Hygienici kontrolovali zmrzliny a provozovny v rekreačních oblastech

14.08.2020 18:59:19 | Autor: Zuzana Balašová | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Hygienici kontrolovali zmrzliny a provozovny v rekreačních oblastech

Stejně jako každý rok i letos, byť vlivem okolností o něco později, zaměřili krajští hygienici svoji pozornost na ověření úrovně poskytovaných stravovacích služeb v provozovnách umístěných v rekreačních oblastech (na místech využívaných ke koupání a v okolí turistických tras), a to ve stálých či sezonních stáncích, stáncích se zmrzlinou. V období od 1. 6. 2020 zatím provedli celkem 67 takto cílených kontrol.

V pevných stáncích zaměřených na prodej točené zmrzliny provedli hygienici 29 kontrol a odebrali 25 vzorků, z nichž 11 bylo nevyhovujících. Těmto provozovatelům bylo nařízeno provedení sanitace výrobníku zmrzliny. Za zjištěné nedostatky uložili 9 pokut v celkové výši 44 000 Kč.

„U všech nevyhovujících vzorků laboratorní vyšetření potvrdila přítomnost bakterií z čeledi Enterobacteriaceae, které jsou indikátorem nedostatečné provozní hygieny. Tím je myšlena zejména nedostatečná sanitace zmrzlinového stroje, pracovních ploch a provozního náčiní, případně též nedostatečná osobní hygiena pracovníka při výrobě zmrzliny jako je mytí rukou či pracovní oděv. V žádném odebraném vzorku zmrzliny nebyl zachycen nebezpečný patogen, který by mohl ohrozit zdraví konzumentů," vysvětlila MVDr. Klára Hrábková, vedoucí oddělení hygieny výživy KHS LK.

Od roku 2015 kontrolují KHS výrobu zmrzlin pouze ve stáncích a v části restaurací (rozdělení státního zdravotního dozoru mezi dva kontrolní orgány), zatímco větší výrobny zmrzlin s rozvozem a veškeré cukrárny náleží pod dozor Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Dalších 38 kontrol provedli ve stáncích s občerstvením. Nejčastěji se během kontrol setkávali s nedostatky v provozní hygieně tedy buď s celkovým nepořádkem v provozovně nebo špinavými pracovními plochami či lednicemi. Uložili jsme 6 pokut v celkové výši 20 000 Kč.

„Nedodržení hygienických požadavků v kombinaci s teplým počasím a velkou kumulací návštěvníků představuje zvýšené riziko vzniku a šíření alimentárního onemocnění nejčastěji například salmonelózy či kampylobakteriózy. Při výběru stánku se zmrzlinou či občerstvením bychom se měli zaměřit především na čistotu, a to jak samotného prostředí stánku, tak personálu. Neměli bychom navštěvovat na první pohled podezřele vypadající stánky a měli bychom se vyvarovat koupě potravin, které již na první pohled nevypadají čerstvě," dodala Hrábková.

V souvislosti s konzumací občerstvení v rekreačních oblastech v letošní letní sezoně nebyl v Libereckém kraji zaznamenán žádný hromadný výskyt alimentárního onemocnění. Kontroly budou průběžně pokračovat.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Situace s Covidem je v kraji pod kontrolou, aktuálně 123 nakažených
Shrnutí situace s Covidem za červenec v Libereckém kraji
Hygienici kontrolovali dětské tábory v Libereckém kraji
Hasiči upozorňují na prázdninová rizika
Bezpečná a zdravá cykloturistika s projektem Na kole jen s přilbou
Co vše dodržovat, aby prázdniny byly bezpečné

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde

Jablonečtí radní schválili dvě nové obřadnice

Jablonečtí radní na svém posledním zasedání schválili dvě nové obřadnice, a to Jitku Balákovou a Janu Pastuchovou. Obě nově jmenované obřadnice budou mít na starosti vítání občánků. Na rok 2020 bylo původně plánovaných jedenáct termínů vítání nových občánků. „Vzhledem k vyhlášenému nouzovému stavu v souvislosti s Covid-19 se jarní termíny musely rušit. Tím pádem se počet nových občánků, kteří by měli být na radnici slavnostně přivítaní, zvýšil. Proto nyní vyhlašujeme termíny nové," řekla Iva Bendová z kanceláře primátora s tím, že toto byl jeden z důvodů, proč bylo třeba zvýšit i počty obřadníků.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hejtman ocenil za společenskou odpovědnost čtyři organizace
Pavla Kumstátová doběhla v Třinci pro zlatou medaili
Stále stejné: záloha ani dopředu, ani dozadu
Princové jsou na draka, zato jablonecké divadlo žije
Ohlédnutí za letní turistickou sezonou v Krkonoších

Nejčtenější články

21.09.: Hořela střecha rodinného domu v Tanvaldě
21.09.: VIDEO: Běh Přes desenské kopce 2020
20.09.: Na Anenském náměstí objevili při rekonstrukci havarijní kanalizaci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn