Jablonec obhájil Oskara za nízkou produkci komunálního odpadu

19.01.2021 07:27:56 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec obhájil Oskara za nízkou produkci komunálního odpadu

Jablonec nad Nisou patří k největším městům v České republice s produkcí pod 150 kg odpadu na obyvatele za rok. Spolek Arnika udělil i v roce 2020 Jablonci nad Nisou Odpadového Oskara za nejnižší produkci směsného komunálního odpadu na obyvatele v kategorii měst nad 5 000 obyvatel v Libereckém kraji. Výborné výsledky má město díky dlouhodobé podpoře třídění i proto, že domácnosti platí za směsný komunální odpad podle jeho skutečné produkce, tzn. podle objemu nádoby a frekvence jejího vývozu.

Jablonečané dobře třídí a tuto snahu finančně ocení společnost Eko-kom, a.s.. V průběhu roku 2020 se vytřídilo 3 913 tun z barevných kontejnerů, sběrných dvorů, ze sběren a výkupen i ze školních sběrů. Vzhledem k vysoké hmotnosti tvořily největší podíl z celkového množství odpadu kovy, a to 1 349 tun. K dalším položkám patří 1 224 tun papíru, 736 tun skla a 604 tun plastů.

„Za loňský rok přesáhne výše odměny pro Jablonec 6,8 mil. korun, které použijeme opět na provoz a zkvalitňování systému třídění odpadů. V průběhu roku 2020 se tak na řadě míst objevily nové kontejnery, u některých stanovišť se zvýšila četnost vývozů, vznikla nová stanoviště kontejnerů na tříděný odpad apod.," konstatoval ekonomický náměstek Milan Kouřil a dodal: „V roce 2020 kleslo množství směsného komunálního odpadu. V černých popelnicích a kontejnerech skončilo 6 399 tun odpadu, tedy o 52 tun méně než v roce 2019."

Také odpadové hospodářství ovlivnil Covid-19. „Především se to projevilo v nárůstu množství obalového materiálu, protože lidé začali daleko více nakupovat v internetových obchodech. Zatímco v roce 2019 bylo v modrých kontejnerech 737 tun papíru, v loňském roce se jeho množství vyšplhalo o téměř 40 % na 1 022 tun," řekla Barbora Šnytrová z oddělení správy místního hospodářství.

Velkou měrou se na celkovém množství papíru podílejí školní sběry, které však loni kvůli uzavřeným školám pokleslo na 102 tuny. Kromě kontejnerů lze papír odevzdat i ve sběrnách a výkupnách, například v ulicích Belgická a Želivského.

Meziroční nárůst o 12 % zaznamenaly plasty. „Již několik let se mohou do žlutých kontejnerů kromě PET lahví odevzdávat též veškeré plasty z domácností a nápojové kartony (tetrapaky), které tvoří necelá 2 % obsahu žlutých kontejnerů, což odpovídá množství kolem 10 tun ročně," vypočítala Šnytrová, podle níž se osvědčily i šedé kontejnery. V Jablonci slouží už tři roky a od loňska jsou na 23 stanovištích. Množství odevzdaného kovového odpadu roste, za rok 2020 se takto vysbíralo téměř 15 tun. Skla se v Jablonci vytřídilo oproti roku 2019 o 30 tun více, celkově 736 tun, z čehož zhruba 30 % tvoří čiré sklo.

Hojně využívané jsou bílé kontejnery na použitý textil, jehož množství se vyšplhalo téměř na 135 tun. Jablonečané odevzdali také 26 tun nebezpečného odpadu, 37 tun pneumatik, 115 tun velkých elektrospotřebičů a 23 tun drobných, 248 plochých televizorů a monitorů. Na celkovém množství odpadu se v Jablonci významně podílí i ten velkoobjemový, který občané odevzdávají ve sběrných dvorech nebo při ambulantních svozech. V uplynulém roce se jednalo o 1 163 tuny. Na sběrných dvorech a při mobilních svozech mohou lidé odevzdávat také biologicky rozložitelný odpad, kterého bylo v roce 2020 celkem 453 tuny.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Město Jablonec nad Nisou zabodovalo v Odpadovém Oskarovi 2020
Peníze za Odpadového Oskara Jablonec využije na zkvalitnění třídění
Odpadového Oskara 2019 mají Dalešice, Malá Skála a Jablonec
Krajského Odpadového Oskara 2018 mají Dalešice, Malá Skála a Semily
Krajského Odpadového Oskara 2017 mají Kravaře, Malá Skála a Semily
K obcím s nejnižší produkcí odpadu míří Oskar. Oceněny jsou i Dalešice
Obcemi s nejnižší produkcí odpadu v kraji jsou Dalešice, Vysoké a Semily

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj pokračuje v úsilí zrušit zpoplatnění části silnice I/38 pro kamiony

Vyřadit část silnice I/38 v úseku mezi Jestřebím a hranicí kraje ze seznamu silnic první třídy, kde se platí mýto, chce dlouhodobě Liberecký kraj. Na svém úterním zasedání schválila rada kraje zaslání tohoto požadavku Asociaci krajů České republiky. Ta oslovila kraj s žádostí o spolupráci při sbírání dat pro rozšíření mýtného systému na silnicích prvních tříd. „Proti zpoplatnění silnice jsme byli od okamžiku, kdy se tento plán na Ministerstvu dopravy objevil. Zmíněný úsek z Jestřebí na hranici kraje totiž mohou řidiči, kteří se chtějí placení mýta vyhnout, objet po krajských silnicích a tím je neúměrně zatěžovat," poukázal hejtman Martin Půta. „Na toto téma jsme jednali s ministrem dopravy a také s předsedou Asociace krajů České republiky již minulý týden. Oba přislíbili, že se budou touto problematikou zabývat. Není to totiž v rámci České republiky ojedinělý případ."

Od 3. března přichází další změny jízdních řádů

Od středy 3. března 2021 dochází ke změně jízdních řádů regionálních autobusových linek, a to v důsledku opatření proti šíření nemoci Covid-19. Provoz prázdninových jízdních řádů je prodloužen (do 12. června, respektive do odvolání). Provoz školních spojů doplněných za účelem přepravy žáků do ZŠ je do odvolání pozastaven. Více informací naleznete na našem webu v sekci Jízdní řády/Připravované změny.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sčítání lidu, domů a bytů 2021 se blíží
Darujte plazmu, vyzývají odborníci. Mnoho z nás ji může potřebovat
Rekonstrukce střechy panelového domu v Harrachově je bezodkladná
Jablonec začal s distribucí roušek osobám v nouzi
Rozhledna Dubecko měla být původně jen vysílač mobilního operátora

Nejčtenější články

04.03.: Jablonečtí strážníci nepochybili, říká výsledek prověrky
05.03.: Ministr vnitra udělil výjimku pro občany jablonecké Proseče a Vratislavic
05.03.: V Jablonci hořelo na dně nádrže v Zeleném údolí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn