Jablonecko láká sklářskými expedicemi

07.07.2018 08:03:13 | Autor: Radana Schaeferová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecko láká sklářskými expedicemi

Na stále se zvyšující zájem návštěvníků našeho regionu o exkurze do provozu sklářských a bižuterních firem reaguje čerstvě vydaná brožura Expedice sklo. Tato letní novinka v nabídce jabloneckého turistického infocentra může inspirovat k výletu o prázdninách i vás.

V brožuře najdete místa, kam se za zrodem skleněného výrobku můžete podívat přímo v Jablonci nad Nisou, ale také v jeho blízkém i vzdálenějším okolí. Kromě známých míst, jako je harrachovská sklárna - nejstarší fungující v Čechách, se v nabídce objevují méně známá, a přesto leckdy zajímavá místa. „Za výpravu stojí například sklářský ateliér s tzv. fusingovou pecí umístěný uprostřed půvabné přírody v Heřmanicích u Frýdlantu, kde Vás ochotně provedou celou budovou a budete-li mít štěstí, ještě vám majitel zahraje na unikátní varhany," láká Petra Fapšo z turistického infocentra.

„Brožura obsahuje mnoho dalších tipů - třeba mačkárnu perlí nebo provozy, kde nahlédnete pod ruce zručným sklářům vyrábějícím figurky a drobné ozdoby na sklářském kahanu, nebo malířům svícnů a vánočních ozdob. Přímo v Jablonci můžete navštívit firmu, kde vzniká tzv. litá bižuterie a odznaky, v Josefově Dole či v Železném Brodě zas rytce a brusiče skla nebo dokonce celá sklářská studia a ateliéry. Dále jsou zde uvedené i železnobrodské firmy zaměřující se na výrobu autorských šperků z ručně vinutých perlí," pokračuje v bohatém výčtu Petra Fapšo.

Na „sklářskou expedici" můžete vyrazit i s dětmi. Kromě prohlídky provozu nabízí některé firmy dílničky, kde si děti či dospělí pod zkušeným dohledem mohou vyrobit svůj vlastní šperk. Na některých místech si dokonce mohou návštěvníci sami vyzkoušet, co krásná a náročná práce skláře obnáší.

Tiskovina, kterou vydalo Jablonecké kulturní a informační centrum, je doplněna úvodním textem hlavního kurátora jabloneckého Muzea skla a bižuterie PhDr. Nového a seznamem muzeí se sklářskou tematikou v regionu. Pro přehlednost je členěna do skupin podle jednotlivých druhů výroby a doplněna barevnými fotografiemi. Vychází v nákladu 6000 ks v českém jazyce těsně před letními prázdninami a bezplatně bude k dispozici na pultech infocenter v Jablonci a okolí a také na Centrále pro cestovní ruch v Praze na Staroměstském náměstí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Po třech letech je možné vidět Jablonec z radniční věže
Ovečky z České televize se zatoulaly do Jablonce!

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

TUL otevře s Fraunhofer institutem nové Centrum excelence

Technická univerzita v Liberci (TUL) a německý Fraunhoferův institut pro výzkum silikátů (ISC) spojují své síly a zřizují nové centrum excelence. Institut pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL uzavřel s Fraunhoferovým institutem, jako jedna z mála českých institucí, Memorandum o porozumění. Aby se vznik centra co nejvíce urychlil, navrhují partneři zahájit spolupráci v oblastech společných odborných znalostí a zájmů. Pro výměnu know-how a výsledků výzkumu ústavy vytvoří digitální datový prostor. Základem spolupráce je týmový projekt NANOMATCON (Multifunkční nanočástice a strukturované materiály), financovaný v rámci evropského programu Horizont 2020, a některé aplikované projekty s českými průmyslovými partnery.

Ve výběrovém řízení určí novou ředitelku ZŠ Pasířská Jablonec

Rada města Jablonce nad Nisou vyhlásila výběrové řízení na obsazení místa ředitele/ředitelky Základní školy Jablonec nad Nisou, Pasířská 72, příspěvková organizace (ZŠ Pasířská). „Věřím, že se do konkurzního řízení přihlásí kvalitní uchazeči, ze kterých vybereme správnou osobnost, která bude mít ty nejlepší předpoklady pro výkon funkce ředitele - ředitelky ZŠ Pasířská. Termín pro podání přihlášek je 15. 3. 2019 do 12:00," uvedl náměstek jabloneckého primátora pro oblast humanitní David Mánek.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách oživí tradiční masopust
Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkami
Zkušený Tomáš Pilík posílil Jablonec
Ve Vysokém pořádají 22. ročník závodů postaru
Kvalitní výprava atletů jede do Prahy na Gigant

Nejčtenější články

20.02.: Řidič se zákazem řízení se v Desné lekl policejní hlídky a poté boural
20.02.: Policie pátrá po muži z Teplic, mohl by se zdržovat na Jablonecku
21.02.: Řidička skončila po smyku u Jablonce s autem na střeše

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT