Jablonec získal novou sanitku

08.05.2012 07:52:03 | Autor: Marek Kuntoš | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec získal novou sanitku

Novou sanitku má od pondělí město Jablonec. Záchranná služba si ji pořídila jako náhradu za loni zničený vůz na Mladoboleslavsku.

„Měli jsme ji dva měsíce v provozu, najeto měla asi osm tisíc kilometrů," uvedl krajský ředitel záchranky Stanislav Mackovík. Při nehodě bylo auto zcela zničeno, posádka i pacient jakoby zázrakem vyvázli bez zranění. „Jen jeden člen posádky měl pohmožděný kotník," doplnil Mackovík. Sanitka tehdy převážela pacienta na popáleninové centrum do Prahy a u Mladé Boleslavi do ni z boku narazilo osobní auto. „Sanita se převrátila a po boku jela ještě asi 70 metrů. Vůz byl zcela na odpis," popsal ředitel záchranky.

Podle něj o sanitu v kraji v průměru přichází jednou ročně.  „Nebývá to ale naší vinou," zmínil Mackovík. Nejčastěji k vážným nehodám dochází v okamžicích, když sanita jede po hlavní silnici bez blikajícího majáku, nehouká a narazí do ní auto přijíždějící z vedlejší silnice. Tak tomu bylo i u Mladé Boleslavi.

Podobná nehoda se stala loni v únoru také na Jablonecku, tehdy přišla záchranka v Janově nad Nisou o lékařské auto. Do Škody Octavie s označením Doctor narazilo jiné auto, které vyjíždělo z vedlejší silnice. Octavie se sesunulo zhruba z šestimetrové výšky do potoka. I toto auto mohli podle Mackovíka odepsat.

Záchranka má nová auta pro lékaře, stará měla najeto 400 tisíc 

Záchranka si nyní pořídila i čtyři nová lékařská auta, na Jablonecko ale z nich nepřijde ani jedno. Podle Mackovíka jsou určené pro Liberec, Jablonné v Podještědí, Turnov a Českou Lípu. Škody Yeti nahradí dosluhující Škody Octavie staré osm let. „Octavie měly najeté skoro 400 tisíc kilometrů," upozornil ředitel Mackovík.

Naposledy nakupovala záchranka auta pro lékaře před dvěma lety, kdy si pořídila čtyři Renaulty Koleosy. Počítala s nimi pro horské oblasti, včetně Jablonecka, nejednalo se ale o zcela vydařený obchod. „Neosvědčili se nám v zimním období, i když je to vozidlo s pohonem 4x4," uvedl Mackovík. I nové yeti mají pohon na všechna čtyři kola, podle Mackovíka by ale neměly mít v zimě při větším množství sněhu problémy jako renaulty. „Testovali jsme je, zvládnou zdejší klimatické podmínky lépe," upřesnil ředitel záchranné služby.

Na nákup čtyř lékařských vozů a jedné sanitky přispěl Liberecký kraj 3,5 milionem korun. Záchranka zaplatila 106 tisíc korun a přispěla i pojišťovna. Od ní dostala záchranná služba peníze za zničenou sanitku u Mladé Boleslavi.

Záchranka v Libereckém kraji využívá takzvaný systém rendez-vous. K pacientům jezdí velké sanitky s tříčlennou posádkou označené Paramedik a lékař jezdí samostatným autem. To je vybaveno podle Mackovíka stejně jako sanitka, nemá pouze nosítka. V kraji vyjíždí denně takových vozů deset. „Pokud není lékař potřeba, může pokračovat k jinému případu a na místě zůstává jen sanitka," dodal Mackovík.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V obci Bohumileč u Turnova narazilo auto do sloupu

K čelnímu nárazu osobního automobilu do sloupu došlo v sobotu 23. ledna odpoledne v obci Bohumileč. Na místě zasahovali hasiči ze stanice Turnov a zbrojnice Český Dub. Z místa nehody byla jedna zraněná osoba převezena do nemocnice k dalšímu ošetření. Další informace

Kraj i letos vzdá hold Tibetu, vlajku bude vyvěšovat nejméně do roku 2024

I letos, stejně jako v předchozích letech, zavlaje na terase třetího patra budovy Krajského úřadu Libereckého kraje tibetská vlajka. Připomíná březnové výročí povstání tibetského lidu proti represím a čínské politice. Liberecký kraj se pověšením vlajky každoročně připojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. „Letos si připomeneme již 62. výročí povstání tibetského lidu proti represivní čínské politice. Podpora národů, které bojují za svoji svobodu, je pro nás důležitá. My sami jsme prožili desítky let v nesvobodě. Ke kampani Vlajka pro Tibet se připojujeme každoročně a pokračovat budeme i v současném volebním období," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Firma TGK - Technika oblékla do skleněných šatů oceněné sídlo Lasvitu
Parkování v Bedřichově bylo o víkendu obtížné, ale dostupné
Vyhlídka Špička nadchne milovníky přírody i architektury
Horská služba zachraňovala zraněného muže pod ledopádem
Sněhuláci vyrostli za mateřskou školkou v ulici Arbesova

Nejčtenější články

24.01.: Sněhuláci vyrostli za mateřskou školkou v ulici Arbesova
23.01.: Lucie Kvapilová z obce Pulečný má pohlednice jako koníček i povolání
24.01.: Miloš Kratochvíl: Oba góly jubilejní

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn