Jablonecko láká sklářskými expedicemi

07.07.2018 08:03:13 | Autor: Radana Schaeferová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecko láká sklářskými expedicemi

Na stále se zvyšující zájem návštěvníků našeho regionu o exkurze do provozu sklářských a bižuterních firem reaguje čerstvě vydaná brožura Expedice sklo. Tato letní novinka v nabídce jabloneckého turistického infocentra může inspirovat k výletu o prázdninách i vás.

V brožuře najdete místa, kam se za zrodem skleněného výrobku můžete podívat přímo v Jablonci nad Nisou, ale také v jeho blízkém i vzdálenějším okolí. Kromě známých míst, jako je harrachovská sklárna - nejstarší fungující v Čechách, se v nabídce objevují méně známá, a přesto leckdy zajímavá místa. „Za výpravu stojí například sklářský ateliér s tzv. fusingovou pecí umístěný uprostřed půvabné přírody v Heřmanicích u Frýdlantu, kde Vás ochotně provedou celou budovou a budete-li mít štěstí, ještě vám majitel zahraje na unikátní varhany," láká Petra Fapšo z turistického infocentra.

„Brožura obsahuje mnoho dalších tipů - třeba mačkárnu perlí nebo provozy, kde nahlédnete pod ruce zručným sklářům vyrábějícím figurky a drobné ozdoby na sklářském kahanu, nebo malířům svícnů a vánočních ozdob. Přímo v Jablonci můžete navštívit firmu, kde vzniká tzv. litá bižuterie a odznaky, v Josefově Dole či v Železném Brodě zas rytce a brusiče skla nebo dokonce celá sklářská studia a ateliéry. Dále jsou zde uvedené i železnobrodské firmy zaměřující se na výrobu autorských šperků z ručně vinutých perlí," pokračuje v bohatém výčtu Petra Fapšo.

Na „sklářskou expedici" můžete vyrazit i s dětmi. Kromě prohlídky provozu nabízí některé firmy dílničky, kde si děti či dospělí pod zkušeným dohledem mohou vyrobit svůj vlastní šperk. Na některých místech si dokonce mohou návštěvníci sami vyzkoušet, co krásná a náročná práce skláře obnáší.

Tiskovina, kterou vydalo Jablonecké kulturní a informační centrum, je doplněna úvodním textem hlavního kurátora jabloneckého Muzea skla a bižuterie PhDr. Nového a seznamem muzeí se sklářskou tematikou v regionu. Pro přehlednost je členěna do skupin podle jednotlivých druhů výroby a doplněna barevnými fotografiemi. Vychází v nákladu 6000 ks v českém jazyce těsně před letními prázdninami a bezplatně bude k dispozici na pultech infocenter v Jablonci a okolí a také na Centrále pro cestovní ruch v Praze na Staroměstském náměstí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Po třech letech je možné vidět Jablonec z radniční věže
Ovečky z České televize se zatoulaly do Jablonce!

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kolem Sněžky létá vrtulník, stěhuje materiál na opravy cest

Po skončení hlavní letní turistické sezony začaly v Krkonoších intenzivní práce na těch nejfrekventovanějších úsecích cest, včetně těch vedoucích na Sněžku. Od pondělí 17. září létá u nejvyššího vrcholu České republiky i vrtulník, který stěhuje potřebný materiál. Více podrobností

V České Lípě a Liberci se konají Dny duševního zdraví

Jak spolupracovat při řešení problematiky osob s duševním zdravím bude hlavním tématem workshopu v rámci Dnů duševního zdraví. Akci pořádá Krajská koordinační skupina pro implementaci reformy psychiatrické péče v Libereckém kraji. Setkání proběhne při příležitosti 25. výročí činnosti FOKUSu Liberec o. p. s. dne 19. září v České Lípě a 10. října 2018 v Liberci.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

K senzaci chyběl krůček
Jaký program přinášejí jablonecké Podzimní slavnosti 2018?
Ve Velkých Hamrech havaroval motorkář
KAM ZA SPORTEM: 21. 9. – 26. 9. 2018
Město Semily odkoupí pozemky pod Riegrovou a Kamenického stezkou

Nejčtenější články

18.09.: Obrazem: Běh přes Desenské kopce 2018
18.09.: Nový územní plán v Janově se týká i kapličky v Hraběticích
19.09.: Cyklista v Tanvaldě nadýchal po nehodě přes dvě promile

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT