Hrad Grabštejn navštívilo letos přes 20 tisíc lidí, nejvíce v jeho historii

07.11.2019 09:42:06 | Autor: Lucie Bidlasová a Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Hrad Grabštejn navštívilo letos přes 20 tisíc lidí, nejvíce v jeho historii

Návštěvnost objektů NPÚ k 22. říjnu ukazuje, že letošní rok je pro památky úspěšný, výnosy zajistí možnost investic do obnovy památek, restaurování mobiliáře a zvyšování návštěvnického komfortu. Hrad Grabštejn, jeden z pilířů projektu Gallasové a Clam-Gallasové: Noblesa severních Čech, překonal hranici dvacet tisíc návštěvníků, což je na tomto objektu historicky nejvyšší návštěvnost vůbec.

Pondělí 28. října byl pro řadu objektů ve správě Národního památkového ústavu oficiálně posledním otevíracím dnem, ale i tak mohou milovníci památek vybrané hrady a zámky navštívit i v dalších dnech. Zámek Sychrov je již tradičně přístupný celoročně.

Přes padesát tisíc lidí navštívilo Frýdlant, další clam-gallasovskou doménu a absolutním favoritem na Liberecku je hrad Trosky, kterému oproti loňské sezoně stoupla návštěvnost (zatím) o 4000 návštěvníků a je tak na čísle 113 679. Polepšil si také zámek Hrubý Rohozec, který se stal mediálně známý s ohledem na probíhající restituční spor. Na Královéhradecku svoji návštěvnost výrazně zvýšil zámek Náchod (41 714 k 22. 10., za celý loňský rok 40 000 návštěvníků) a to díky speciálním prohlídkám půd, kaple, kostýmovaným prohlídkám a velice oblíbeným prázdninovým dětským prohlídkám.

I přes množství doprovodných akcí, doplnění mobiliáře na prohlídkovou trasu aj. je zaznamenán očekávaný pokles návštěvnosti v hospitálu Kuks. Po několikaletém uzavření a rekonstrukci byl hospitál po opětovném zpřístupnění v roce 2015 fenomén a navštívilo jej přes sto tisíc osob, v loňském roce to bylo 96 000 návštěvníků, letos zatím 75 000.

Výrazný pokles návštěvnosti je zaznamenám i na Ratibořicích a to v případě prohlídek technických památek - mandlu a mlýna. Z tohoto důvodu připravuje správa zámku od příští sezony nové pojetí. Na Pardubicku je návštěvnost Kunětické hory, Litic a Litomyšle stabilní a srovnatelná s předchozími lety, Slatiňany jsou úmyslně mediálně upozaděny z důvodu finišující rekonstrukce projektu IROP - Slatiňany - Šlechtická škola v přírodě, který bude ukončen v roce 2020.

Významné stavební obnovy

Z hlediska větších stavebních obnov proběhlo na hradě a zámku Frýdlant zajištění konstrukce horní severovýchodní terasy - v rámci této akce byla provedena oprava terasy mezi renesančním zámkem a kastelánským křídlem. Klíčovým prvkem bylo odvodnění a izolace proti zatékání. Při této příležitosti bylo obnoveno také schodiště včetně zábradlí a provedena nová omítka na přiléhající zdi zámku. Na Bezdězu byla ukončena oprava části kaple - soklu, fasády a vitráží. Na Zákupech byly zahájeny stavební práce na projektu Obnova barokního krovu, stropů a střechy, jedná se o komplexní rozsáhlou rekonstrukci celého střešního pláště a stropů nad podlažím, ve kterém je instalována klíčová prohlídková trasa. Na Pardubicku finišují práce na Slatiňanech (IROP - zámek/park), s finálním ukončením a kolaudací se počítá do 15. 3. 2020.

Na Kunětické hoře běží projekt IROP - Kunětická hora Dušana Jurkoviče s termínem ukončení v prosinci příštího roku. Na Liticích probíhá statické zajištění východního paláce a ukončení prací je plánováno do konce června. V rámci dotačního programu Národní poklad I - státní zámek Litomyšl - byla uzavřena smlouva o dílo a pracuje se na vypracování projektové dokumentace na obnovu vybraných částí/celků zámku, Panského domu, na lunetové římse i na expozici. Za Královéhradecko je jednou z největších stavebních akcí generální oprava objektu č.p. 10 v Ratibořicích - v tomto roce byla zahájena realizace celkové generální opravy za finanční podpory ze strany MK ČR. Dokončení rekonstrukce je plánováno nejdéle do poloviny roku 2020 a objekt bude využit na bytové jednotky a sklady.

Na Hrádku u Nechanic byly opraveny podlahy ve vybraných místnostech, na Kuksu byla pozornost věnována sochám - byl zadán restaurátorský záměr a průzkum pro inventarizaci všech faksimilií kamenných soch v okolí objektu hospitálu. Průzkum má za úkol vyhodnotit stav všech kamenných kopií ctností a neřestí, které obklopují areál, po dokončení tohoto vyhodnocení bude zpracován restaurátorský záměr, jenž navrhne případná opatření, která budou nutná pro konzervaci či doplnění jednotlivých kamenných prvků. Na Opočně proběhlo čištění rybníků od nánosů sedimentu v parku.

Rok Gallasů a Clam-Gallasů vyvrcholí prosincovou výstavou

Dlouhodobý projekt NPÚ s názvem Po stopách šlechtických rodů, který představuje osudy a odkazy významných aristokratických rodin, byl v letošním roce věnován rodu Gallasů a Clam-Gallasů. Jejich rodová sídla - hrad Grabštejn, zámek Lemberk a hrad a zámek Frýdlant se tak staly stěžejními objekty pro rok 2019. Zde a na dalších zapojených památkách proběhly desítky kulturních akcí, přednášek, výstav a dalších aktivit, které zájemce seznámily s rodem, který se velkou měrou zasadil o společenský i hospodářský rozvoj nejen na severu Čech. Hrad Grabštejn se stal i ústředním centrem 10. ročníku Hradozámecké noci. Rok Gallasů a Clam-Gallasů vyvrcholí výstavou Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách, která se bude konat od 13. prosince v Oblastní galerii Liberec a potrvá až do 1. března 2020.

„Rád bych všem návštěvníkům poděkoval za jejich přízeň, i když sezona doopravdy ještě nekončí. Krásně vyzdobený a cukrovím provoněný je Hrádek u Nechanic, Náchod a Ratibořice, na Liberecku potom Grabštejn, Frýdlant, Lemberk a Sychrov. Věřím, že právě vánoční výzdobou a poklidnou atmosférou všech doprovodných akcí návštěvníkům nejlépe poděkujeme za jejich celoroční zájem a zpestříme jim ty obvykle hektické dny před vánočními svátky," zamyslel se ředitel NPÚ ÚPS na Sychrově Miloš Kadlec nad uplynulými měsíci.

Na objektech ve správě Národního památkového ústavu lze nadále využít věrnostní program Klíč k památkám, kdy se načítají vstupy na objekty a šestý je potom dle vlastního výběru zdarma, všechny hrady a zámky mají jednotnou edici sběratelských vstupenek, které lze vlepovat do Zápisníku návštěvníka památek. Na libereckých, pardubických a královéhradeckých objektech lze také využít slevu na vstupném po předložení vstupenky ze ZOO Liberec a naopak.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Za skalními reliéfy do Třídomí v Lužických horách
Akce na hradech a zámcích pořádají i v listopadu
Za rozhledy do Krkonoš. Třeba na vyhlídku na Čertově hoře
Letos stoupl zájem o hrady Grabštejn a Trosky či zámek Hrubý Rohozec
Nepřístupné památky blíže lidem, i to jsou Dny evropského dědictví
Malá Skála láká za tajemstvím Pantheonu
Vyhlídka Terezínka, další méně známé místo Libereckého kraje
Projekt památkového ústavu se zaměřuje na šlechtické rody z Liberecka

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Aktuální překážky na jabloneckých komunikacích

Souhrn dopravních překážek na jabloneckých ulicích: 1) výkop do kříže na pěší zóně v křižovatce ulic Lidické a Komenského bude trvat do 8. června. Jeho důvodem je oprava plynárenského zařízení; 2) do 19. června budou probíhat práce ve výkopu v ulici Panenská, kde budou dělníci pracovat na odstranění havárie kanalizačního řadu; 3) do konce června bude stát lešení na chodníku u tribuny B fotbalového stadionu v ulici Vrkoslavická; 4) do 10. srpna se bude opravovat havárie kanalizace v ulici Plynární, staveniště zabere zhruba dva metry čtverečné ulice.

Od července povede odbor rozvoje města Jablonec nový vedoucí

Jablonecký magistrát bude mít od července nového vedoucího odboru územního a hospodářského rozvoje. Rada města rozhodla na základě výsledku výběrového řízení jmenovat do funkce Martina Jančíka. Současný vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje Otakar Kypta rezignoval na svou funkci už počátkem tohoto roku, a to ke konci června. Do výběrového řízení předložili úplné přihlášky tři kandidáti. Výběrová komise doporučila na jmenování do funkce dva z nich. „Podle názoru komise jsou oba dva uchazeči pro funkci vedoucího v oblasti rozvoje vhodní z hlediska svých znalostí na úseku projektů či územního plánování," konstatoval tajemník magistrátu Marek Řeháček.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Další krok k rekonstrukci Ještědu. Vznikla architektonická studie obnovy
Obrazem: Fotbalová rozlučka Jozefa Kadlice v Tanvaldě
Turistické autobusy s přepravou kol jezdí v Českém ráji i v roce 2020
Policisté z Jablonecka děkují za darované potraviny v nouzovém stavu
Jablonecký běh do pohody trochu jinak

Nejčtenější články

02.06.: Motocyklista upadl při předjíždění auta v Jablonci U Přehrady
03.06.: Policisté z Jablonecka děkují za darované potraviny v nouzovém stavu
02.06.: V Městské galerii MY zahájí odloženou výstavu mladých krajinářů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn