I drobné památky jsou důležité a mají být opraveny

24.12.2017 16:20:12 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

I drobné památky jsou důležité a mají být opraveny

Snaha o obnovu drobných památek na území města se v Jablonci nad Nisou více než daří. Letos prošly opravou hned 4 staré kříže celkem za téměř půl milionu korun. Dotace z Ministerstva kultury a dotačního programu Libereckého kraje pomohly částku snížit a město zaplatilo ze svého rozpočtu necelých 225 tisíc.

Jak je již jabloneckým zvykem, po dokončení prací je křížkům slavnostně požehnáno místními duchovními. Spolupráce vedení radnice s jabloneckou ekumenou je v Jablonci na vysoké úrovni. Místní faráři se pravidelně účastní nejen malých slavností pořádaných na závěr obnovy drobných památek, ale modlitba a duchovní slovo je tradiční součástí rozsvícení hlavního vánočního stromu. Primátor Beitl se se zástupci jabloneckých církví také schází vždy na začátku kalendářního roku ve své pracovně a kolem Velikonoc se osobně účastní celonárodního Čtení Bible.

Rok 2017 byl rokem křížů

Obnova drobných památek se letos týkala čtyř křížů - v Lesní ulici, kde zbyl jen kamenný sokl v soukromé zahradě, kříže v ulici Čsl. Armády, který je nemovitou kulturní památkou a byl značně zanedbaný; kříže u zdi rýnovického kostela a kříže na Tyršově stezce v Kokoníně, po nichž zbyly jen kamenné podstavce.

Kříž v Lesní

Kříž z roku 1822 v Lesní ulici se musel už potřetí ve své historii přestěhovat. Na jeho úplně původním místě vede železniční trať a jeho druhé stanoviště je dnes soukromá zahrada. Nyní proto stojí na veřejně přístupném místě na křižovatce ulic Lesní a Pod Hájem. Jeho obnova přišla na 83 tisíc korun z rozpočtu města. Požehnání se ujal děkan římskokatolické církve Oldřich Kolář ve čtvrtek 9. listopadu 2017.

Rýnovické kříže

Kříž naproti Domu česko-německého porozumění v ulici Čsl. armády původně pochází z roku 1866 a je nemovitou kulturní památkou. Litinový kříž v krásné kované ohrádce nechal na svém pozemku zhotovit zednický mistr a majitel cihelny Augustin Jäger na památku prvního katolického kostela v Rýnovicích. Kříž byl později prohlášen za nemovitou kulturní památku. „Současná majitelka domu paní Helena Mišurdová se o kříž starala, nicméně jí ubývaly síly a také křížek vyžadoval rozsáhlejší opravu. Velkoryse tedy kříž v roce 2016 darovala městu s tím, že se máme o obnovu kříže postarat. Paní Mišurdové na křížku hodně záleží a bála se, že se jeho obnovy nedožije," vypráví Ivana Řimnáčová, vedoucí odboru stavebního a životního prostředí, pod niž spadá památková péče.

Jablonečtí památkáři napnuli všechny síly, požádali o dotaci na obnovu na Ministerstvu kultury a kříž se podařilo kompletně zrenovovat restaurátorem Radomilem Šolcem a uměleckým kovářem Petrem Podzemským. „Na obnovu litinového kříže se žulovým podstavcem přispělo Ministerstvo kultury z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím ORP částkou 222 tisíc korun, spoluúčast města byla 50 550 korun," upřesňuje vedoucí odd. památkové péče Jana Horčičková. Malá slavnost požehnání kříži se odehrála v pátek 8. prosince před rozsvícením rýnovického vánočního stromu. „Jsem velmi rád, že se nejedná o ojedinělou záležitost a vedení města se opravdu už několik let obnově drobných církevních památek věnuje," potěšeně konstatoval starokatolický farář Karel Koláček, který požehnal nejen opravenému kříži, ale i všem přítomným.

Druhým rýnovickým letos obnoveným křížem je ten u kostelní zdi v ulici Pod Vodárnou. Původně stával od roku 1833 u hřbitova, kde si ho podle své závěti přál mít zbožný a bohatý rýnovický mlynář Ignác Siegmund. Kříž podle dostupných pramenů byl jednou opravován v roce 1908 a podruhé v roce 1933, kdy zároveň došlo k jeho přestěhování ke kostelní zdi. Na místě kříže totiž vyrostl monumentální památník obětem 1. světové války. Památník už nestojí, ale kříž u kostela zůstal. Do dnešních dnů z něj ale zbyl jen žulový podstavec. V létě 2017 došlo k jeho renovaci osvědčeným restaurátorem a kameníkem Petrem Verichem, který na sokl umístil zdobný litinový kříž s pozlacenými Kristem a zajímavým detailem bělostného závoje.

I Kokonín má opět svůj křížek

Restaurátor Verich stojí i za obnovou kříže na Tyršově stezce, z něhož zbyly jen povalené části soklu v příkopu u silnice. Obnovu obou křížů, jak toho kokonínského, tak rýnovického od kostela, uhradilo město s pomocí prostředků z dotačního fondu Libereckého kraje. Celkové náklady na restaurování obou kamenných podstavců a křížů činí 181 500 korun, dotace z Libereckého kraje z programu Podpora ochrany přírody a krajiny byla přidělena ve výši 90 750 korun.

Zatímco kříži u rýnovického kostela požehnal děkan Oldřich Kolář ve středu 13. prosince, křížek na Tyršově stezce v Kokoníně bude kompletně dokončen až začátkem roku 2018. Malý obřad se slavnostním požehnáním radnice plánuje na období Velikonoc.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kříž v jablonecké Lesní ulici se znovu narodil
Kříž v Proseči je jabloneckou proměnou roku 2016
Další drobné památky se v Jablonci dočkaly opravy
Křížky fungují jako němí svědkové jablonecké historie
Připravuje se obnova kaple ve Mšeně

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Bělou u Staré Paky čeká referendum o kravínu

Obec Bělou u Staré Paky čeká v sobotu 5. října 2019 v místním referendu hlasování o výstavbě velkokapacitního kravína. Projekt velkokapacitního kravína pro 484 krav a 100 telat se připravoval několik let. V červnu 2019 výstavbu posvětilo zastupitelstvo obce. Na základě petice, kterou podepsalo více jak 100 občanů Bělé, obec proto vyhlásila k výstavbě kravína na 5. října místní referendum. Více podrobností na Našem Pojizeří

Výstava Turistika na Semilsku přenese do časů vzniku Riegrovy stezky

Výstava Turistika na Semilsku přenese do časů vzniku Riegrovy stezky

Novou výstavu Turistika na Semilsku - 110 let Riegrovy stezky a Klubu českých turistů otevřou v semilském muzeu. Díky velkoformátovým historickým fotografiím a dalším dobovým materiálům vás tato výstava přenese do časů výstavby Riegrovy stezky. Zároveň připomene činnost Klubu českých turistů v Semilech od jeho vzniku až dodnes. Další informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nejlepší firmou Liberecka je výzkumný ústav, živnostníkem sklář
Obrazem: Jablonecké podzimní slavnosti 2019
V Liberci se hrál špičkový stolní tenis
Program kin v Jablonci nad Nisou od 19. září do 2. října
Na 52. ročníku Posvícenského koláče ve Studenci startovalo 538 běžců

Nejčtenější články

19.09.: Po tragické nehodě u Jítravy zemřeli dva lidé
22.09.: Obrazem: Jablonecké podzimní slavnosti 2019
20.09.: Zemřel pan Arnošt Fučík

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Individuální bydlení v blízkosti Hamerského jezera v obci Hamr na Jezeře.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn