Jablonec oslaví 10. výročí partnerství s německým městem Kaufbeuren

18.09.2019 09:24:48 | Autor: Jana Hajná | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec oslaví 10. výročí partnerství s německým městem Kaufbeuren

Letošní Setkání partnerských měst, které se tradičně koná v rámci Jabloneckých podzimních slavností, bude výjimečné. Jablonec a bavorský Kaufbeuren oslaví 10. výročí partnerství.

Oslavy odstartují 20. září v poledne zahájením podzimních slavností, následně na Mírovém náměstí společně vystoupí Musikvereinigung Neugablonz a Mladá dechovka a od 16.00 se v Domě Česko-německého porozumění bude konat vernisáž výstavy fotografií Kaufbeuren - Nové pohledy, která potrvá do 18. října 2019.

Dohodu o partnerství obou měst podepsali v roce 2009 tehdejší starostové Petr Tulpa a Stefan Bosse. „Spolupráce mezi oběma městy ale v praxi funguje mnohem déle. Po 2. světové válce většina původního obyvatelstva Jablonce nalezla nové útočiště právě v Kaufbeurenu, kde vznikla nová čtvrť Neugablonz, neboli Nový Jablonec," doplnila Kateřina Hujerová z kanceláře primátora, která oslavy partnerství organizuje.

Postupně se spolupráce mezi městy rozvinula v různých oblastech: kultuře, sportu, školství a mezi církvemi. V současnosti probíhá také na úrovni tří jabloneckých škol (ZŠ Liberecká 26, Gymnázium Dr. Antona Randy, SUPŠ). Zapojují se i další jablonecké organizace. Jablonecké kulturní a informační centrum se účastní veletrhů a pořádá do Kaufbeurenu zájezdy. Eurocentrum Jablonec nad Nisou hostí veletrh s účastní bavorského města. Spolupracují spolu ale také archivy, umělecká sdružení a muzea.

V rámci oslav desetiletého partnerství Jablonec letos podpořil mnoho projektů. V červnu si „staří" i „noví" Jablonečané v Neugablonz společně připomenuli 100. výročí založení fotbalového klubu a ve stejném termínu se na kaufbeurenské půdě konal házenkářský turnaj, jehož se pravidelně účastní sportovci z TJ Eletro-Praga.

Představitelé Jablonce v červenci navštívili kaufbeurenské městské slavnosti Tänzelfest, kde měl Jablonec svůj vlastní stánek. V rámci Tänzelfestu pravidelně v průvodu dechovek vystupují kapely Musikvereinigung Neugablonz a Mladá dechovka. „Obě kapely za sebou mají mnoho společných koncertů a festivalů, společně si zahrály dokonce i na půdě Evropského parlamentu jako příklad skvěle fungujícího partnerství," dodala Hujerová s tím, že soubory spolu začaly spolupracovat už před 30 lety.

Kaufbeuren se v rámci Jabloneckých podzimních slavností bude prezentovat ve vlastním stánku, ve kterém bude prodávat regionální pochutiny. Podpořit ho do Jablonce přijede pět desítek krajanů, kteří v regionu stráví celé čtyři dny a prohlédnou si Jablonec a okolí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonecké podzimní slavnosti se odehrají v novém kabátě
Jablonecký primátor navštívil slavnosti v partnerském městě
Primátor Jablonce Kroupa se setkal se svým protějškem z Kaufbeurenu
Schuhplattler na jabloneckých Podzimních slavnostech

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Odstávka lanovky na Ještěd

Od čtvrtku 22. října až do 20. listopadu 2020 proběhne odstávka lanové dráhy na Ještěd. O obnovení provozu po ukončení odstávky bude rozhodnuto podle aktuální situace.

Obnovení dvou zastávek autobusů v Jablonci

Od čtvrtka 29. října budou obnovené v Jablonci nad Nisou zastávky MHD pro linku č. 109 jedoucí na trase nádr. Jablonecké Paseky přes Mšeno do Rýnovic. Konkrétně jde o zastávky Jeronýmova a Březová, náhradní zastávka Paseky, linka č. 109 se vrací na standardní trasu a náhradní zastávka ElektroPraga se ruší.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Roztokách u Jilemnice hoří průmyslová hala
Koaliční smlouvu podepsali 28. října zástupci tří krajských stran
Obrazem: Nutrie se zabydlely na březích Jizery v Semilech
Položením květin uctila nová krajská koalice vznik samostatného státu
Horská služba pomáhá se systémem záchrany v Bosně a Hercegovině

Nejčtenější články

26.10.: Zlodějka ukradla v Jablonci ořechy a hrozí jí až osm let za mřížemi
26.10.: Řídil dodávku po Loužnici a měl v dechu 2,73 promile
27.10.: Z místa nehody ve Velkých Hamrech ujel, díky svědkovi jej vypátrali

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn