Inzerce NJ

Jablonecké Mšeno představil Václav Vostřák

10.11.2011 15:40:07 | Autor: Oldřich Szaban | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecké Mšeno představil Václav Vostřák

Panelákové sídliště, přehrada, sportovní areál Břízky. To jsou dominanty jabloneckého Mšena, ve kterém nyní stojí šest stovek domů a žije v něm přes deset tisíc lidí. O jeho historickém vývoji povyprávěl v jablonecké knihovně místní zastupitel a znalec Václav Vostřák.

První písemná zmínka je o sklárně, která vyrostla v místech dnešního Mšena. "U potoka zvaného Bílá Nisa založil Franz Kuntze v roce 1548 třetí nejstarší sklářskou huť v Jizerských horách," uvedl Václav Vostřák. Nacházela se na okraji rozlehlých lesů. "Což je důležité, pro hutě je potřeba dostatek palivového dřeva," upozornil, ale zároveň dodal. "Zajímavé je, že nevíme kde přesně huť stála, ani kdo byl její zakladatel Franz Kuntze," podivoval se.

Nicméně tím byl položen základ obce. Nese velmi starý český název Mšeno. "Ve staré češtině označoval mšenné, tedy mechovaté místo. Němečtí osadníci ho nazývali Grünwald, Zelený les. Oba názvy velmi dobře vystihovaly ráz zdejší krajiny," objasnil. Na louce mezi Mšenem a Rýnovicemi je navíc rašelina. "Domy na ní postavené, třeba i panelák, ve kterém bydlím, se hýbou," poukázal Vostřák.

V té době však ještě nebylo možné hovořit o vsi. Až později, kdy při huti vyrostl panský dům, mlýn, pila a také hutní statek, přibývalo pozvolna obyvatel a Mšeno se kolem roku 1635 stalo vesnicí. To již sklárnu od roku 1615 vlastnil sklářský rod Schürerů z Waldheimu. "Huť se pravděpodobně nacházela v místech dnešního čísla popisného 71, zhruba v prostoru mezi nynějšími ulicemi Palackého a F. L. Čelakovského. Poblíž stála i ostatní stavení, a tak můžeme s jistotou do těchto míst situovat nejstarší část obce. Sklárna v roce 1734 vyhořela a zřejmě již nebyla obnovena," sdělil Vostřák.

Roku 1771 z příkazu císaře Josefa II. provedli první číslování domů, které se dotklo i Mšena. Nejnižší čísla přiřadili domkům nejbližším Jablonci, tedy stojícím poblíž Starého rybníka, a zvyšovala se směrem k severu. "Tehdy mělo Mšeno osmdesát pět popisných čísel," upřesnil. Nevšední událost nastala roku 1778, kdy Mšenem projížděl císař Josef II. s doprovodem. Ke vzácné návštěvě došlo snad 19. června. Vznešená návštěva dorazila z Hodkovic přes Rádlo a pokračovala dál do Liberce. "Po 131 letech, 10. října 1909, Josefu II. ve Mšeně odhalili pomník. Neměl však dlouhého trvání, protože po vzniku republiky pomníky habsburských monarchů odstranili," konstatoval znalec jablonecké historie.

Přibližně ve stejné době, pravděpodobně již před rokem 1780, postavili mšenskou kapličku svaté Anny. "Stejně stará je i pískovcová socha Piety, která původně stávala před dříve známým Hübnerovým statkem. Dnes ji nalezneme v parku před panelovými domy," informoval Vostřák. V roce 1798 byla postavena libereckým obchodníkem Philippem Vaterem nejstarší mšenská textilní fabrika. "Pozdější Mauthnerova textilka se po přestavbách a proměnách dochovala až do současnosti. Známe ji jako Silku, kde se po roce 1945 zabývali textilní výrobou a později přešla pod národní podnik Bižuterie," zmínil jablonecký zastupitel.

Mšenské děti navštěvovaly v dávných dobách školu v Jablonci či v Rýnovicích. Později se vyučovalo v místě v pronajatých místnostech. "Až v roce 1884 se rozhodlo o stavbě nové školní budovy. Slavnostně ji otevřeli 6. září 1886," zdůraznil Vostřák. Stará škola stojí dodnes při hlavní třídě, avšak po výstavbě sídlišť ji nahradily dva nové objekty. "Důležitým okamžikem pro Mšeno se stal 9. květen 1900, kdy uvedli do provozu úsek elektrické dráhy vedoucí z Jablonce do Rýnovic," konstatoval.

Mnohem větší rozruch mezi obyvateli vyvolal záměr výstavby přehrady na Mšenském potoku. Stavba se začala projednávat v roce 1901. Pod budoucí hladinou se měla ocitnout celá řada stavení včetně nepříliš staré Priebschovy huti. "Mšenští sepisovali petice, stěžovali si na ministerstvech, obrátili se i na samotného mocnáře Františka Josefa I., který roku 1906 navštívil Jablonec. Nic naplat, protesty nebyly vzaty v potaz. Stavba však přinesla obci hospodářský rozvoj, a tak se s ní nakonec obyvatelé smířili," popsal Vostřák. Mšenskou přehradu, která je dnes chloubou Jablonce, uvedli do provozu přesně před sto lety, v roce 1911. V parčíku pod přehradou najdeme pomníček Otto Inzemu. Pod jeho vedením se postavila nejen přehrada ve Mšeně, ale i další v okolí - Harcov, Bedřichov, Fojtka a Mlýnice. "Zpočátku bylo v přehradě zakázané se koupat. Lidé nebyli zvyklí na tak velkou vodní plochu s tak studenou vodou a několik se jich utopilo," zmínil.

První hospodou, která na březích přehrady vznikla, byl dnes již legendární Taivan. "Původně měla nejjednodušší možný název - Restaurace Na Přehradě," řekl Vostřák. Proslavený název získala v padesátých letech. Hospodský byl údajně podobný Čankajškovi, který se musel před čínskými komunisty stáhnout se svou armádou na Tchaj-wan. Dnes chátrá a její osud je nejistý.

Mšeno rostlo a 27. června 1912 je prohlášeno městysem. "Prvním starostou zvolili Juliuse Kittela," uvedl Vostřák. V posledních desetiletích se Mšeno výrazně mění. "Před proměnami byla hlavní třída s dlažbou a provozem tramvají lemována městskými domy, do okolí se rozbíhaly ulice s rodinnými domky a zahradami plnými zeleně. Na břehu přehrady stávala Priebschova sklárna a o kus dál továrna Naveta. Nad kostelíkem Nejsvětější Trojice se nacházel hřbitov a na něm se tyčily náhrobky někdejších obyvatel," vyjmenoval. V roce 1962 je Mšeno sloučeno s Jabloncem nad Nisou.

Počátkem 80. let minulého století je staré Mšeno zbouráno a jeho obyvatelé nastěhováni do paneláků. Co trápí Mšeno a potažmo celý Jablonec dnes? "Jablonec byl nakreslen v roce 1882 a dodneška se změnily jen dvě ulice. Tenkrát nejezdilo ani jedno auto," upozornil s tím, že Mšeno je na tom v tomto směru ještě hůř. "Mšeno nikdy nemělo žádný územní plán. Jsou to dvě ulice - hlavní bývalá císařská silnice a Arbesova. Mezi nimi jsou různé propojky," vysvětlil Vostřák.

Svědkem všech radostných i bolestných událostí zůstává tři sta let starý dub letní, který je symbolem Mšena. Dnes hledí na lidi mířící do dvou obchodních domů, které v jeho blízkosti vyrostly.


Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na festivalu národnostních menšin se předvedly soubory z několika krajů

Téměř dvacítka převážně romských hudebních a tanečních souborů zaplnila v sobotu 19. srpna Dům kultury v Liberci. Pod záštitou Libereckého kraje a za přítomnosti hejtmana Martina Půty a jeho náměstka pro sociální oblast Pavla Svobody se tu konal 6. ročník Hudebního festivalu národnostních menšin. Hlavním magnetem kulturního programu, který moderoval Richard Samko, byla kapela Ludva Gizman. V obložení diváků, prosících o autogram, se ocitl také zpěvák ze Superstar Jan Bendig. Až z Kladna dorazila kapela Gipsy, skupina Badura Band přijela z Hradce Králové. Mezi tanečními soubory se vedle místních blýskly skupiny z Prahy, Broumova nebo Kolína. Na hudební festival přišlo bezmála 1700 diváků.

Kapela Magnum Jazz Bigband zavítá do Jablonce nad Jizerou

Přijďte si vychutnat nálož osvěžující hudby v podání 45 členné kapely Magnum Jazz Band. Zazní známé skladby od interpretů, jako jsou Stevie Wonder nebo Amy Winehouse. Ve svém repertoáru má kapela i známé filmové melodie. Koncert se uskuteční v pátek 25. srpna od 19 hodin v parku Pilišťata v Jablonci nad Jizerou. Další informace o koncertu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policisté kontrolovali houbaře i motoristy v lesích v Jizerských horách
Střípky z městské policie: Grilování u paneláku i opilá matka s dítětem
Václav Vydra: Divadlo se nedá provozovat jen jako práce, musí bavit
Krajská záchranka dostane během čtyř let 22 nových vozidel
Death metal zazní na Troskách, aby pomohl malé holčičce

Nejčtenější články

21.08.: Obrazem: Letní slavnost Eurion na Smržovce 2017
21.08.: Obrazem: Borůvková parní sobota na zubačce 2017
22.08.: Řidič se nevešel s autem na most mezi Navarovem a Držkovem

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Poradíme Vám, jak ušetřit za vytápění i energie, jak využívat solární energii a úsporné zdroje světla a vody.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT