Jablonec chce připravit památníky na 100. výročí 1. světové války

05.08.2016 19:02:32 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec chce připravit památníky na 100. výročí 1. světové války

Jablonecká radnice už nyní myslí na 100. výročí ukončení 1. světové války na podzim roku 2018. V Jablonci je šest existujících připomínek 1. světové války. Největší z nich je památník v Tyršových sadech. Některé z nich je třeba rekonstruovat.

„Zmapovali jsme pomníky 1. světové války na území města a začínáme postupně připravovat jejich opravy tak, abychom si za dva roky mohli důstojně připomenout výročí ukončení válečného konfliktu," řekl primátor města Petr Beitl.

Památníky první světové války v našem regionu se v mnoha případech staly obětí protiněmeckých nálad po druhé světové válce, navzdory tomu, že některé připomínaly i padlé českého původu. „Domnívám se, že důležité je se s historií vyrovnat a památníkům, které se dochovaly, vytvořit důstojné prostředí. Je dobré se z historie poučit a obzvlášť v dnešní rozporuplné době si připomenout ty, kteří obětovali to nejdražší - svůj život," uvedl primátor a dodává, že jména válečných obětí a někdejších jabloneckých občanů budou obnovena na pamětních deskách i na místech již zaniklých pomníků. „Hodnoty, jako je úcta k člověku, vlastenectví a pokora by neměly vymizet ani ze současné společnosti," připomněl Petr Beitl.

„Jablonec srostl z více obcí, každá obec měla svůj pomník svým padlým synům, proto v současném Jablonci nalezneme celkem 6 existujících pomníků," vysvětlil Lukáš Pleticha, náměstek primátora a milovník historie. Monumentální žulový památník v Tyršových sadech je vůbec největším v Jablonci a podle některých zdrojů patří k největším i v celé republice.

Památník v Tyršových sadech

Památník Tyršovy sady<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou V první světové válce zahynulo či zmizelo téměř 900 jabloneckých mužů, Jablonec měl v té době cca 30 tisíc obyvatel. Válka poznamenala téměř každou rodinu a Jablonečtí dlouho hledali důstojné místo pro památník připomínající válečné oběti. Jedním z míst byl i park, který měl vzniknout na místě bývalého hřbitova na Horním náměstí.

K slavnostnímu odhalení pomníku nakonec došlo 18. října 1936 v Městském parku na rohu dnešních ulic Sadová a U Balvanu. A byla to velká událost, nikdo netušil, že ani ne za tři roky vypukne konflikt ještě krvavější. Čtyři desky se jmény 724 padlých a zemřelých a 139 nezvěstných obětí první války původně zdobily žulovou zeď směrem do parku, byly zničeny po druhé světové válce, kdy se odstraňovalo vše německé. Stejně tak v poválečné době došlo k odtesání německého nápisu „Vlast děkuje svým mrtvým synům". Dlouhá léta byl památník bez povšimnutí a bez údržby, až v posledních letech se zde konají vzpomínková setkání u příležitosti vzniku samostatného Československého státu 28. října 1918.

Podle podrobného technického průzkumu je památník ve velmi špatném technickém stavu a vyžaduje radikální řešení. Rada města proto odsouhlasila jeho komplexní opravu včetně pokácení stromu, který stojí v těsném sousedství a narušuje statiku. „Náklady na obnovu památníku včetně navrácení desek se jmény obětí jsou více než 5 milionů korun, využijeme proto možnost požádat o dotaci na obnovu tohoto pietního místa u ministerstva obrany," řekl náměstek primátora Lukáš Pleticha. „Opravu památníku bychom rádi stihli do 100. výročí ukončení 1. světové války v roce 2018," dodal Pleticha.

Pomníky na Dobré Vodě, na Vrkoslavicích, v Pasekách

V Jablonci ale existují i památníky, které vyžadují mnohem menší zásah. Většinou jen očištění od mechu, případně vyspárování a úpravu bezprostředního okolí. Pomník na Dobré Vodě, jehož autorem je slavný jablonecký architekt Robert Hemmrich, je ze všech nejvíce zachovalý a jsou na něm i originální nápisy. Stejně tak nedaleký pomník v parku na vrkoslavickém náměstí.

Zachovalý je i žulový pomník s klečící ženou v Pasekách na rohu Lučanské a Zahradní ulice, který je dílem jabloneckého sochaře Franze Huba. V každé ze čtyř stran pomníku byla pamětní deska, jedna s textem Der Heitmat Dank, ostatní se jmény padlých. „Jména se nám podařilo dohledat podle záznamů Archivu v Neugablonz, necháme tedy vyrobit nové pamětní desky a znovu je na památník osadíme," řekla Ivana Řimnáčová, vedoucí odboru stavebního a životního prostředí, díky jejímuž nadšení se už podařilo vzkřísit několik jabloneckých drobných památek. Před pomníkem byl květinový záhon a malé jezírko s vodotryskem, který dnes nahradila parková úprava.

Háj hrdinů nebo psí hřbitov?

Kuriozitou mezi jabloneckými památníky je i Háj hrdinů, v poválečném období mylně přezdívaný „Psí hřbitov" v lese v těsném sousedství domova důchodců v Jabloneckých Pasekách. „Domov býval za války sanatoriem, kde se ze svých zranění zotavovali vojáci a zemřelé tenkrát připomínali pomníčky v blízkém lesoparku. Místu se přezdívá Psí hřbitov, protože nápisy po válce zmizely a někteří lidé se poté domnívali, že se jedná o hroby domácích mazlíčků," vysvětlil tajemník magistrátu a vlastivědný badatel Marek Řeháček.

Památník Kokonín<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou Hustě zarostlé místo v lese má zvláštní atmosféru i dnes, ale pouze všímavý pozorovatel zjistí, že na kamenech v zemi pokrytých mechem bývaly destičky, snad se jmény. „I toto místo plánujeme ve spolupráci s Lesy ČR obnovit. Nejprve, pravděpodobně za pomoci pracovníků veřejně prospěšných prací odstraníme nálety, prořežeme a očistíme náhrobní kameny. Pokud to bude možné, umístíme sem i pamětní desku se jmény vojáků, které Háj připomínal," dodal Řeháček. Právě pátrání po jménech mužů bylo téměř detektivní, nakonec pomohli v Isergebirgs-Museu v Neugablonz a paní Christa Petrásková, která pátrala v jabloneckém archivu. Nakonec našla 14 jmen zveřejněných v deníku Gablonzer Tagblatt v roce 1916. Některá jména se opakují na pomníku plačící ženou v Pasekách. Seznamy nyní porovnávají jablonecké matrikářky podle dobových matričních knih.

Historie se podepsala i na velkém památníku v Kokoníně. Jeho torzo posprejované nevhodnými obrázky dodnes stojí ve zpustlém lesoparku. „S obnovou památníku počítáme v rámci revitalizace kokonínského lesoparku," vysvětluje Pleticha.

Zaniklé památníky

Památníky první světové války stávaly i v Rýnovicích, ve Mšeně, na Proseči či v Lukášově. Ten lukášovský dodnes existuje. Je přestěhovaný do parku v ulici Generála Mrázka a je nazvaný Pomník bojovníků za svobodu a demokracii a obětem bezpráví. Na jeho původní místo na lukášovské návsi umístí radnice jeho repliku.

Pamětní desky v budoucnu nahradí i pomníky ve Mšeně, Proseči a Rýnovicích. Ve Mšeně stával velký pomník vedle kostela Nejsvětější Trojice v místě, kde dnes vede ulice U Kostela. O jeho dalším osudu není nic známo, dochovala se pouze jedna fotografie.

V Rýnovicích stál monumentální památník od známého jabloneckého architekta Rudofa Güntera u hřbitovní zdi a v Proseči jsou dnes již téměř neznatelné zbytky základů pomníku v porostu nad ulicí U Sokolovny.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Výstava Střeleckých terčů ukazuje historické podoby Jablonce
Výročí konce války uctili v Jablonci politici i veřejnost
Program oslav 150 let města Jablonec nad Nisou
V Jablonci opraví další drobné památky
Pyramida v Kokoníně se dočká opravy

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Muzea oslaví Mezinárodní den archeologie

Oslava nadšení z objevování historie - to je Mezinárodní den archeologie, který připadá na celém světě vždy na třetí říjnovou sobotu. Pracovníci Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě uchystali na sobotu 19. října akci nazvanou Malé archeologické putování Českou Lípou. Muzeum Českého ráje v Turnově si připravilo již na čtvrtek 24. října přednášku a komentované prohlídky. Přednáška Romana Sirovátky seznámí publikum s novými archeologickými objevy turnovských archeologů za poslední dva roky. Více podrobností

Aktuální dopravní uzavírky v Jablonci nad Nisou

Do 19. října bude úplně uzavřená ulice Tichá a ve dnech 17. - 26. října bude zcela uzavřená ulice Jindřichovská. Důvodem obou uzavírek v Jablonci nad Nisou budou překopy ulic kvůli plynovodu. Objízdné trasy nejsou vedené. Další úplná uzavírka se týká ulice Zlatá mezi ulicemi Svatopluka Čecha a V Luzích, a to od 11. do 20. října. Ani zde nebude vedená objízdná trasa a v době uzavírky tu bude probíhat stavba sítí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rokytničtí záchranáři budou od příštího roku v novém
Basketbalistky oslavily sedmdesátku výhrou nad Spartou
Žitavská úzkokolejka dá Čechům dárek ke státnímu svátku
Velké Hamry přivezly bod po prohraných penaltách
Jablonecká firma dostala za znečišťování ovzduší pokutu 200 tisíc korun

Nejčtenější články

21.10.: Neznámá šelma se stále pohybuje u Jablonce, vydali povolení k odlovu
22.10.: Jablonecká firma dostala za znečišťování ovzduší pokutu 200 tisíc korun
21.10.: Ztracenou osobu našli v lese poblíž Viničné cesty v Jizerských horách

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn