemocnicích, kde tento způsob komunikace dobře funguje. „Nyní nabídli spolupráci také úřadům. A my jsme přijali," říká jablonecký náměstek primátora pro oblast sociální Miloš Zahradník a dodává: „Na práci se dvěma tablety k tlumočení se zaškolily dvě pracovnice ze sociálního odboru s jednou náhradnicí. Tlumočení však bude moci užívat celý úřad, jen je třeba si schůzku nejprve domluvit."

Znakový jazyk se od běžné češtiny liší

Ne každý neslyšící rozumí psanému textu a proto je tu Tichá linka. „Psanému textu rozumí zpravidla jen ti, kdo přišli o sluch v pozdějším věku. Neslyšící od narození používají znakový jazyk, jenž se od běžného psaného jazyka liší. Online Tichá linka na obrazovce tlumočí buď do znakového jazyka a naopak, nebo přepisuje mluvený text do psaného," vysvětluje způsob tlumočení vedoucí sociálního odboru Martina Rosenbergová, jedna ze zaškolených pracovnic.

Jeden tablet je ve 4. patře radnice, číslo dveří 436, druhý ve 3. patře, číslo dveří 317. Informace o možnosti komunikace prostřednictvím Tiché linky se objeví na webu a FB Tichého světa a v informačním centru v přízemí jablonecké radnice. Na předem dojednanou schůzku může být tablet k dispozici i na jiném místě úřadu.

Projekt Tichá linka<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou 20 000 spojení

„Tichý svět provozuje linku od roku 2008, od roku 2015 pak nabízí také přepis mluveného textu pro lidi, kteří neznakují, tedy především pro starší lidi, kteří už špatně slyší, ale nemají problém se čtením. Ročně máme přes 20 000 spojení, služba je zdarma a nonstop," konstatuje Michal Procházka z Tichého světa s tím, že v neziskovce pracuje 16 zkušených tlumočníků a pět neméně zkušených přepisovatelů.

„Tlumočník a přepisovatel tlumočí vše, co se při jednání řekne - je proto dobré mluvit stručně a výstižně, omezovat se na základní informaci," radí Procházka a dodává, že na jeden hovor je rezervováno přibližně 20 minut. Výhody Tiché linky jsou podle něj nesporné: „Tlumočník je dostupný kdykoli a kdekoli. Pokud je dopředu zadaná rezervace k tlumočení nějakého jednání, pak klient nemusí čekat ve frontě. Bez rezervace je třeba chvíli vyčkat. Ale čekací doba není dlouhá."

Projekt Tichá linka: https://www.tichysvet.cz/sluzby-pro-neslysici/tlumoceni-a-prepis

Projekt Tichá linka<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou Odstraňování bariér je důležité

Jablonecký magistrát se snaží bezbariérovost úřadu vylepšovat každý rok. „Jeden tablet pro online tlumočení jsme do informačního střediska v přízemí radnice, kde je i komunikátor pro nedoslýchavé, zakoupili už v minulosti. Další bezbariérovost pro jakkoli hendikepované občany zajišťují výtahy v obou objektech, v radnici navíc i plošiny, samootevírací dveře a bezbariérové toalety. Na Mírovém náměstí i v ulici Komenského jsou zvukové majáky, jež nasměrují nevidomé na informační centrum v radnici. U obou budov je také vyčleněné parkovací místo.

„V případě potřeby může úředník v radnici sejít za hendikepovaným klientem do informačního centra v přízemí. Pro maminky s dětmi jsou pak v obou budovách přebalovací pulty na veřejných dámských toaletách," připomíná náměstek Zahradník, jenž vyjádřil potěšení nad další službou, kterou úřad odstraňuje bariéry a přibližuje se občanům.

Kromě Jablonce nad Nisou a krajského úřadu se k projektu Bezbariérová komunikace pro neslyšící připojil v kraji ještě liberecký magistrát a Městský úřad v České Lípě.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hejtman Libereckého kraje bude posedmnácté odpovídat online

Ve středu 26. června od 21 hodin mohou návštěvníci facebookového profilu Libereckého kraje již posedmnácté položit prostřednictvím komentářů pod online přenos dotaz Martinu Půtovi. Pokud máte zájem o zodpovězení otázek či chcete zhlédnout reakce Martina Půty na různorodé dotazy, stačí se ve středu 26. června ve 21 hodin přihlásit ke svému facebookovému profilu a zavítat na stránky Libereckého kraje: https://www.facebook.com/libereckraj/. Své otázky můžete napsat do komentářů přímo pod živý přenos. Hejtman si tradičně dotazy přečte a zodpoví. Online vysílání se uskuteční již posedmnácté. Tentokrát proběhne z jabloneckého Tajvanu.

Muzeum Českého ráje v září otevře novou horolezeckou expozici

Do závěrečné fáze vstupují práce na přípravě nové stálé expozice Muzea Českého ráje v Turnově. Ponese název Z Českého ráje na vrcholy světa a bude se zabývat historií horolezectví - právě to má totiž v okolí Turnovska mnohaletou tradici. Expozice uvítá první návštěvníky 7. září tohoto roku. Více podrobností na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zemřel Josef Boček, dlouholetý sbormistr SPS Janáček a pedagog
Pozvánka na Pelechovské hry
Prasoloppet 2019 objektivem Jany Veselé
Liberečtí hasiči nejlepší ve čtyřčlenném raftu na divoké vodě
Český oddílový rekord juniorek LIAZU

Nejčtenější články

23.06.: Prasoloppet 2019 objektivem Jany Veselé
21.06.: Letní kino v Jablonci zahajuje sezonu
21.06.: V Bělé po duelu se Smržovkou převzali pohár pro Mistra I.B třídy!

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn