Jablonec versus Kokonín, nebo naopak?

29.08.2014 16:32:31 | Autor: Jaroslav Novák | Rubrika: Volný čas | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec versus Kokonín, nebo naopak?

Jmenuji se Jaroslav Novák, narodil jsem se 23. 4. 1961. Jsem rodák z Jablonce n. N., město mám rád. V současnosti bydlím v Kokoníně a i k němu mám velmi kladný vztah. Pokusím se s určitým nadhledem popsat a zhodnotit spor mezi Kokonínem a Jabloncem. A to nejen kvůli plánovanému umístění čističky odpadních vod. Já sám mám čističku odpadních vod v Kokoníně vlastní.

Z historického hlediska byl Kokonín dlouhou dobu samostatnou obcí. To zůstalo v hlavách hlavně starousedlíků. Zůstalo jim tam i direktivní připojení Kokonína k Jablonci n. N. na začátku osmdesátých let komunisty.

Asi i proto se v prvních letech po převratu objevila znovu myšlenka samostatné obce a v roce 1992 bylo vyvoláno referendum. V referendu separatisti neuspěli. Vše usnulo a nikdo nepřipomínal, že díky Kokonínu a jeho obyvatel plynou do městského rozpočtu Jablonce n. N. nemalé peníze. Ani obyvatelé Kokonína, ani představitelé města si to neuvědomovali.

A ty peníze se po projití molochem jablonecké radnice vracejí do této části Jablonce n. N. jaksi v hodně zredukovaném stavu. A léta plynula a nic podstatného se neměnilo. Až neuvážené rozhodnutí radních vybudovat v Kokoníně čističku odpadních vod uprostřed rodinných domků vyprovokovalo nejprve zúčastněné obyvatele Kokonína, v podstatě budoucí sousedy čističky, k odporu. K nim se následně přidala i určitá další skupina solidárních obyvatel nejen Kokonína. Tito lidé si správně uvědomují, co je to síla veřejného mínění. Vědí, že hlasu občanů by měli jimi zvolení zastupitelé naslouchat, a také ho respektovat. Tato zdravá solidarita se může nakonec vrátit každému. Kde je psáno, že z radnice nepřijde jiná direktiva, která nebude brát ohledy na jinou část obyvatel a i oni budou nakonec spoléhat na pomoc ostatních občanů.

V rámci „boje" proti umístění čističky si mnoho občanů Kokonína začalo uvědomovat i jiné souvislosti. Začali přemýšlet, co se za ta léta vlastně v Kokoníně vybudovalo nového, čím město přispělo k bohatšímu životu obyvatel Kokonína. A přišli na zřejmou věc, město v Kokoníně investovalo minimálně, město se spíše obohacovalo na úkor Kokonína. Většina investic v Kokoníně přišla ze soukromého sektoru. Samozřejmě se to ale týkalo v podstatě pouze investic do výstavby nových nemovitostí nebo oprav stávajících. Stále více občanů si přeje, aby se město k této opomíjené periferii Jablonce začalo chovat spravedlivě. Když říkám spravedlivě, mluvím hodně o penězích. Pouze zhruba se dá spočítat, kolik za ta léta město inkasovalo prodejem a pronájmem pozemků a nemovitostí v katastru Kokonín. Myslím si, že částka jde do stamilionů.

K tomu připočtěme částku za rozpočtové určení daní, a to v částech daně svěřené i sdílené a desítky milionů, tentokrát ročně, naskakují. Proti těmto příjmům se město v Kokoníně stará o běžnou údržbu, úklid, opravy, občasné investiční akce neadekvátního rozsahu vzhledem k příjmům a určité režijní náklady. Jinak řečeno, zhruba třetina z cca dvaceti milionů korun, které „přinese" Kokonín ročně do městské kasy, odejdou jinam.

K tomu ještě nutno dodat, že se v Kokoníně plánují velké developerské projekty, týká se to severní i jižní stráně, pozdržela je pouze „krize". Jsou podporovány městem a uzemním plánem, zřejmě i proto takový zájem města o „nadvládu" Kokonína.

Na závěr, spousta z vás má možná na celou věc jiný pohled, který odpovídá sdělením a informacím z médií a hlavně jabloneckého měsíčníku. Ten se momentálně stal v podstatě volebním plátkem představitelů města, kteří na radnici rozhodují. Holt komunální volby se blíží. Nutno ještě dodat, političtí profesionálové z radnice občanské hnutí v Kokoníně mediálně válcují a využijí jejich každičké chyby, aby je znedůvěrohodnili.

Pomineme-li čističku odpadních vod, obyvatelé ostatních okrajových částí Jablonce n. N. jsou v obdobné situaci jako my z Kokonína. A přes různé proklamace se to týká v podstatě i centra Jablonce.

Ale na druhou stranu Jablonec a my obyvatelé nyní vlastníme teplárnu, „vyrvali" jsme ji za cca čtvrt miliardy z rukou německého kapitalisty. Vzpomínejte, jak se do jeho rukou dostala. Ten provozem teplárny po dlouhá léta za pochlebného zvedání rukou zastupitelů z ODS, Domova apod. v představenstvu, dozorčí radě atd. na prodeji tepla bezostyšně profitoval, v podstatě za minimálních investic. Když už bylo načase do jablonecké teplárny investovat, zkušeně „vyklidil pole" a za tento danajský dar ještě inkasoval finance.

Jaroslav Novák
V Jablonci nad Nisou, dne 29. 08. 2014

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Sluneční lázně na pokračování
Kokonínských bylo pro vlastní radnici pouze 97, nic se tak nemění

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Výkonná rada ODS v Liberci zrušila členství dvěma členům

Výkonná rada ODS v pátek 12. dubna 2024 v návaznosti na závažné pochybnosti a podezření z korupčního jednání v Liberci rozhodla přijatým usnesením o ukončení členství Petru Židkovi a Petru Syrovátkovi. „Petr Židek byl vyzván, aby z věci vyvodil patřičné důsledky, a rezignoval na své funkce, nicméně výzvu odmítl. Ve stejné věci byl Petr Syrovátko vyzván k pozastavení členství. Oba pánové výzev neakceptovali, proto Výkonná rada ODS využila těchto mimořádných nástrojů. Výkonná rada zároveň rozhodla o zrušení Místního sdružení Liberec, čímž došlo k jeho zániku," uvedl tiskový mluvčí ODS Jakub Skyva.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jarní novinka z Frýdlantu: na zámku ukáží turistům kastelánské křídlo
Jirka Zemler oslavil 85!!!
A bude zase skupina o záchranu
Řidiči mohou o víkendech nechat vozidla v libereckém parkovacím domě
Jarní koncerty v bozkovské sokolovně zakončí Brutus

Nejčtenější články

18.04.: Do centra Liberce přináší kousek exotiky Papilonia – motýlí dům
17.04.: Kvalifikace o 1. volejbalovou ligu pokračuje
17.04.: Program Kulturního centra Vratislavice 101010 v dubnu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace