Hrady a zámky v květnu: Bezděz představí model hradu ze 13. století

01.05.2019 10:56:39 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Hrady a zámky v květnu: Bezděz představí model hradu ze 13. století

Hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu mají o květnových státních svátcích otevřeno, na některých objektech bude tento den ještě ozvláštněn doprovodnou akcí či zvýhodněným vstupným.

Na hradě Bezděz bude v Templářském paláci doplněna expozice o archeologických nálezech z kleneb paláce, představen bude také model hradu, který zachycuje podobu Bezdězu z konce 13. století. Právě ve středu 1. května bude archeologická expozice i model hradu představen veřejnosti, v 11 hodin bude o vzniku modelu návštěvníkům vyprávět jeho autor Vojtěch Dvořák.

Na hradě a zámku Frýdlant bude o 1. do 31. května obohacena prohlídková trasa o portréty, erby a veduty majitelů panství v rámci projektu Gallasové a Clam-Gallasové: Noblesa severních Čech, a to bez změny vstupného. Na zámku Lemberk bude po oba sváteční dny zpřístupněna věž, neboť zámek Lemberk je také nositelem projektu připomínající šlechtický rod Gallasů a Clam-Gallasů. K vidění je zde také výstava věnovaná tomuto rodu a dějinám zámku Lemberk v období mezi lety 1918-1945. Po celou sezonu platí možnost zlevněného vstupného pro návštěvníky, kteří se na pokladně hradu Grabštejn či zámku Lemberk prokáží vstupenkou z druhého jmenovaného objektu, či z hradu a zámku Frýdlant. Použité vstupenky budou označeny suchou pečetí s logem roku Gallasů a Clam-Gallasů a stanou se tak sběratelským unikátem.

Zámek Slatiňany, pokoj princezny Charlotty<br />Autor: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově. Model hradu BezdězSnížené vstupné dospělým návštěvníkům poskytne v oba sváteční dny správa zámku Náchod, a to na základním prohlídkovém okruhu.

 Zámek Slatiňany přivítá první návštěvníky ve středu 1. května. Posunutí zahájení sezony bylo způsobeno stavebními pracemi v rámci projektu IROP - Slatiňany - šlechtická škola v přírodě. Návštěvníky čekají nově instalované prostory - došlo k opravě dřevomorkou zničeného stropu, což umožnilo navrátit vybavení do pokoje prince Vincenta. Jeho pokoj společně s dětskou učebnou a pokojem princezny Charlotty se veřejnosti představí úplně poprvé.

Zámek má také novou fasádu, barevnost odpovídá historickým průzkumům a původní podobě zámku (okrová), novou barevnost postupně získávají také balkony, ploty i brána do nádvoří. Nové návštěvnické centrum zlepší zázemí pro turisty. Zatím uzavřený zůstává zámecký park, a to z důvodu probíhajících prací (opravy drobných staveb, cest apod.), a také z důvodu kácení, neboť vyschlé stromy byly napadeny dřevokazným hmyzem a musí tak být pod dohledem odborníků pokáceny. Kompozice parku zůstane zachována výsadbou nových dřevin, keřů a květin.

Templářský palác na Bezdězu<br />Autor: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově. Model hradu BezdězLiberecký kraj

• 1. 5.: státní hrad Bezděz - Otevření nové expozice v Templářském paláci. Můžete se těšit na: nově instalovaný model hradu (podoba z konce 13. stol.), prezentaci archeologických nálezů z kleneb paláce, ukázku mučicích nástrojů, repliku královského trůnu, odlitky mince, přípravu a výrobu Zlaté mince hradu Bezděz a na velké barevné ručně malované erby majitelů hradu Bezděz. Ve středu 1. května 2019 od 11,00 hod. proběhne prezentace nového modelu hradu Bezděz s autory modelu. Model hradu vytvořila firma Dvořák Systems, autor Vojtěch Novák.
• 1. 5.: státní zámek Lemberk - Svatozdislavský benefiční koncert - 19. ročník. Tradiční charitativní komponovaný pořad plný hudby a poezie pořádaný k uctění památky a odkazu svaté Zdislavy z Lemberka. Výtěžek koncertu bude věnován Nadačnímu fondu Mathilda, podporujícímu osoby s těžkým zrakovým postižením. Začátek: 14.00 hodin, Společenský sál zámku.
• 1. 5.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 16.00 hodin.
• 4. 5.: státní zámek Sychrov - Koncert: Oblíbená hudba Clam-Gallasů a Rohanů. Koncert z děl oblíbených autorů Clam-Gallasů a Rohanů - hudební tradice obou rodů. Na programu budou díla L. van Beethovena, W. A. Mozarta, A. Dvořáka, Z. Fibicha, V. Nováka. Účinkují: soprán Zdena Kloubová, klavírní doprovod Marie Wiesnerová, průvodní slovo Miloš Kadlec
• 4. 5.: státní hrad Trosky - Sokolnické ukázky.
• 4. 5.: státní zámek Sychrov - IX. Svatební den na zámku Sychrov. Pro všechny (nevěsty, ženichy a svatební organizátory), kteří plánují svatební obřad na zámku Sychrov, proběhne tzv. svatební den, kdy si budete moci prohlédnout zámecké prostory slavnostně nazdobené a připravené pro obřad. Přijeďte a rozhodněte se, zda bude právě zámek Sychrov tím místem, kde si chcete říct své "ANO". Od 10 do 18 hodin.
• 5. - 31. 5.: státní hrad a zámek Frýdlant - Výstava v Rytířském sále. Rytířský sál bude doplněn o další portréty Gallasů a Clam-Gallasů, veduty a erby majitelů - obohacení základní prohlídkové trasy bez změny vstupného.
• 8. 5.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 16.00 hodin.
• 11. 5.: státní zámek Hrubý Rohozec - Cesta kolem světa s Willy Fogem. Zábavný rodinný den v parku.
• 16. 5.: státní hrad a zámek Frýdlant - Historická podoba hradu ve vizualizaci a Globicova mapa panství. V roce 2018 proběhla v podzemních a suterénních prostorách hradu a zámku geofyzikální měření s cílem zjistit vývoj stavebních etap objektu. Prezentace dílčích výsledků v kontextu Globicovy mapy Frýdlantského panství z roku 1660.
• 18. - 19. 5.: státní zámek Zákupy - Tvoříme duší. XIV. ročník tradičního prezentačního setkání umělců se zdravotním postižením, spojený přímo se zákupským zámkem, pořádá Artefaktum, z. s. Akce se koná na nádvoří zámku a je doprovázena bohatým kulturním programem (hudební a taneční vystoupení, prodej rukodělných výrobků chráněných dílen).
• 25. 5.: státní hrad Bezděz - Noc hradních kaplí aneb Keltský večer. Od 19 hodin vystoupí skupina MalemIrish (irská a ostrovní muzika), od 20 hodin hudební pásmo s průvodním slovem Kodex o Václavu IV. Připomeňme si 600. výročí smrti římského a českého krále, syna Karla IV. Od 22,00 ohňová show skupina ZLO. Kaple nasvícená svíčkami, výhled z věže do noční krajiny. Baterky s sebou!
• 25. 5.: státní zámek Zákupy - Císařské slavnosti. Výročí 130 let od úmrtí korunního prince Rudolfa.
• 25. - 26. 5.: státní zámek Lemberk - Zdislavská pouť - Zpřístupnění Zdislaviny světničky. Speciální prohlídky Zdislaviny světničky jakožto poutního místa, které nechal František Clam-Gallas ve 20. letech 20. století zrekonstruovat. Současně bude možnost a prostor pro modlitbu a rozjímání. Světnička bude zdarma otevřena po celý den od 9.00 do 17.00 hodin. V těchto dnech bude rovněž zpřístupněna zámecká středověká věž s krásnou vyhlídkou po okolí.
• 25. - 26. 5.: státní zámek Sychrov - Pohádkový park. Víkend pro rodiče s dětmi - procházka zámeckým parkem, kdy na stanovištích čekají pohádkové bytosti a děti musí plnit úkoly a sbírat razítka. Každé dítě dostane na závěr Glejt pana knížete a odměnu!
• 30. 5.: státní hrad a zámek Frýdlant - Hudební večer na téma „Hudba doby Gallasů a Clam-Gallasů" (I.)
• 30. 5.: Krajská vědecká knihovna v Liberci - Přednáška Lemberk v proměnách času. Přednáší Mgr. Vladimír Tregl. Přednáška se koná v Krajské vědecké knihovně v Liberci od 18 hodin.
• do 31. 10.: státní zámek Lemberk - Zámek Lemberk po roce 1918. Výstava věnovaná Clam-Gallasům a dějinám zámku Lemberk v období mezi lety 1918-1945.

Královéhradecký kraj

• 1. a 8. 5.: státní zámek Náchod - Prohlídky reprezentačních pokojů Piccolominiů se sníženým vstupným pro všechny návštěvníky. Od 9 do 16 hodin.
• 3. - 5. 5.: státní zámek Ratibořice - Soirée u vévodkyně za svitu svící. Nevšední večerní prohlídky zámku, který bude osvětlen pouze světlem svíček. Během procházky zámeckými interiéry se dovíte mnohé o tom, jak probíhal večer na zámku, zjistíte, jak a čím se svítilo a čeká Vás i jedno milé překvapení.
• 4. 5.: státní zámek Náchod - Mše svatá.
V zámecké kapli Nanebevzetí Panny Marie. Od 16 hodin. Vstup zdarma.
• 5. 5.: státní zámek Náchod - Prohlídka kaple. Od 13 hodin.
• 8. 5.: státní zámek Opočno - Dětská míle. Běžecké závody pro děti i rodiče v zámeckém parku.
• 8. - 12. 5.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Květiny z časů královny Viktorie - květinová výstava. Druhý ročník květinové výstavy v rámci základního okruhu.
• 19. 5.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Svatební den. Prezentační den pro zájemce o svatbu na zámku, prohlídky svatebních prostor v doprovodu konzultantky.
• 24. 5.: hospitál Kuks - Noc kostelů. Kostel Nejsvětější Trojice v hospitálu Kuks bude přístupný v rámci zvláštní komentované prohlídky kombinované s koncertem chrámového sboru. Netradiční prohlídka kostela vedená Mgr. Milanem Horákem začíná v 18:00. Během prohlídky budou výjimečně k vidění i kněžská roucha, monstrance, věčná světla a relikviář s ostatkem sv. Jana z Boha - zakladatelem řádu milosrdných bratří.
• 25. 5.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Hrádkem křížem krážem. Speciální komentované prohlídky s nahlédnutím do běžně nepřístupných prostor zámku.

Pardubický kraj

• 24. 5. - 30. 6.: státní hrad Kunětická hora - Letní divadelní scéna VČD Pardubice. Divadelní představení Kráska a zvíře a Král jelenem pod širým nebem na rondelu pod věží.
• 27. 5. - 31. 5.: státní hrad Kunětická hora - Jak se peče písnička. Pohádkový program pro objednané MŠ z tvůrčí dílny Marka Dobrodinského.
• do 29. 9.: státní zámek Litomyšl - Výstava Balet s rodokmenem. Panelová výstava (ve spolupráci s Národním divadlem) propojuje zámek v Litomyšli s nejstarším baletním titulem Marná opatrnost, který má nečekanou souvislost na vzácné zámecké divadlo z r. 1797. V arkádách v přízemí - bezbariérová, vstup volný.
• do 28. 10.: státní zámek Litomyšl - Zámecká fotografická soutěž na téma Renesanční inspirace zámku v Litomyšli. 5. ročník zámecké fotografické soutěže o volné vstupenky na rok 2020, publikace a drobné ceny od státního zámku a Národního památkového ústavu. Akce k výročí 20 let od zápisu zámku v Litomyšli na seznam světového dědictví UNESCO.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký kraj dal peníze i na obnovu bývalé přádelny v Bílém Potoce
Liberecký kraj přispěl i na obnovu zámku v Doksech
Na hradech a zámcích už mají velikonoční výzdobu
Liberecký kraj finančně podpořil obnovu fresek na hradě Houska
Na Valdštejně probíhá stabilizace skalního podloží
Projekt památkového ústavu se zaměřuje na šlechtické rody z Liberecka
Na hradech a zámcích zahajují sezonu o posledním březnovém víkendu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kvůli podloží se protáhne oprava Žižkovy ulice v Jilemnici

Oprava Žižkovy ulice v Jilemnici, na níž se finančně podílí Liberecký kraj, se možná prodraží. V průběhu rekonstrukce se totiž mimo jiné zjistilo, že pod povrchem silnice je podloží, které není stabilní. Částka za opravu se má zvýšit o 2,1 milionu korun včetně DPH. Opravy měly být hotovy do konce letošního září, vyžádají si však prodloužení termínu dokončení o 20 dní, do druhé poloviny října. Více podrobností na Našem Pojizeří

Chodník z Růžové hory na Sněžku je s omezením otevřen

Od pátku 19. července od 14 hodin bude otevřený chodník z Růžové hory na Sněžku v úseku od Traverzu nahoru. Práce na opravách budou pokračovat v místech, kde je možné cestáře s opatrností bokem obejít. Další omezení bude v září kvůli štětování v nejnižším úseku, jak aktuálně informovala Správa KRNAP. Více o letních opravách cest v Krkonoších


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rozeschlé varhany přinutily organizátory koncert přesunout
Oprava lávky Rádlo omezí dopravu z Jablonce na Prahu
Na Spartě zasloužená prohra Jablonce
Popatnácté Jizerku oživí Anenská sklářská slavnost
Obrazem: Přípravné utkání FK Velké Hamry - FK Jablonec U19

Nejčtenější články

19.07.: Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 19. až 21. července
20.07.: Obhájí Tomáš Slavík vítězství ve finále JBC 4X Revelations?
20.07.: Areál firmy Kitl ožil díky ochutnávkám a křtu knihy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn