Jablonec oslaví 10. výročí partnerství s německým městem Kaufbeuren

18.09.2019 09:24:48 | Autor: Jana Hajná | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec oslaví 10. výročí partnerství s německým městem Kaufbeuren

Letošní Setkání partnerských měst, které se tradičně koná v rámci Jabloneckých podzimních slavností, bude výjimečné. Jablonec a bavorský Kaufbeuren oslaví 10. výročí partnerství.

Oslavy odstartují 20. září v poledne zahájením podzimních slavností, následně na Mírovém náměstí společně vystoupí Musikvereinigung Neugablonz a Mladá dechovka a od 16.00 se v Domě Česko-německého porozumění bude konat vernisáž výstavy fotografií Kaufbeuren - Nové pohledy, která potrvá do 18. října 2019.

Dohodu o partnerství obou měst podepsali v roce 2009 tehdejší starostové Petr Tulpa a Stefan Bosse. „Spolupráce mezi oběma městy ale v praxi funguje mnohem déle. Po 2. světové válce většina původního obyvatelstva Jablonce nalezla nové útočiště právě v Kaufbeurenu, kde vznikla nová čtvrť Neugablonz, neboli Nový Jablonec," doplnila Kateřina Hujerová z kanceláře primátora, která oslavy partnerství organizuje.

Postupně se spolupráce mezi městy rozvinula v různých oblastech: kultuře, sportu, školství a mezi církvemi. V současnosti probíhá také na úrovni tří jabloneckých škol (ZŠ Liberecká 26, Gymnázium Dr. Antona Randy, SUPŠ). Zapojují se i další jablonecké organizace. Jablonecké kulturní a informační centrum se účastní veletrhů a pořádá do Kaufbeurenu zájezdy. Eurocentrum Jablonec nad Nisou hostí veletrh s účastní bavorského města. Spolupracují spolu ale také archivy, umělecká sdružení a muzea.

V rámci oslav desetiletého partnerství Jablonec letos podpořil mnoho projektů. V červnu si „staří" i „noví" Jablonečané v Neugablonz společně připomenuli 100. výročí založení fotbalového klubu a ve stejném termínu se na kaufbeurenské půdě konal házenkářský turnaj, jehož se pravidelně účastní sportovci z TJ Eletro-Praga.

Představitelé Jablonce v červenci navštívili kaufbeurenské městské slavnosti Tänzelfest, kde měl Jablonec svůj vlastní stánek. V rámci Tänzelfestu pravidelně v průvodu dechovek vystupují kapely Musikvereinigung Neugablonz a Mladá dechovka. „Obě kapely za sebou mají mnoho společných koncertů a festivalů, společně si zahrály dokonce i na půdě Evropského parlamentu jako příklad skvěle fungujícího partnerství," dodala Hujerová s tím, že soubory spolu začaly spolupracovat už před 30 lety.

Kaufbeuren se v rámci Jabloneckých podzimních slavností bude prezentovat ve vlastním stánku, ve kterém bude prodávat regionální pochutiny. Podpořit ho do Jablonce přijede pět desítek krajanů, kteří v regionu stráví celé čtyři dny a prohlédnou si Jablonec a okolí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonecké podzimní slavnosti se odehrají v novém kabátě
Jablonecký primátor navštívil slavnosti v partnerském městě
Primátor Jablonce Kroupa se setkal se svým protějškem z Kaufbeurenu
Schuhplattler na jabloneckých Podzimních slavnostech

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj podpoří hospodaření v lesích

Liberecký kraj dlouhodobě podporuje hospodaření v lesích, a proto před několika lety zřídil Lesnický fond. V roce 2020 ho doplňuje o 2 miliony korun na celkovou částku 6 223 000 korun. Peníze pomohou žadatelům - vlastníkům lesů vyjma státu - v boji proti hmyzím škůdcům a k ochraně lesa před škodami způsobenými zvěří. „V rámci Lesnického fondu Libereckého kraje chceme zejména ochránit lesy proti hmyzím škůdcům pokládáním a asanací lapáků a použitím feromonových odparníků. Chceme také zabezpečit mladé lesní porosty, a proto podpoříme výstavbu nového oplocení. Peníze půjdou i na výchovné zásahy u stromů do stáří 40 let. Zde nám pomáhá i stát, který první zákroky dotuje z vlastních prostředků," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Kraj dotacemi reaguje i na současnou situaci v lesnictví, kdy se nejen v regionu šíří kůrovcová kalamita. Vloni posuzoval kraj v rámci Lesnického fondu celkem 98 žádostí o dotaci v celkové výši 3 350 840 korun.

Upozornění pro cestující a veřejnost

Od úterý 21. ledna od 8 hodiny ranní se v jablonecké ulici Jarní přesunuje zastávka městské hromadné dopravy, a to v obou směrech. Nově ji až do odvolání najdete o 150 metrů dále v ulici Růžová u domu s číslem popisným 15. Důvodem přesunu je havárie plynovodu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Tomáš Slavík byl do třetice vítězný v Brazílii
André Rieu slaví 70 let koncertním přenosem do kin
Program kin v Jablonci nad Nisou od 24. ledna do 5. února
Silnice LK mají nově certifikaci v oblasti životního prostředí
Závod O dřevěného Krakonoše v Rokytnici oslaví dvacetiny

Nejčtenější články

23.01.: Hejtman Libereckého kraje navštívil Desnou
23.01.: Třídenní fotbalová show proběhla v jablonecké hale
22.01.: Zlodějka kradla peněženky pacientkám v nemocničních pokojích

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn