Iuvenťáci zazpívali v Sofii a sbormistr Pospíšil se setkal s Carrerasem

08.06.2019 17:49:15 | Autor: Rudolf Kožený a Petr Ježek | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Iuvenťáci zazpívali v Sofii a sbormistr Pospíšil se setkal s Carrerasem

Prestižní pozvání získal dětský pěvecký sbor jablonecké ZUŠ Iuventus, gaude! na festival duchovní hudby v bulharské Sofii. Krátce po návratu jsme vyzpovídali sbormistra Tomáše Pospíšila.

Jak jste získali pozvání na festival do Sofie?

Pozvání jsme dostali letos na jaře. Dětský rozhlasový sbor Sofie, jako nejvýznamnější bulharský sbor, nejprve kontaktoval jiný český sbor, chtěli navázat spolupráci nejlépe s rozhlasovým sborem z Prahy. Protože ve výboru sboru pracuje jedna maminka, která pochází z Jablonce, tak dostala nápad zkusit tam prosadit právě náš sbor. Když se seznámili s našimi nahrávkami, tak nás oficiálně pozvali. Bylo to ale na poslední chvíli a muselo se rychle jednat.

Jak probíhala příprava sboru?

Příprava byla náročnější, neboť jsme měli absolvovat sérii koncertů s odlišným programem. Čekal nás koncert pravoslavné hudby, kterou nemáme běžně v repertoáru. Vedle toho jsme měli ještě představit náš sbor na univerzitě Cyrila a Metoděje koncertem české hudby, a druhý den nás čekal celovečerní koncert z české a světové duchovní hudby. Tento koncert byl jedním z nejkrásnějších, které jsem s dětmi zažil. Zpívali jsme v jediném katolickém chrámu Sofie, který čtyři dny před námi navštívil papež František.

Sbor jablonecké ZUŠ Iuventus, gaude! na festivalu v bulharské Sofii Kdo se festivalu zúčastnil?

Festivalu se zúčastnilo asi 15 sborů z Bulharska a jeden ze Srbska.

K jaké obměně sboru došlo po návratu z loňského turné po Jihoafrické republice?

To je úděl dětských sborů, že zhruba pětina dětí vstupem do dospělosti ukončuje činnost ve sboru. Proto také máme 3. a 5. června v ZUŠ na Horním náměstí zápisy, kde se mohou přihlásit děti do všech našich přípravných oddělení. Ve všech sborech máme dohromady 180 dětí, nové členy tedy doplňujeme z přípravky. Přestože děti z nejstarší přípravky skládají při vstupu do koncertního sboru náročné přijímací zkoušky, jsem hrdý na tradici, kterou držíme od začátku a která je ve velkých sborech poměrně vzácná: Když děti udělají přijímací zkoušky do koncertního sboru, tak potom už děti na zájezdy nevybíráme a všech koncertů a soutěží doma i ve světě se účastníme v plném obsazení. Je to sice finančně náročnější, ale dělá to dobrotu v kolektivu. Děti si nezávidí a starší pomáhají mladším. Vzít na soutěž nováčka, znamená dát mu zkušenost, díky níž hlasově vyroste mnohem rychleji, než kdyby zůstal doma. Samozřejmě je tím pádem mnohem náročnější dostat sbor každoročně na úroveň, aby obstál na festivalech a soutěžích ve světě. Kompletní sestava tak byla trošku problém i v Bulharsku, protože oni chtěli jen 25 dětí. Dali jsme si však podmínku, že se zúčastníme pouze, když bude moci jet všech 50 dětí.

Nebyl s tím tedy v Bulharsku problém?

Ze začátku s tím měl bulharský sbor problém, protože stejně jako řada českých sborů i oni dělají na zájezdy výběry, ale když jsme dali signál, že až přiletí oni do Česka, o stejné množství dětí se postaráme i my, s počtem všech našich dětí souhlasili. Dojmy ze zájezdu předčily naše očekávání. Pověstná srdečnost Bulharska je jedinečná. Nejvíce mě však potěšilo, když naši hostitelé neustále chválili naše děti, jak jsou vychované, vděčné a uctivé. To byla pro mne ta největší odměna.

Sbor jablonecké ZUŠ Iuventus, gaude! na festivalu v bulharské Sofii<br />Autor: Archiv Iuventus, Gaude!/ Václav Landovský Jaké máte plány pro letošek?

Pro letošek už nemáme v plánu žádnou zahraniční cestu, ale čeká nás velký koncert na závěr festivalu Jablonecké tóny, což je nový název pro tradiční festival Město plné tónů. Závěrečný koncert by měl proběhnout 13. září molu jablonecké přehrady. Společně se souborem Musica Florea a dirigentem Markem Štrynclem bychom měli provést část oratoria Mesiáš Georga Friedricha Händela. Děti by měly po přehradě připlout na dračích lodích a z nich by měly při koncertu i zpívat. Pokud vyjde počasí, bude to efektní večerní show.

Ale prý jedete i na Slovensko.

No vidíte; úplně bych zapomněl - na samotný závěr sezony jsme dostali pěkné pozvání na největší slovenský festival v Žilině. Je to mezinárodní soutěž a my, jako hosté, budeme soutěž zahajovat a zakončovat koncertem. Nebudeme soutěžit, ale budeme tam jako čestní hosté. Festival je začátkem října a v Žilině budeme 3 až 4 dny.

V době vašeho pobytu v Sofii proběhl koncert operního pěvce Jossé Carrerase, jak došlo k vašemu setkání s ním?

To byla zajímavá náhoda. José Carreras měl během našeho pobytu v Sofii koncert, a protože tatínek jedné členky sboru má agenturu, která koncert organizovala, tak se rozhodl zprostředkovat to setkání. Jednak jsme mohli navštívit jeho koncert a také mohlo dojít i k osobnímu setkání. Naše děti předávaly květiny a já jsem se s ním potom setkal osobně. Poděkoval jsem mu za příklad a za povzbuzení, které dává mladým lidem. Povzbuzení dává člověku křídla a dělá veliké divy.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonecký sbor Iuventus, gaude! letí do Sofie
Sbor Iuventus, gaude! vystupoval na koncertech s Ondřejem Rumlem
Díky za vše krásné české aneb Iuventus, Gaude! v kostele sv. Anny
Video: Koncert Iuventus, Gaude! v kostele sv. Anny
Video: Natáčení alba Ondřeje Rumla se sborem Iuventus, Gaude!
Video připomíná cestu do Afriky sboru Iuventus, Gaude!
Tomáš Pospíšil: Děti už ví, že zpěvem mohou dělat radost nejen sobě

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Koronavirus

Informace k mimořádným opatřením v souvislosti s šířením koronaviru Covid-19.

Základní informace

Překážky na jabloneckých ulicích

Tři dny, od 3. do 6. dubna, bude v jablonecké ulici Křížová stát lešení, které zabere zhruba metr široký a 12 metrů dlouhý pás. Od 6. do 9. dubna se budou v ulici Zlatá stavebníci provádět čtyři metry dlouhý výkop pro položení kabelu nízkého napětí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Počet nakažených koronavirem v kraji stoupl na 140, tři lidé se uzdravili
Ministerstvo průmyslu podpoří výrobu i technologie proti Covid-19
Jablonečtí chtějí prodloužit interval tramvajových spojů
Krajský úřad vyčlenil pro potřeby karantény prostory ve dvou zařízeních
Koronavir má v Libereckém kraji už 136 lidí, z toho na Smržovce 15

Nejčtenější články

03.04.: Koronavir má v Libereckém kraji už 136 lidí, z toho na Smržovce 15
02.04.: Nakažených v Libereckém kraji 129 lidí, do obcí se rozvážejí nanofiltry
03.04.: Parkoviště pod Valdštejnem, na Jizerce a Malá Skále uzavřena

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn