Jablonec oslaví 10. výročí partnerství s německým městem Kaufbeuren

18.09.2019 09:24:48 | Autor: Jana Hajná | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec oslaví 10. výročí partnerství s německým městem Kaufbeuren

Letošní Setkání partnerských měst, které se tradičně koná v rámci Jabloneckých podzimních slavností, bude výjimečné. Jablonec a bavorský Kaufbeuren oslaví 10. výročí partnerství.

Oslavy odstartují 20. září v poledne zahájením podzimních slavností, následně na Mírovém náměstí společně vystoupí Musikvereinigung Neugablonz a Mladá dechovka a od 16.00 se v Domě Česko-německého porozumění bude konat vernisáž výstavy fotografií Kaufbeuren - Nové pohledy, která potrvá do 18. října 2019.

Dohodu o partnerství obou měst podepsali v roce 2009 tehdejší starostové Petr Tulpa a Stefan Bosse. „Spolupráce mezi oběma městy ale v praxi funguje mnohem déle. Po 2. světové válce většina původního obyvatelstva Jablonce nalezla nové útočiště právě v Kaufbeurenu, kde vznikla nová čtvrť Neugablonz, neboli Nový Jablonec," doplnila Kateřina Hujerová z kanceláře primátora, která oslavy partnerství organizuje.

Postupně se spolupráce mezi městy rozvinula v různých oblastech: kultuře, sportu, školství a mezi církvemi. V současnosti probíhá také na úrovni tří jabloneckých škol (ZŠ Liberecká 26, Gymnázium Dr. Antona Randy, SUPŠ). Zapojují se i další jablonecké organizace. Jablonecké kulturní a informační centrum se účastní veletrhů a pořádá do Kaufbeurenu zájezdy. Eurocentrum Jablonec nad Nisou hostí veletrh s účastní bavorského města. Spolupracují spolu ale také archivy, umělecká sdružení a muzea.

V rámci oslav desetiletého partnerství Jablonec letos podpořil mnoho projektů. V červnu si „staří" i „noví" Jablonečané v Neugablonz společně připomenuli 100. výročí založení fotbalového klubu a ve stejném termínu se na kaufbeurenské půdě konal házenkářský turnaj, jehož se pravidelně účastní sportovci z TJ Eletro-Praga.

Představitelé Jablonce v červenci navštívili kaufbeurenské městské slavnosti Tänzelfest, kde měl Jablonec svůj vlastní stánek. V rámci Tänzelfestu pravidelně v průvodu dechovek vystupují kapely Musikvereinigung Neugablonz a Mladá dechovka. „Obě kapely za sebou mají mnoho společných koncertů a festivalů, společně si zahrály dokonce i na půdě Evropského parlamentu jako příklad skvěle fungujícího partnerství," dodala Hujerová s tím, že soubory spolu začaly spolupracovat už před 30 lety.

Kaufbeuren se v rámci Jabloneckých podzimních slavností bude prezentovat ve vlastním stánku, ve kterém bude prodávat regionální pochutiny. Podpořit ho do Jablonce přijede pět desítek krajanů, kteří v regionu stráví celé čtyři dny a prohlédnou si Jablonec a okolí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonecké podzimní slavnosti se odehrají v novém kabátě
Jablonecký primátor navštívil slavnosti v partnerském městě
Primátor Jablonce Kroupa se setkal se svým protějškem z Kaufbeurenu
Schuhplattler na jabloneckých Podzimních slavnostech

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Nová okna pro jabloneckou školku

Statutární město Jablonec nad Nisou vyhlásilo výběrové řízení na výměnu a opravu oken v jedné z jabloneckých školek. Realizace by měla proběhnout o prázdninách příštího roku. „Veřejná zakázka je vyhlášená na výměnu za repliky a opravu oken v Mateřské škole v ulici 28. října, a to v její staré části. Předpokládaná hodnota zakázky je 2,3 milionu korun a vybraný zhotovitel ji musí zvládnout během prázdnin příštího roku, aby děti mohly do školky nastoupit opět od září 2020," řekl náměstek pro rozvoj města Petr Roubíček. Podle původního plánu měly opravy v této mateřské škole začít už tyto prázdniny, oprava a výměna oken byla rozdělená do dvou let. Městu se však nepřihlásil vhodný zhotovitel, proto musí vyhlásit výběrové řízení znovu.

Záměr vstupu kraje do MMN podpořilo semilské zastupitelstvo

Zastupitelé města Semily na svém jednání v pondělí 11. listopadu 2019 jednohlasně schválili záměr vstupu Libereckého kraje do společnosti MMN, a.s. prostřednictvím nabytí akcií společnosti v hodnotě až 162 500 000 Kč, a to za podmínky zachování péče v zařízeních provozovaných MMN, a.s. ve stávajícím rozsahu. Podrobnosti na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Střelecké závody v semilské hale ozdobila Kateřina Emmons
U odbočky na Rádlo narazilo auto do divočáka
Bezpečně na silnice se zimními pneumatikami
Zlepšení béčka Bižuterie i v krajském přeboru
Hasiči řeší únik nebezpečných látek v Hamru na Jezeře

Nejčtenější články

18.11.: Setkání atletů na Střelnici se vydařilo
19.11.: V Plavech se sázelo stromořadí
17.11.: Do Jizerských hor vysadí tisíce původních stromků

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn