I drobné památky jsou důležité a mají být opraveny

24.12.2017 16:20:12 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

I drobné památky jsou důležité a mají být opraveny

Snaha o obnovu drobných památek na území města se v Jablonci nad Nisou více než daří. Letos prošly opravou hned 4 staré kříže celkem za téměř půl milionu korun. Dotace z Ministerstva kultury a dotačního programu Libereckého kraje pomohly částku snížit a město zaplatilo ze svého rozpočtu necelých 225 tisíc.

Jak je již jabloneckým zvykem, po dokončení prací je křížkům slavnostně požehnáno místními duchovními. Spolupráce vedení radnice s jabloneckou ekumenou je v Jablonci na vysoké úrovni. Místní faráři se pravidelně účastní nejen malých slavností pořádaných na závěr obnovy drobných památek, ale modlitba a duchovní slovo je tradiční součástí rozsvícení hlavního vánočního stromu. Primátor Beitl se se zástupci jabloneckých církví také schází vždy na začátku kalendářního roku ve své pracovně a kolem Velikonoc se osobně účastní celonárodního Čtení Bible.

Rok 2017 byl rokem křížů

Obnova drobných památek se letos týkala čtyř křížů - v Lesní ulici, kde zbyl jen kamenný sokl v soukromé zahradě, kříže v ulici Čsl. Armády, který je nemovitou kulturní památkou a byl značně zanedbaný; kříže u zdi rýnovického kostela a kříže na Tyršově stezce v Kokoníně, po nichž zbyly jen kamenné podstavce.

Kříž v Lesní

Kříž z roku 1822 v Lesní ulici se musel už potřetí ve své historii přestěhovat. Na jeho úplně původním místě vede železniční trať a jeho druhé stanoviště je dnes soukromá zahrada. Nyní proto stojí na veřejně přístupném místě na křižovatce ulic Lesní a Pod Hájem. Jeho obnova přišla na 83 tisíc korun z rozpočtu města. Požehnání se ujal děkan římskokatolické církve Oldřich Kolář ve čtvrtek 9. listopadu 2017.

Rýnovické kříže

Kříž naproti Domu česko-německého porozumění v ulici Čsl. armády původně pochází z roku 1866 a je nemovitou kulturní památkou. Litinový kříž v krásné kované ohrádce nechal na svém pozemku zhotovit zednický mistr a majitel cihelny Augustin Jäger na památku prvního katolického kostela v Rýnovicích. Kříž byl později prohlášen za nemovitou kulturní památku. „Současná majitelka domu paní Helena Mišurdová se o kříž starala, nicméně jí ubývaly síly a také křížek vyžadoval rozsáhlejší opravu. Velkoryse tedy kříž v roce 2016 darovala městu s tím, že se máme o obnovu kříže postarat. Paní Mišurdové na křížku hodně záleží a bála se, že se jeho obnovy nedožije," vypráví Ivana Řimnáčová, vedoucí odboru stavebního a životního prostředí, pod niž spadá památková péče.

Jablonečtí památkáři napnuli všechny síly, požádali o dotaci na obnovu na Ministerstvu kultury a kříž se podařilo kompletně zrenovovat restaurátorem Radomilem Šolcem a uměleckým kovářem Petrem Podzemským. „Na obnovu litinového kříže se žulovým podstavcem přispělo Ministerstvo kultury z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím ORP částkou 222 tisíc korun, spoluúčast města byla 50 550 korun," upřesňuje vedoucí odd. památkové péče Jana Horčičková. Malá slavnost požehnání kříži se odehrála v pátek 8. prosince před rozsvícením rýnovického vánočního stromu. „Jsem velmi rád, že se nejedná o ojedinělou záležitost a vedení města se opravdu už několik let obnově drobných církevních památek věnuje," potěšeně konstatoval starokatolický farář Karel Koláček, který požehnal nejen opravenému kříži, ale i všem přítomným.

Druhým rýnovickým letos obnoveným křížem je ten u kostelní zdi v ulici Pod Vodárnou. Původně stával od roku 1833 u hřbitova, kde si ho podle své závěti přál mít zbožný a bohatý rýnovický mlynář Ignác Siegmund. Kříž podle dostupných pramenů byl jednou opravován v roce 1908 a podruhé v roce 1933, kdy zároveň došlo k jeho přestěhování ke kostelní zdi. Na místě kříže totiž vyrostl monumentální památník obětem 1. světové války. Památník už nestojí, ale kříž u kostela zůstal. Do dnešních dnů z něj ale zbyl jen žulový podstavec. V létě 2017 došlo k jeho renovaci osvědčeným restaurátorem a kameníkem Petrem Verichem, který na sokl umístil zdobný litinový kříž s pozlacenými Kristem a zajímavým detailem bělostného závoje.

I Kokonín má opět svůj křížek

Restaurátor Verich stojí i za obnovou kříže na Tyršově stezce, z něhož zbyly jen povalené části soklu v příkopu u silnice. Obnovu obou křížů, jak toho kokonínského, tak rýnovického od kostela, uhradilo město s pomocí prostředků z dotačního fondu Libereckého kraje. Celkové náklady na restaurování obou kamenných podstavců a křížů činí 181 500 korun, dotace z Libereckého kraje z programu Podpora ochrany přírody a krajiny byla přidělena ve výši 90 750 korun.

Zatímco kříži u rýnovického kostela požehnal děkan Oldřich Kolář ve středu 13. prosince, křížek na Tyršově stezce v Kokoníně bude kompletně dokončen až začátkem roku 2018. Malý obřad se slavnostním požehnáním radnice plánuje na období Velikonoc.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kříž v jablonecké Lesní ulici se znovu narodil
Kříž v Proseči je jabloneckou proměnou roku 2016
Další drobné památky se v Jablonci dočkaly opravy
Křížky fungují jako němí svědkové jablonecké historie
Připravuje se obnova kaple ve Mšeně

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zateplováním se v krajských budovách ušetří ročně více než milion korun

V letech 2016-2019 ušetřil Liberecký kraj díky zateplování svých budov 3,5 milionu korun. Vyplývá to z analýzy dat z modulu ENERGIE. Ta probíhá pravidelně každý rok. Porovnávají se v ní mimo jiné spotřeby objektů před provedením revitalizačních opatření, tedy před zateplením, a po nich. Ve všech budovách ve správě Libereckého kraje se v letech 2016-2019 ušetřilo 3 250 000 kWh. Ve finančním vyjádření to je 3 500 000 korun. „Je jasně vidět, že investice do revitalizací plášťů budov se dlouhodobě vyplácejí. Navíc snížením spotřeby snižujeme i tzv. uhlíkovou stopu a pomáháme přírodě. Rozhodně v tom hodláme pokračovat," okomentovala výsledky analýzy statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.

Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát

Prodloužený víkend znamenal výrazně vyšší počet návštěvníků Krkonoš a s tím i nárůst počtu zásahů, do Špindlerova Mlýna letěl i vrtulník. Pět náročných zásahů jen za posledních 24 hodin má za sebou Horská služba ze Špindlerova Mlýna. Podrobnosti o zásazích na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Premiérový Farský trh v Jablonci
Tip na výlet v našem kraji, tentokrát na Čertovy kameny u Josefova Dolu
Na led vyjedou jablonečtí hokejisté až v polovině srpna
Lidí s koronavirem v kraji aktuálně 96, v okrese Jablonec přibylo 6 osob
Z radniční věže v Jablonci se letos turisté rozhlédnou až 13. července

Nejčtenější články

11.07.: Lidí s koronavirem v kraji aktuálně 96, v okrese Jablonec přibylo 6 osob
10.07.: Do Jablonce míří Pilař a Hrubý
10.07.: Obě družstva LIAZU Jablonec vybojovala čtvrtá místa

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn