Jablonecké lázně jsou opět středem pozornosti

19.04.2019 21:28:48 | Autor: Jana Hajná | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecké lázně jsou opět středem pozornosti

V klubu Na Rampě se v úterý 16. dubna konala veřejná diskuze o budoucnosti budovy bývalých jabloneckých městských lázní. Akce se zúčastnilo okolo padesáti návštěvníků, kterým není lhostejný stav 110 let staré budovy v ulici Budovatelů.

Cílem setkání bylo otevřít debatu nad možným využitím bývalých lázní a iniciovat vznik otevřené pracovní skupiny, která se vizi budoucího využití objektu bude zabývat. Skupina se zaměří na celkový koncept a specifikaci výsledného záměru. Pozvaní hosté se podělili o své zkušenosti a příklady dobré praxe, ale také upozornili na úskalí, která podobné projekty doprovází. Za statutární město Jablonec nad Nisou na akci vystoupil náměstek pro rozvoj města Jakub Chuchlík. Úvodem do této diskuze byl koncept možného využití lázní spolkem ArtproProstor. Vizi spolku představila jeho předsedkyně Anna Strnadová.

O svých zkušenostech hovořil kastelán oživené barokní památky Valdštejnská Lodžie Jiří Vydra a radní města Jičína Luděk Havel. Do diskuse přispěl místostarosta Prahy 10 David Kašpar - zakladatel Plechárny na Černém Mostě a ředitelka Nové sítě Adriana Světlíková. Akce se také účastnil ředitel Oblastní galerie Liberec Jan Randáček. Liberecká galerie sídlí v zrekonstruovaných lázeňských prostorách z počátku dvacátého století. Mezi hosty byl také ředitel krajského projektu Křišťálové údolí David Pastva.

„Celé diskusní setkání bylo iniciováno městem Jablonec a Annou Strnadovou ze spolku ArtproProstor, který se v letech 2015-2016 pokusil budovu bývalých městských lázní oživit," řekl náměstek pro rozvoj města Jakub Chuchlík s tím, že úterní setkání odborníků a veřejnosti bylo velmi přínosné. „Navázali jsem kontakt s účastníky i s lidmi, kteří projevili zájem o účast v nově sestavované pracovní skupině, která bude pracovat na specifikaci využití a fungování Jablečných lázní," informovala Anna Strnadová.

Cílem skupiny je formulovat směr, kterým by se objekt bývalých městských lázní měl ubírat. Vzhledem k finančním možnostem města se předpokládá, že by měl návrh využití umožňovat postupnou realizaci malých částí. „Pro začátek je potřeba sanovat některé technické závady a realizovat toalety. Aby se i drobné investice odehrávaly koncepčně, chceme postupovat podle celkového architektonického návrhu řešení. A právě proto, aby takový návrh mohl vzniknout, potřebujeme nyní v rámci této pracovní skupiny formulovat záměr využití," dodal Chuchlík, s tím, že by měl být záměr stavěn tak, aby si dům vydělal na svůj provoz.

Budova byla postavena v letech 1908-1909 na počest císaře Františka Josefa II. Architektonického řešení se ujal zkušený architekt Robert Hemmrich, který v Jablonci navrhoval dalších zhruba šedesát domů. K nejzásadnějším zásahům do budovy městských lázní došlo v roce 1960 komunistickým okresním stavebním podnikem, kdy bylo zničeno původní průčelí, ozdobné prvky na fasádě a původní zasklení oken. Dva roky nato došlo k poslední stavební úpravě a od té doby už budova jen stárla a chátrala. Ještě v roce 1997 město zainvestovalo do nutné opravy střechy. Následně byly lázně pro veřejnost uzavřeny.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Diskuze o budoucnosti jabloneckých lázní proběhne v klubu Na Rampě
Dubnový program akcí v Klubu Na Rampě
Jablečné lázně opět oživí Vánoční skleněný market
Město Jablonec děkuje mladým umělcům za počiny v lázních
Obrazem: Staré městské lázně v Jablonci oživeny!
Uskupení mladých umělců se chystá oživit jablonecké lázně

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Pokračuje výstava fotografií v jablonecké nemocnici

V jablonecké nemocnici na chodbě za bistrem pokračuje výstava fotografií Jaroslavy Fojtíkové, která ve dvou blocích, s názvem Orchideje naší přírody a I u nás máme stepi, představuje svá oblíbená místa České republiky. „Ráda bych vám svými snímky zprostředkovala malou procházku po stepních lokalitách u nás. Z nepřeberného množství druhů rostlin jsem vybrala pár zástupců, typických pro tato místa v průběhu jedné vegetační sezony. Alespoň několik záběrů jsem musela věnovat i zástupcům říše živočišné, bez které by malý exkurz do našich stepních lokalit nebyl myslitelný," uvedla autorka výstavy.

Liberecký kraj finančně podpoří Paměť národa

Celkem 200 tisíc korun poskytne Liberecký kraj společnosti Post Bellum na projekt Paměť národa, který pomůže rozšířit příběhy pamětníků z regionu. Organizaci se podařilo vytvořit nejrozsáhlejší veřejně přístupnou pamětnickou databázi v Evropě a v současné době obsahuje bezmála 5 tisíc svědectví. Kraj dá 200 tisíc korun na projekt Vyhledejme a představme pamětníky 20. století Libereckého kraje. Ucelený obrazový dokument, který by představil příběhy lidí, jež byli přímými účastníky významných historických událostí, zatím v Libereckém kraji chybí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pasecký kostel rozezní písničky o lásce
Mladí hasiči se utkali ve Dvojboji svatého Floriana
Staročeské trhy v Turnově opět uctí mistry řemesel
I.B třída: Mistrovská Bělá oslavila titul osmigólovým nášupem Roztokám
Parní vlak pojede z Turnova na slavnosti do Rychnova

Nejčtenější články

24.05.: Jablonecký FK se díky Slavii vyhnul baráži o Evropu
23.05.: KAM ZA SPORTEM: 24. 5. – 26. 5. 2019
24.05.: Hladiny řek stouply i v Libereckém kraji, nejvíce zlobila Smědá

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Ebony Porn European Porn