Jablonec hlásí, že je na zimu připravený

02.11.2017 14:39:18 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec hlásí, že je na zimu připravený

Statutární město Jablonec nad Nisou má na zimní údržbu vyčleněno opět 21 milionů korun. Letos je do Plánu zimní údržby, který začal platit 1. listopadu 2017, zařazeno 163 km silnic, 59 km chodníků a 20 km2 parkovacích ploch.

„Náklady na údržbu komunikací v zimních měsících nejsou přímo úměrné spadu sněhu. Teploty kolem nuly a déšť jsou naopak na údržbu náročnější, stejně jako následné opravy poškozených vozovek a chodníků způsobených klimatickými vlivy. Musíme být připraveni na všechny varianty. Zimu v Jablonci nemůžeme podcenit," řekl náměstek primátora Miloš Vele.

Loňská zima v období od 1. 11. 2016 do 31. 3. 2017 stála městskou kasu 20,7 milionu korun. „Zimní údržba jen v lednu odčerpala z městského rozpočtu 11,6 milionu korun. Za celou zimu napadlo 187 cm sněhu, z toho 143 cm nasněžilo právě v lednu. V týdnu od 16. do 20. ledna jsme dokonce kvůli intenzívnímu sněžení museli vyhlásit kalamitní stav," ohlédl se za uplynulou zimou ekonomický náměstek Miloš Vele.

Zimní údržba spočívá ve zmírnění důsledků povětrnostních vlivů na komunikacích průtahem a chemickými či inertními posypy. „Když spadne hodně sněhu, řešíme i jeho odvoz a frézování. Především musíme zajistit sjízdnost a schůdnost komunikací zařazených do plánu. Pokud není možné toto stihnout v daných časových lhůtách, jedná se případně o vyhlášení kalamitního stavu," vysvětlil Pavel Kozák, vedoucí odd. správa komunikací, který má zimní údržbu na starosti.

Kalamitní stav vyhlašuje primátor města v případě mimořádného spadu sněhu, event. náledí, při nichž není možné dodržovat Plán zimní údržby. V případě kalamitního stavu je prioritou zajistit průjezdnost města po hlavních komunikacích a trasách MHD, důležité jsou také přístupové cesty ke zdravotnickým zařízením.

„Při tvorbě plánu zimní údržby se vychází ze zkušeností a poznatků minulých let, z podnětů policie a samozřejmě z připomínek občanů. „Je nutné, aby si i lidé uvědomili, že žijeme v horském městě, že sníh neumíme odčarovat a je potřeba se povrchům vozovek a chodníků přizpůsobit. V zimě to klouže a je mokro. Při přesunech je lepší počítat s větší časovou rezervou než v létě za sucha," doporučil náměstek Vele. Udržované komunikace jsou rozděleny podle pořadí důležitosti. V I. pořadí, tedy do 4 hodin od spadu sněhu, je udržováno 28 km komunikací, jedná se zejména o hlavní průtahy městem, příjezdy ke zdravotnickým a školským zařízením. Ne všechny komunikace ve městě ale udržuje město.

Technické služby uklízí městské komunikace

Zima v Jablonci - leden 2017 Na území Jablonce se nacházejí silnice I. třídy, které jsou ve vlastnictví státu a jejich správcem je Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) - např. Pražská, 5. Kvěna nebo Podhorská. Silnice II. a III. třídy jsou ve vlastnictví a správě krajské správy silnic (KSSLK) - např. část Palackého, Želivského, SNP nebo Janovská. Ve správě města a péči technických služeb jsou tedy jen komunikace ve vlastnictví města. Všichni tři správci spolu komunikují a při úklidu města spolupracují . Plán zimní údržby statutárního města Jablonec nad Nisou ale platí jen pro městské komunikace. Platí od 1. 11. 2017 do 31. 3. 2018.

„Zimní údržbu a spolupráci každoročně projednáváme se zástupci KSS LK a ŘSD a snažíme si vycházet vstříc. Nicméně, zejména v době intenzívního spadu sněhu je obtížné zkoordinovat průtahy chodníků podél krajských komunikací a stává se, že krajští silničáři právě protažené chodníky zahrnou sněhem z ulice. Těmto situacím se oba dispečinky - jak ten KSS LK tak TSJ snaží předcházet, průjezdnost města je však v dané situaci prioritou," konstatuje vedoucí odd. správa komunikací jabloneckého magistrátu Pavel Kozák. Loňská kalamita prověřila vzájemnou spolupráci při odvozech a čištění chodníků zejména podél silnic vyšších tříd.

Při zimní údržbě se opět počítá s pracovníky VPP

I v letošním roce se počítá se zapojením pracovníků veřejně prospěšných prací. „Kolem 30-40 pracovníků VPP opět využijeme v případě vyššího spadu sněhu pro úklid na zastávkách, přechodech, u škol, na autobusovém nádraží, stanovištích separovaného odpadu a dalších exponovaných místech," doplnil vedoucí správy komunikací Kozák.

Posypových materiálů i techniky je dostatek

Technické služby jsou zásobeny 2,5 tuny chemických posypových materiálů a 2 tuny inertního posypu. Letos již pátým rokem budou TSJ používat k ošetření ulic a chodníků v centru města ekologický materiál Ekogrit, který se v minulých letech osvědčil.

Společnost TSJ využívá při zimní údržbě 15 multifunkčních posypových a průtahových vozidel různé velikosti, dále malé i velké sněhové frézy, průtahová vozidla, nakladače a nákladní auta na odvoz sněhu. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

První výjezd zimní údržby komplikovala vichřice a popadané stromy
Následky větru v Jablonci naštěstí nejsou fatální
Krajští silničáři hlásí, že jsou na zimu připraveni
Zima 2016/ 2017 stála jabloneckou městskou pokladnu 20,7 milionu
Zima 2015/ 2016 stála jabloneckou městskou pokladnu 10,3 milionu

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát

Prodloužený víkend znamenal výrazně vyšší počet návštěvníků Krkonoš a s tím i nárůst počtu zásahů, do Špindlerova Mlýna letěl i vrtulník. Pět náročných zásahů jen za posledních 24 hodin má za sebou Horská služba ze Špindlerova Mlýna. Podrobnosti o zásazích na Našem Pojizeří

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Do jabloneckého muzea na skleněné pátky
Jablonecký krystal rozzářila designová svítidla
Lidové chaloupky z Železnobrodska představuje výstava Petra Luniaczka
Tragická nehoda u Horní Branné. Po střetu s autem zemřel motocyklista
Fungující komunikace je základ spolupráce i v osadních výborech

Nejčtenější články

04.07.: Zahraniční dělníci o nákaze často nevědí. Otestujte se, vybízejí hygienici
06.07.: Jediná šance jak to napravit je Baník
04.07.: Zlatá popelnice 2019: nejlíp třídí odpady v Albrechticích a Jablonečku

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn