Jablonec je již na zimu připravený

30.10.2015 08:32:37 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec je již na zimu připravený

Statutární město Jablonec nad Nisou má na zimní údržbu vyčleněno opět 21 milionů korun. „I když některé zdroje tvrdí, že bude letos opět mírná zima, připravili jsme peníze i plán zimní údržby tak, abychom byli připraveni na všechny varianty. Zimu v Jablonci nemůžeme podcenit," řekl náměstek primátora Miloš Vele.

„Náklady na údržbu komunikací v zimních měsících nejsou přímo úměrné spadu sněhu. Teploty kolem nuly a déšť jsou naopak na údržbu náročnější, stejně jako následné opravy poškozených vozovek a chodníků způsobených klimatickými vlivy," dodal na vysvětlenou náměstek Vele.

Loňská zima byla teplotně i co do spadu sněhu nezvykle mírná, i tak ale jablonecká radnice zaplatila za zimní údržbu 2014-15 více než 16,5 milionu korun.

Letos je do Plánu zimní údržby, který začíná platit 1. listopadu 2015, zařazeno 162 km silnic, 58 km chodníků a 19 km2 parkovacích ploch. V plánu zatím nejsou zahrnuty chodníky a komunikace, které se na podzim dodělávaly a ještě nejsou ukončené předávací procesy. „Jedná se například o ulice Ladova, Lesní nebo nové komunikace na Žižkově Vrchu realizované v rámci IPRM. Tyto plochy se budou také uklízet, ale do plánu zimní údržby jsme je zařadit nemohli," vysvětlil Pavel Kozák, vedoucí oddělení správy komunikací.

Při tvorbě plánu zimní údržby se vychází ze zkušeností a poznatků minulých let, z podnětů policie a samozřejmě z připomínek občanů. Udržované komunikace jsou rozděleny podle pořadí důležitosti. V I. pořadí, tedy do 4 hodin od spadu sněhu, je udržováno 28 km komunikací, jedná se zejména o hlavní průtahy městem, příjezdy ke zdravotnickým a školským zařízením. Ne všechny komunikace ve městě ale udržuje město.

Technické služby mohou uklízet jen městské komunikace

Technické služby Jablonec nad Nisou (TSJ) udržují jen ulice, které patří městu. Na území Jablonce se nacházejí silnice I. třídy ve vlastnictví státu a silnice II. a III. třídy ve vlastnictví kraje, tyto komunikace TSJ neudržuje, o jejich držbu se stará krajská správa silnic KSS LK nebo ŘSD. Jedná se například o ulice: Liberecká, Pražská, Turnovská, Maršovická, Želivského, Čsl. armády, Novoveská, 5. května, U Přehrady, Janovská...

„Po těchto a dalších ulicích vozy TSJ přejíždějí, aniž by je upravovaly, protože se po nich dostávají na komunikace, které jsou v majetku města a ve správě právě technických služeb," vysvětlil náměstek primátora Miloš Vele a odpovídá tak na vyslovené i nevyslovené otázky občanů, kteří pouhý průjezd vozů technických služeb po těchto silnicích sledují se zdviženým obočím a tázavým pohledem. Zejména v době intenzívního spadu sněhu je také obtížné zkoordinovat průtahy chodníků podél krajských komunikací a stává se, že krajští silničáři právě protažené chodníky zahrnou sněhem z ulice. Těmto situacím se oba dispečinky - jak ten KSS LK tak TSJ snaží předcházet, nicméně průjezdnost města je prioritou.

Pracovníci veřejně prospěšných prací se uplatní i v zimě

I v letošním roce se počítá se zapojením pracovníků veřejně prospěšných prací. „Kolem 30-40 pracovníků VPP opět využijeme pro úklid na zastávkách, přechodech, u škol, na autobusovém nádraží, stanovištích separovaného odpadu a dalších exponovaných místech," doplnil vedoucí správy komunikací Kozák.

Posypových materiálů i techniky je dostatek

Technické služby jsou zásobeny 2,5 t chemických posypových materiálů a 2 t inertního posypu. Letos již třetím rokem budou TSJ používat k ošetření ulic a chodníků v centru města ekologický materiál Ekogrit, který se v minulých letech osvědčil.

Novinkou ve vozovém parku technických služeb je velké multifunkční vozidlo na průtah a chemické ošetření vozovek. Celkem mají TSJ k dispozici 15 multifunkčních posypových a průtahových vozidel různé velikosti, dále malé i velké sněhové frézy, průtahová vozidla, nakladače a nákladní auta na odvoz sněhu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zima může začít, silničáři mají schválený plán údržby
Úklid v zimě 2014/15 stál v Jablonci nad Nisou přes 15 milionů korun

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Libštátský vánoční jarmark se koná popatnácté ve dvoře U Janatů

Už 15. ročník vánočního jarmarku v Libštátě se bude konat v sobotu 14. prosince od 10 hodin U Janatů ve dvoře pod zastávkou Českých drah. Nově bude stánek s vyřezávanými dřevěnými figurkami a puzzle výrobky. Také pečení sejkor bude nově na otevřeném ohni. Současně bude prodej vánočních stromků všeho druhu. Více podrobností

Českolipské muzeum se na více než rok uzavře pro veřejnost

Hlavní budova Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě se od 1. ledna příštího roku uzavře. Až do 28. února roku 2021 zde totiž bude probíhat stavební projekt vedoucí ke snížení energetické náročnosti celého sídla. Uzavřené budou všechny stálé přírodovědné a historické expozice a výstavní prostory muzea i galerie. Projekt zateplování vyjde kraj na přibližně 14,6 milionu korun včetně DPH.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vyčarujte si krásné Vánoce s Bytovým textilem Matouš
Pohodové vánoční trhy vykouzlily v Turnově adventní náladu
Adventní koncert v jablonecké nemocnici se opět vydařil
Firma roku vyrábí městský mobiliář, vítězný živnostník oživil kolářství
Jablonečtí strážníci zachránili život muže v obchodním centru

Nejčtenější články

14.12.: Vyčarujte si krásné Vánoce s Bytovým textilem Matouš
11.12.: Zdravotně postiženým z Jablonce se podnikatelé složili na nové auto
11.12.: Na Pomerančovém mítinku startovalo přes 800 atletických nadějí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Individuální bydlení v blízkosti Hamerského jezera v obci Hamr na Jezeře.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn