Jablonec si slavnostně připomněl 100. výročí republiky

29.10.2018 19:40:55 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec si slavnostně připomněl 100. výročí republiky

Oslavy 100. výročí vzniku samostatného Československa se v Jablonci nad Nisou prolnuly s připomínkou 100. výročí ukončení 1. světové války. Těmto dvěma tématům patřil park v Tyršových sadech po celý víkend 27. a 28. října.

Jak se žilo na bojišti

V sobotu patřil celý park vojákům, muzikantům a divadlu. Akci konec 1. světové války aneb Jak se žilo na bojišti připravilo statutární město Jablonec nad Nisou. K vidění byli nejen vojáci v uniformách, ale i automobiloví veteráni a také historická tramvaj, která vozila cestující mezi Jabloncem a Libercem. Děti si mohly také vyzkoušet svou šikovnost či prokázat znalosti ve tvůrčím stanu Vikýře a také opéct na ohni jablka nebo chleba.

Vrcholem sobotního programu, v němž se na pódiu střídala dobová hudba s vojenskými ukázkami, bylo slavnostní symbolické odhalení dvaceti žulových pamětních desek na památníku obětem 1. větové války v Tyršových sadech. Původní bronzové desky se jmény 863 jabloneckých obětí válečných událostí byly ze stěny pomníku směřující do zeleně parku strženy a zničeny v období po 2. světové válce.


„Válečné oběti se tak po více než třiceti letech zcela nevinně staly znovu oběťmi válečného konfliktu. Obnovením pamětních desek se jmény padlých a zemřelých splácíme dluh našim předkům a jejich rodinám. Kéž bychom v budoucnu uměli zabránit tomu, aby se oběťmi stávali nevinní lidé," řekl primátor Petr Beitl při slavnostním aktu.

Deskám se jmény téměř devíti stovek padlých požehnal děkan římskokatolické farnosti v Jablonci nad Nisou Oldřich Kolář. Čestnou stráž pak drželi vojáci Klubu vojenské historie 98. Květiny k památníku přišli položit vojáci v historických uniformách, zástupce Policie ČR i jablonečtí senioři.

Oslavy 100. výročí vzniku samostatného Československa v Jablonci nad Nisou<br />Autor: Jana Veselá100. výročí vzniku republiky

Nedělní akce v Jablonci nad Nisou proběhla v oficiálnějším duchu. Tradiční vzpomínkové setkání u příležitosti výročí 28. října se konalo v deset hodin dopoledne u Památníku obětí 1. světové války. Projev za statutární město Jablonec nad Nisou pronesl primátor města a poslanec Parlamentu ČR Petr Beitl. Ve své řeči zrekapituloval stoletou historii Československa a později České republiky.

„Budoucnost naší země máme dnes ve svých rukou, nepromarněme šanci, která je nám nabídnuta. Nebuďme líní se učit a pracovat na tom, aby právě naše generace vrátila Českou republiku po všech stránkách na to místo, kam ji kdysi dovedli její zakladatelé. Mezi nejrozvinutější země na světě, mezi stát, kde se lidem žije nejlépe," řekl Beitl na závěr svého projevu. Po české státní hymně v podání Hany Herkommerové, zazněly čestné salvy z historických pušek vojáků z Klubu vojenské historie 98.

Věnce a květinové dary k památníku položili představitelé města, zástupci městské i státní policie, ředitel Věznice Rýnovice, zástupci dobrovolných hasičů i Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, ředitelka jabloneckého spolku Českého červeného kříže i zástupci Armády ČR a další občané města Jablonec nad Nisou.

Oslavy 100. výročí vzniku samostatného Československa v Jablonci nad Nisou<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad NisouLípa republiky není v Jablonci jen jedna

Po aktu u památníku se přítomní přesunuli do parku pod městským divadlem v Poštovní ulici, kde byla za účasti téměř stovky lidí slavnostně zasazena Lípa republiky. Jako první přihrnuli hlínu k mladému stromu představitelé města, poté šla lopata z ruky do ruky. Střídali se zástupci státních i městských institucí, skauti i veřejnost. „Ať se jablonecké Lípě republiky daří a ve zdraví roste všem Jablonečanům pro radost nejméně sto let!"

Lípa republiky zasazená městem není jedinou novou lípou na území města. V pátek svoji lipku zasadily děti v mateřské školce Slunečnice. Lípu republiky mají na školním pozemku od posledního říjnového týdne i žáci a učitelé základní školy Liberecká. Jednu ze stěn v budově pak zdobí namalovaná lípa, na kterou je přilepeno téměř 700 lístečků. Právě tolik je totiž ve škole dětí i dospělých ve 100. roce republiky.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Do oslav sto let republiky se zapojili i v Harrachově
Video: V Liberci zasadili Strom republiky
Obrazem: Bitva z 1. světové války na semilském Ostrově
Jablonecké oslavy ve znamení úcty, vlastenectví a pokory

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 76 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Pokračuje výstava fotografií v jablonecké nemocnici

V jablonecké nemocnici na chodbě za bistrem pokračuje výstava fotografií Jaroslavy Fojtíkové, která ve dvou blocích, s názvem Orchideje naší přírody a I u nás máme stepi, představuje svá oblíbená místa České republiky. „Ráda bych vám svými snímky zprostředkovala malou procházku po stepních lokalitách u nás. Z nepřeberného množství druhů rostlin jsem vybrala pár zástupců, typických pro tato místa v průběhu jedné vegetační sezony. Alespoň několik záběrů jsem musela věnovat i zástupcům říše živočišné, bez které by malý exkurz do našich stepních lokalit nebyl myslitelný," uvedla autorka výstavy.

Liberecký kraj finančně podpoří Paměť národa

Celkem 200 tisíc korun poskytne Liberecký kraj společnosti Post Bellum na projekt Paměť národa, který pomůže rozšířit příběhy pamětníků z regionu. Organizaci se podařilo vytvořit nejrozsáhlejší veřejně přístupnou pamětnickou databázi v Evropě a v současné době obsahuje bezmála 5 tisíc svědectví. Kraj dá 200 tisíc korun na projekt Vyhledejme a představme pamětníky 20. století Libereckého kraje. Ucelený obrazový dokument, který by představil příběhy lidí, jež byli přímými účastníky významných historických událostí, zatím v Libereckém kraji chybí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pasecký kostel rozezní písničky o lásce
Mladí hasiči se utkali ve Dvojboji svatého Floriana
Staročeské trhy v Turnově opět uctí mistry řemesel
I.B třída: Mistrovská Bělá oslavila titul osmigólovým nášupem Roztokám
Parní vlak pojede z Turnova na slavnosti do Rychnova

Nejčtenější články

24.05.: Jablonecký FK se díky Slavii vyhnul baráži o Evropu
23.05.: KAM ZA SPORTEM: 24. 5. – 26. 5. 2019
24.05.: Hladiny řek stouply i v Libereckém kraji, nejvíce zlobila Smědá

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Ebony Porn European Porn