Jablonecký festival nabídl opery, divadla i koncerty

27.09.2016 08:37:29 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecký festival nabídl opery, divadla i koncerty

Druhý ročník hudebně dramatického festivalu Jablonec nad Nisou - Město plné tónů se nachýlil ke svému konci. Slavnostní tečku napíší Václav Hudeček s Ivo Kahánkem a hvězdný třpyt festivalu dodá Lucie Bílá s Petrem Maláskem.

„Pět měsíců hudby všech žánrů i divadla, devět více či méně tradičních scén včetně kostelních interiérů - to je jen kratinké shrnutí druhého ročníku Města plného tónů. V jeho průběhu jsme měli možnost vidět hvězdy divadelního i muzikantského nebe, zahraniční kapely, které se na svém turné jako jediné a často i první místo svého koncertu v České republice vybraly právě a jenom Jablonec. To je myslím velmi slušná bilance," zamyslel se před závěrečnými tóny 2. ročníku městského festivalu Město plné tónů (MPT) jablonecký náměstek pro kulturu Pavel Svoboda.

Na přípravě MPT se podílí čtyři městské kulturní subjekty - divadlo, Eurocentrum, Jablonecké kulturní a informační centrum a základní umělecká škola. „Na podiích jsme vedle profesionálů měli možnost vidět žáky a studenty hudby i divadelní ochotníky. Festival nabídl dvě opery, pět divadelních představení, 46 koncertů a jeden minifestival. Laťka je nastavená hodně vysoko a já věřím, že se nám ji příští rok povede neshodit, ale třeba posunout i o nějaký milimetr ještě výše. Letošní ročník končí, už se těším na ten příští," konstatoval Svoboda.

Rozhovor houslí s klavírem

V úterý 27. září od 19 hodin zaplní jablonecké městské divadlo tóny houslí a klavíru Václava Hudečka a Ivo Kahánka. Pro jablonecké publikum si připravili společný koncert s komorním souborem Barocco Sempre Giovane. „Václav Hudeček patří mezi českou a mezinárodní interpretační elitu již od šedesátých let, kdy zahájil strmou kariéru koncertem v Londýně s Roayl Philharmonic Orchestra, poté vystupoval po celém světě na nejprestižnějších pódiích a nahrál mnoho úspěšných CD, " jmenoval ředitel divadla Pavel Žur úspěchy houslisty, který se snaží podporovat nastupující interpretační generaci tím, že každý rok pořádá letní houslové kurzy v Luhačovicích a nejlepší ze studentů pak představuje na svých koncertech. Také Ivo Kahánek je interpretem nevšední emocionální síly a hloubky. Získal pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace, mnohými je považován za nejlepšího současného českého pianistu. V roce 2004 se stal absolutním vítězem Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro.

Komorní soubor Barocco Sempre Giovane, založený roku 2004, tvoří mladí profesionální hudebníci. „Soubor se specializuje na interpretaci skladeb vrcholného baroka, nevyhýbá se ale ani jiných slohovým obdobím. Spolupracuje s mnoha předními českými i zahraničními sólisty," představuje komorní soubor Žur.

V programu úterního večera zazní sklady z díla Jana Václava Stamice, Jakuba Jana Ryby, Wolfganga Amadea Mozarta a Josepha Haydna.

Vrchol patří Bílé s Maláskem

Pomyslnou třešničkou na dortu bude komorní koncert Lucie Bílé, která se v divadle představí o týden později v úterý 4. října od 19 hodin jen za klavírního doprovodu Petra Maláska. „Tímto koncertem oslavíme dvacetiletou spolupráci Lucie Bílé s jabloneckým divadlem i dětským pěveckým sborem Vrabčáci," připomněl Žur, jenž je nejen ředitelem divadla, ale také sbormistrem jmenovaného sboru, jenž si také připomíná kulaté jubileum, a to rovných 25 let od svého založení.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Filumena Marturano vyprodala jablonecké divadlo
Sluneční lázně se vlnily v rytmu hudby
Mandragora ve Slunečních lázních obrazem
Prázdninové hudební léto na Jablonecku pokračuje i v srpnu
Město tónů tentokrát přináší kouzelnou flétnu, středověk, rock i swing
Svěcený připlul a roztleskal davy
Nedvědi rozvlnili letní scénu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Muzeum Českého ráje v září otevře novou horolezeckou expozici

Do závěrečné fáze vstupují práce na přípravě nové stálé expozice Muzea Českého ráje v Turnově. Ponese název Z Českého ráje na vrcholy světa a bude se zabývat historií horolezectví - právě to má totiž v okolí Turnovska mnohaletou tradici. Expozice uvítá první návštěvníky 7. září tohoto roku. Více podrobností na Našem Pojizeří

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FK Jablonec pojede do Arménie či Severní Makedonie
Rod Walderode má dostat zpět svůj majetek nejen na Turnovsku
Kraj chce vybudovat na libereckém letišti nový heliport pro záchranáře
Další kandidát na Památku roku: kostel Povýšení sv. Kříže v Jablonci
V Loužnici budou putovat za pohádkou

Nejčtenější články

18.06.: Tituly Pečovatelka roku 2019 opět předali v městském divadle
19.06.: Amfora hrála se Železným Brodem smírně 7:7
18.06.: Primátor Jablonce předal ocenění dárcům krve

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn